20.6.2021 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

FEJETON: Před sezónou

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Velínský 11.5.2021 14:20

30 let jsem prožil v totalitním režimu. To je dost dlouhá doba, abych se naučil některé postupy a je mi líto, že už je opět musím uplatňovat.

Předsunu, že jsem očkovaný proti covidu.

Za mého mládí jsem vlastnil průkazku člena Socialistického svazu mládeže. Dnes vlastním průkazku očkovance proti covidu. Z obou průkazů mám úplně stejný pocit. Nepotřebuji to, v obou případech si myslím svoje. Ale kdybych kdysi neměl průkaz SSM, potýkal bych se s problémy na střední škole a na vysokou bych možná mohl i zapomenout. Kdybych dnes neměl průkaz očkovance, brzy bych se potýkal s problémy třeba jít do kina a jak to tak sleduji, na složitější zahraniční cesty přes více států s různými opatřeními a lockdowny, nehledě na několikanásobně vyšší ceny letenek kvůli hroutícím se ekonomikám, budu moct také úplně zapomenout.

Hlavou zeď tupé společnosti s ještě tupějšími vládci neprorazíš. Já bych si jen zbytečně rozbil hlavu, zatímco státy a vlády by jednu malou soukromou životní katastrofu ani nepocítily. Tak stejně jako tehdy: tady máte moji průkazku, a dejte mi pokoj.

Pokud se někdo začne ohrazovat a polemizovat, že dnes je to přece něco jiného, že dnes jde o zdraví a o ochranu ohrožených spoluobčanů, pak vězte, že tehdejší argumenty komunistických vládců byly ještě silnějšího kalibru. Šlo přímo o celosvětový mír a ochranu všech lidí před hrozbou jaderné války.

Z. Koutecký 11.5.2021 20:35

No, pane Velínský, těch cca 3,3 miliony předčasně zemřelých, protože se od někoho nakazili covidem, by s Vámi asi nesouhlasilo, ale ti už s Vámi polemizovat nebudou. Je jistě fajn, že jste se za těch 30 let totality něco naučil a opatřil si průkaz očkovance. Jak dlouho Vás ovšem bude ta vakcína chránit před nákazou zatím neví ani ten zástup odborníků agentury EMA, protože u všech dosud schválených vakcín se píše "Doba ochrany poskytovaná vakcínou není známa". Každopádně Vám přeji úspěch jako s tou legitimací SSM. Bohužel legitimace zajišťující celosvětový mír a ochranu před hrozbou jaderné války dnes není zatím k mání.

P. Adámek 11.5.2021 10:42

Nemůžu si pomoct, ale první, co mi při četbě přišlo na mysl, je záběr Putina na rogalu, jak ukazuje jeřábům cestu. Je to komika nechtěného.

P. Khail 11.5.2021 15:28

Mám to stejně. ;-D

L. Písařík 11.5.2021 8:59

Se stejným sdělením jsem se setkal ve výpravě ROH do Moskvy a po Volze a taky v montážní skupině v rozvojové zemi. Všude se hádalo, kdo by mohl být oním pověstným Brettschneidrem.

J. Nevrkla 11.5.2021 8:44

Doteď jsem si myslel, že Neff je fanatickým zastáncem všech plošných státních zákazů a příkazů a teď najednou ne? Už to vychází z módy?

J. Kadeřábek 11.5.2021 14:10

Když se ho to bude osobně dotýkat tak samozřejmě mu to vadit bude. Jinak ovšem jako věrný slouha Babišův musí psát jak jeho masochlebodárce píská.

V. Němec 11.5.2021 5:58

Svoboda volně vycestovat mi do 89. opravdu chyběla nejvíce. Do jakého šílenství se ale ta vášeň zvaná turismus dopracovala mi taky moc nesedí.

Pražské obchodníky ty miliony cizinců určitě těšily, já bych se po Královské cestě už neprošel ani náhodou. Vlastně ani kdekoliv jinde ve světě v tzv. turistických destinacích, kde dominují tlačenice zpitomělých turistů převážně asijského vzezření, fotících a natáčejících hlavně sebe navzájem s tou lokální pamětihodností za jejich zpocenými obličeji. Mám kamaráda v Kalifornii, který si na své konto může každoročně připsat tuny leteckého benzínu, to jak několikrát ročně oblétává celou planetu, třeba na exkluzivně organizované mezinárodní fotbalové turnaje seniorského fotbalu.

Ono těch až (rekordně) 200 tisíc dopravních letadel v atmosféře v jednom okamžiku ve vzduchu asi moc životu na zemi neprospívalo.

A, jak se ukázalo, ten čilý pohyb lidí dokáže zajistit taky to, že jakékoliv biologické svinstvo, ať už z laboratoře nebo z netopýrů, se do týdne úspěšně rozmixuje do všech světových stran. A stále si troufám tvrdit, že COVID-19 je jen demo verze možného.

Tak vlastně nevím, kde je řešení. Prodělancům a očkovancům (ty novotvary se mi v úvaze nejvíc líbily) přeji šťastný návrat, já se letos rád projdu po, už ne tak moc krásných, lesích a hájích naší země.

P. Rada 11.5.2021 7:02

Souhlas a přidávám typ např. na turisticky, imisemi i suchem relativně málo zatížený Slavkovský les, který jako jeden z mála u nás tyto tlaky zatím utál. Když jsem tam byl vloni koncem léta - nevěřil jsem zprvu vlastním očím. Takto podobně si pamatuji stav podhorských lesů, ptůčků... kolem roku 65.

J. Sedlář 11.5.2021 8:12

Vy taky to globální oteplování vidíte všude. Chudák les vám utál.

P. Rada 11.5.2021 8:56

Ano všeprostupující jev změny klimatu vnímám všude. Vjemy dětství kdy jsme jako kluci věděli o každé jednotlivé soušce v lese... např. porovnávám s realitou dneška když je jich tam nespočetně.

I bez využití osobní paměti či metod dendrologie je defoliace porostů jako příznak zhoršeného zdravotního stavu aktuálně "viditelná" i s letadel až družic:

http://www.uhul.cz/images/aktuality_doc/Metodika_-_final.pdf

P. Hatina 11.5.2021 3:17

Což jest omyl.

Tedy, za prvé, přece jak už bylo i tady mnohokrát proklamováno, "covid forever". Tudíž, tato opatření nikoliv jen toto léto, ale už nafurt. Stejně jako ty bezpečností rámy

Ovšem, za druhé, ty další roky už snad nebude nutné, aby si ovčané pro cestu do zahraničí sami explicitně zařízovali nějaké ty zmíněné špesl bumážky. Ale vše již bude pevně zapsáno ve státních evidencích, poskytovaných, takto i spřáteleným to státům. Tudíž, kdyby snad někdo nebyl ouředně zaevidován jako "(o)chráněný proti covidu", tak to začne při online kontrole na hranicích houkat, asi jako by to byl hledaný terorista, a stejně ho dál nepustí . Tedy - poměrně snadné, pokud hovoříme o leteckém provozu.

Jenomže, jak to bude v případě pozemní dopravy, o tom asi už dnes musí uvažovat dopravci. Představa, že snad některé jejich klienty při kontrole na hranicích bezpečnostní orgány vyvedly z vozu a ?? To už by opravdu připomínalo ty staré časy,,:-(