Neviditelný pes

FEJETON: Popelka a kolt 45

24.12.2020

V předvánočním coronavirovém přítmí rozjasnila moji mysl falešná informace neboli hoax neboli produkt institutu fake news tom, že Norsko zakáže tradiční promítání filmu Tři oříšky pro Popelku s ohledem na alergiky, kteří by se mohli cítit dotčeni ve svých alergických právech. Pak se ukázalo, že ruští trollové nemají s věcí nic společného, hoax to byl záměrně od první chvíle, vymysleli ho recesisté z webu Nyhetshjulet.no, co tyto řádky píšu se na úvodní stránce tohoto webu na nás zubí sympatická Libuše Šafránková.

Mám rád hoaxy tohoto typu. Sám jsem byl spolutvůrce fámy o skvělých výsledcích odtučňovací kůry spočívající v tom, že se odtučňovatel zavře ve skříni a usilovně tam hodinu falešně zpívá. Nepřekonatelný byl ale hoax vymyšlený kolegou Plachetkou, že pražský magistrát vymyslel, že než znovu natírat rozhlednu na Petříně, je levnější a rychlejší ji vyměnit za novou pomocí vzducholodi, k čemuž prvního dubna došlo. Ten s Popelkou mě nicméně potěšil už proto, že mám k tomu filmu silné pouto. Ve zvukovém pásu má zaznamenaný můj hlas, zvukově jsem tedy v něm hrál! Když se natáčel, měl jsem hodně vysoko do žlabu a nechal se najmout do skupiny zoufalců pod taktovkou Strýčka Jedličky a dělali jsme zvukový dav. Takže v těch Oříškách jsem hlučel jako host v hospodě a brumlal Otče, pivo a Rebarbora, rebarbora.

Na hoax s výměnou rozhledny bych se nachytat nedal. Nicméně v Neviditelném psu jsme bezděky zveřejnili hoaxový materiál o novém zákonu prosazovaném Terry Meza, demokratickou senátorkou ze státu Texas. Podle toho článku se má změnit zákon o legální obraně příbytku. Ty jsou dosud v Texasu dost tvrdé a nejlepší pojistkou majetku tam mají Colt 45. Podle toho, co se psalo v článku, napříště bude v právu lupič a v případě vloupání se má majitel domu diskrétně vytratit, čímž přispěje k žádoucí redistribuci hodnot. Bylo to napsáno tak, že to v ovzduší projektů na zrušení policie a jejího nahrazení sociálními pracovníky znělo věrohodně. Ano, byla to pitomost a článek jsme stáhli s omluvou čtenářům. Ale čert aby se v tom vyznal!

Ve stejném vydání jsme zase měli článek o tom, že elektronický burzovní trh NASDAQ bude napříště vyžadovat, aby kótované společnosti měly v představenstvu minimálně jednu ženu a osobu z menšin nebo LGBT. Je tohle možné? letělo mi hlavou při čtení. Vzpomněl jsem si, jak mi dědeček vyprávěl, že před válkou mívaly židovské firmy své paradegoje, tedy něco jako křesťana pro parádu. No a za komunistů bylo členství ve straně předpokladem nejen vedoucí funkce. Podniky musely dodržovat procento straníků. To taky nebyl žádný hoax, ale běžná realita.

Tak tedy Popelka i kolt 45 o Vánocích budou plnit svoje role. Já bych si přál, aby tomu tak bylo i nadále. Kdyby to muselo být, spíš bych ale oželel kolt než tu Popelku.

LN, 21.12.2020

Neff.czzpět na článek