27.2.2020 | Svátek má Alexandr


FEJETON: Plot z panáků

8.6.2017

Po šestnácti letech hostování na stránkách Lidových novin jsem se stal zrádcem národa v Chotěboři: pan Pavel Šafr vyzval v otevřeném dopise mne a ostatní přispěvatele Posledního slova, aby s přispíváním přestali kvůli skandálním aktivitám majitele Mafry Andreje Babiše. No a já to neudělám, a tudíž se stávám oním zrádcem národa, odmítám vstoupit do kruhu spravedlivých bojujících proti Sarumanovi.

Než postoupím dál, vysvětlím, jak je to s těmi panáky v plotě. To jsem se bavil s kamarádem Karlem Čechem a napadlo mě, že jsem v životě musel vzít na vědomí už tolik panáků, kde se vzali tu se vzali, byli tu, otravovali, důležití byli až na půdu a pak se zase po nich slehla země, tolik nejdřív neznámých, pak veledůležitých a pak zase bezvýznamných panáků, že kdybych je postavil vedle sebe, udělali by plot, který by ohradil hektarový pozemek.

Háček je v tom, že ten dialog s Karlem Čechem jsem vedl před třiceti lety. Kolik dalších panáků se vynořilo a zmizelo během tří desetiletí! Ten plot by dnes ohradil chráněné krajinné území Šumavu. No a jeden z nich je Andrej Babiš, který z čiré blbosti koupil Mafru v naději, že mu to kariérně pomůže. Kvůli němu nenaplivám do obličeje kolegům z redakce deníku Lidových novin.

Ono totiž, kdyby tihle kolegové opravdu sloužili nějakému panákovi a lezli mu do zadku, tak bych už dávno žádné Poslední slovo do Lidovek nepsal. Jelikož tomu tak není, píši dál a cítím velké uspokojení, že píši do listu s takovou tradicí a jsem zde po boku novinářům, kterých si vážím a mají moji úctu. Vedení listu mi nikdy nekomandovalo, co mám a co nemám psát, a nikdy nezměnilo ani řádku z mých textů. Takže první, kdo mě citýruje, je teď Pavel Šafr.

Ne snad, že bych si nemyslel, že demokracie není v ohrožení a spolu s ní svoboda tisku.

Demokracie je vždycky v ohrožení, patří to k její podstatě. Ty hrozby mívají v různých dobách různou podobu. Momentálně je ohrožena ze strany takzvané občanské společnosti, toho konglomerátu nátlakových seskupení s nejasným vedením, nejasným financování a nulovou odpovědností vůči komukoli. Demokracie je ohrožena ze strany agresivního aktivismu, této svévoli vydávané za vyšší stupeň projevu svobody. Ostatně v živé paměti je pokus ovládnout veřejnoprávní média právě ze strany tohoto aktivismu, to byl nejvážnější útok na svobodu médií v moderní době. Pokud jde o tisk, ten je v ohrožení hlavně proto, že nemá peníze, a tudíž uvadá a klesá mu vliv a schopní žurnalisté raději odcházejí do nových médií.

Co tedy s tím Babišem? Tu pečeť hanby Čapího hnízda a triku s dluhopisy mu nikdo neodpáře a nic mu nepomůže vlastnictví ani pěti Mafer. Nejspíš i přes to vyhraje volby, ale zcela určitě taky skončí jako panák v mém plotě. Pokud jde o mne, jestli mi pánbu zdraví dá, i pak budu psát fejetony do Posledního slova.

LN, 5.6.2017SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.