24.4.2024 | Svátek má Jiří


FEJETON: Předpověď

20.3.2014

Podmínkou pro práci v rádiu by měla být schopnost vyslovit frázi "předpověď počasí podle meteorologů". Frekvencí se shoduje s hokejovým "tak určitě" a o něco málo zaostává za "ty vole". Jde o jazykolam vyslovovaný nejčastěji jako "mtrlogů".

Proč třeba nepoužíváme "operace srdce kardiochirurgů"? Možná, že zde již vnímavá a bystrá veřejnost tuší, že pacienta neoperovali mtrlogové či členové kočovné herecké společnosti Václava Vydry. Třeba se redakce snaží svalit vinu na odborníky. Něco jako "nám se to moc nezdá, ale mtrlogové říkají...".

Nevím, jestli pronesením zaklínadla "mtrlogové" získává tato věštecká disciplína vědecký punc. Kdo jiný by mohl chtít předpovídat? Možná rosničky nebo revmatici, ale tím výčet pomalu končí. Na Wikipedii jsem se dočetl, že okolo roku 1500 Leonardo da Vinci sestavuje hygrometr a v roce1644 Jan Evangelista Torricelli sestrojuje rtuťový tlakoměr. Čili již čtyři století se předpověď počasí neřídí podle žab ve sklenici na okurky, ale přesto nás na tuto skutečnost denně několikrát média ohleduplně upozorní.

Představuji si, jak jeden redaktor běží za druhým a volá: "Fanouši, a viděli tohle mtrlogové a mtrložky?" Nevím, jak hlásí předpověď v Anglii, kde prší skoro pořád, čili uhodnout počasí lze i bez univerzitního vzdělání a jazykových zaškobrtnutí.

Snad se jednou dočkáme obyčejné předpovědi počasí. A mtrlogové půjdou k špku.