22.10.2019 | Svátek má SabinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


FEJETON: Předvelikonoční MeToo opět v Orlických horách!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 8, poslední: 17.4. 2019 22:43, přehled diskusí

Jan Hus:
Autor: K. Salajka Datum: 17.4.2019 13:54

možná byl masculinní, ale podstatným rysem jeho učení byl snaha dopřát vzdělání ženám. Napsal o tom spisek Dcerka. Navázal na Dílo Milíče jeho Jeruzaém na Starém Městě pomáhal kajícnicím při Kapli Marie Magdaleny na Starém Městě nedaleko Betlémské kaple.

Tak ženské Velikonoce, proč ne:
Autor: V. Církva Datum: 17.4.2019 11:46

Je to krajová tradice, jako i ta klasická pomlázka. Co se týká klasické pomlázky, zeptal bych se těch zahraničních turistů, jestli mají armádu a třeba se angažují vAfghánistánu. Ve válkách se totiž lidé bijí a zabíjí skutečně a ženy třeba i znásilňují. Jsou to tedy naprostí zaostalci a barbaři třeba ti Francouzi či Američané. Nejvíc jaou z naší pomlázky zděšené feministky které a to i v Evropě podporují nošení nikábů a jiných rovněž tradic.

Zeptal bych se žen jestli radši jednou za rok pomlázku, kdy se navíc silnější a aktivnější ženy obstojně brání, nebo povinný život v hadrách nebo i nucené sňatky.

Nezvyklá tradice:
Autor: V. Braun Datum: 17.4.2019 10:06

Tak nezvyklá tradice ta holčičí pomlázka jistě je, alespoň pro ostatní regiony mimo Orlicko. Nezaznamenal jsem ji přesto, že jsem v Dobrušce čtyři roky chodil na střední školu, asi to bylo tím, že jsem z internátu na víkendy odjížděl zpět do rodných Krkonoš. Je to podobné jako je nezvyklá naše běžná pomlázka pro někoho ze zahraničí. Měla by se proto zrušit? Tak to ani náhodou, už jen proto, že by to trěžce nesla moje manželka, která se každý rok dožaduje vyšlehání neboť to prý omlazuje.

Re: Nezvyklá tradice:
Autor: J. Václavíková Datum: 17.4.2019 10:15

Já bych to naopak zrušila hned :-)

Re: Nezvyklá tradice:
Autor: V. Braun Datum: 17.4.2019 11:23

Tak já taky. Kdo má pořád shánět proutí na pomlázku :-)

Re: Nezvyklá tradice:
Autor: I. Vermis Datum: 17.4.2019 13:22

a ještě pak dostane vynadáno od ženskejch, který vynechal ...

:
Autor: J. Jurax Datum: 17.4.2019 18:12

No jo, vyšleháme, dostaneme štamprlu, jdeme dál, vyšleháme, dostaneme štamprlu. Po obecně N vyšleháních a štamprlách dojdem dom a dostaneme vynadané do ožralů.

Re: Jurax:
Autor: M. Hartmann Datum: 17.4.2019 22:43

No rozlišujme. Pomlázka je tradice starší a štamprla zase o málo novější. Ale aby nám do toho obojího někdo kafral třeba i ze salónního Švýcarska, to bychom si tedy nechat líbit neměli. A rozumné děvčice především. Já taky neprotestuji proti tomu, že Švýcaři dělají do sýrů díry! Tím chci komentovat především to, že strkat nos do jinokrajných zvyků, které jsou navíc místně všeobecně uznávané, cizincům a přivandrovalcům vůbec nepřísluší.