FEJETON: Poprvé nezapomněl
Další takový kontroverzní svátek je Halloween, zrcadlový to svátek našich tradičních Hromnic. Ten je na půl cestě mezi podzimní rovnodenností a zimním nejkratším dnem. Slaví se u nás málo, píší o něm v naší Wikipedii. Nutno dodat, že čím dál víc, loni byla nějaká ta dýně v každé druhé zahrádce u nás v ulici, strašidýlka ještě po domech nekoledují, ale třeba i na to dojde. Zato Santa Claus se nekoná. Ježíšek tvrdě drží pozice. Odolal náporu dědy Mráze a letos velké obchodní domy ututlaly Santa Clause, aby neodrazovaly zákazníky a ještě více neoslabovaly chabý krizový trh.
To mne ani tolik nepřekvapuje. Transformace jednoho svátku do druhého trvá generace a Ježíšek taky neovládl pole ve svátcích slunovratu proto, že by si pro něho vymysleli pí ár odborníci nějakou kampaň či akci. Nepřekvapuje mě ani osud dalšího svátku, nepřekvapuje, i když poněkud zaráží: udržuje se svátek 7. listopadu, tedy oslava nejkrvavější revoluce v dějinách, události, která temně ovlivnila dějiny dvacátého století a vrhá stín i na století naše. V naší vesnici nemá levice na růžích ustláno, v posledních volbách volilo komunisty ani ne deset lidí. Lampionový průvod však tudy prochází více méně stejnou trasou, jakou chodí maškary o masopustu, to bylo tuhle sobotu. Podobně jako MDŽ zdomácněl i tenhle svátek a vyskytuje se na „kalendáři akcí“ nedlouho před tím, než se na návsi začnou u vánočního stromu zpívat koledy.
Doufám, že import svátků bude pokračovat. Měl bych jednoho kandidáta. Japonci mají svoje svátky, kdy obdivují kvetoucí sakury. U nás táhnou na jaře davy do průhonického parku, aby se tam kochaly pohledem na kvetoucí azalky a jejich větší příbuzné - rododendrony. Možná by si to zasloužilo jakousi formalizaci, v praxi tedy zanesení do „seznamu akcí“, či dokonce úředního seznamu státem podporovaných svátků.
Zatím tomu chybí ideologie. Ale i ta by se našla. K lásce k těmto keřům mě přivedl jejich pěstitel pan Král, dej mu pánbůh věčné spočinutí v azalkové zahradě. Ten mi jednou hlásil s radostnou jiskrou v oku: „A je to jasné, je to vědecky dokázané. Myslelo se, že Buddha došel osvícení pod fíkusem. Ale bylo to jinak. Stalo se to pod rododendronem!“ Copak je to malý podnět pro „založení nové tradice“, jak se u nás vžilo říkat? Ostatně i tohle zakládání „nových tradic“ se stalo zavedenou tradicí.
Zpátky ke svátku svatého Valentýna. Předávání kytiček a malování srdcí je rozhodně lepší způsob, kterak světce uctít, než uspořádat masakr, jak se to stalo v Chicagu 14. února 1929. Zde vrazi najatí Al Caponem zabili v garáži šest mužů Bugse Morana. Příště nezapomeňte ani vy!
LN, 15.2.2010