4.2.2023 | Svátek má Jarmila


FEJETON: Plot z panáků

8.6.2017

Po šestnácti letech hostování na stránkách Lidových novin jsem se stal zrádcem národa v Chotěboři: pan Pavel Šafr vyzval v otevřeném dopise mne a ostatní přispěvatele Posledního slova, aby s přispíváním přestali kvůli skandálním aktivitám majitele Mafry Andreje Babiše. No a já to neudělám, a tudíž se stávám oním zrádcem národa, odmítám vstoupit do kruhu spravedlivých bojujících proti Sarumanovi.

Než postoupím dál, vysvětlím, jak je to s těmi panáky v plotě. To jsem se bavil s kamarádem Karlem Čechem a napadlo mě, že jsem v životě musel vzít na vědomí už tolik panáků, kde se vzali tu se vzali, byli tu, otravovali, důležití byli až na půdu a pak se zase po nich slehla země, tolik nejdřív neznámých, pak veledůležitých a pak zase bezvýznamných panáků, že kdybych je postavil vedle sebe, udělali by plot, který by ohradil hektarový pozemek.

Háček je v tom, že ten dialog s Karlem Čechem jsem vedl před třiceti lety. Kolik dalších panáků se vynořilo a zmizelo během tří desetiletí! Ten plot by dnes ohradil chráněné krajinné území Šumavu. No a jeden z nich je Andrej Babiš, který z čiré blbosti koupil Mafru v naději, že mu to kariérně pomůže. Kvůli němu nenaplivám do obličeje kolegům z redakce deníku Lidových novin.

Ono totiž, kdyby tihle kolegové opravdu sloužili nějakému panákovi a lezli mu do zadku, tak bych už dávno žádné Poslední slovo do Lidovek nepsal. Jelikož tomu tak není, píši dál a cítím velké uspokojení, že píši do listu s takovou tradicí a jsem zde po boku novinářům, kterých si vážím a mají moji úctu. Vedení listu mi nikdy nekomandovalo, co mám a co nemám psát, a nikdy nezměnilo ani řádku z mých textů. Takže první, kdo mě citýruje, je teď Pavel Šafr.

Ne snad, že bych si nemyslel, že demokracie není v ohrožení a spolu s ní svoboda tisku.

Demokracie je vždycky v ohrožení, patří to k její podstatě. Ty hrozby mívají v různých dobách různou podobu. Momentálně je ohrožena ze strany takzvané občanské společnosti, toho konglomerátu nátlakových seskupení s nejasným vedením, nejasným financování a nulovou odpovědností vůči komukoli. Demokracie je ohrožena ze strany agresivního aktivismu, této svévoli vydávané za vyšší stupeň projevu svobody. Ostatně v živé paměti je pokus ovládnout veřejnoprávní média právě ze strany tohoto aktivismu, to byl nejvážnější útok na svobodu médií v moderní době. Pokud jde o tisk, ten je v ohrožení hlavně proto, že nemá peníze, a tudíž uvadá a klesá mu vliv a schopní žurnalisté raději odcházejí do nových médií.

Co tedy s tím Babišem? Tu pečeť hanby Čapího hnízda a triku s dluhopisy mu nikdo neodpáře a nic mu nepomůže vlastnictví ani pěti Mafer. Nejspíš i přes to vyhraje volby, ale zcela určitě taky skončí jako panák v mém plotě. Pokud jde o mne, jestli mi pánbu zdraví dá, i pak budu psát fejetony do Posledního slova.

LN, 5.6.2017