Neviditelný pes

FEJETON: Pivo pro vinaře

19.2.2020

Z volného cyklu Slova o pivu, díl 3.

Jste věrní pivu nebo vínu? Blondýna, co chrlí tato slova, se jinak živí jako rozvodový advokát, a tak neudiví, že se jí pracovní pojmy jako věrnost či nevěra zapletou i do pivních fejetonů. Sama si totiž není vlastní orientací jista. Prvních 25 let života prožila jako abstinent, který si občas usrkl bílého vína zn. Kardinál. Pak se vdala a další čtvrtstoletí vyznávala spolu s tou manželskou věrnost nápoji, jenž chutnal jejímu zákonnému muži, totiž vínu. S třetím čtvrtstoletím objevila pivo a s nově nabytou svobodou se jí občas třesou nohy nad vlastní nevěrností.

A tak se rozhodne dotázat se světa, zda pije víno nebo pivo, jak velký je podíl těch výlučně monogamních, kolik je kolem ní abstinentů a jak velký je podíl promiskuitních. K podobným výzkumům se ideálně hodí sociální sítě, zvláště když na nich blondýnu sleduje 6000 pivních a vinných prostopášníků. Také se ukáže, že únor je ideální měsíc, neb se v něm prostopášníci pokoušejí uplatit své duše akcí Suchý únor, zatímco jiní věrní či nevěrní slaví Valentýna. Jak řekne, tak učiní, a během čtyř mrazivých dní získá odpovědi šesti stovek hlasujících.

Čekání na výsledky hlasování si blondýna zkracuje přemýšlením, kterážto činnost takřka vždycky vede u blondýn k závěrům lehce paradoxním a těžce provokujících: Pivo i víno toho totiž mají víc společného, než by se po prvním loku mohlo zdát. V obou případech jde o BIO alkoholický nápoj, vzniklý kvašením částí rostlin. K výrobě piva i vína je nezbytný čas, znalosti, čistota a invence jeho tvůrců. Pivo i víno se degustuje, hodnotí, známkuje, oceňuje, stáčí do sudů a lahví, podobně nabízí, rozváží, skladuje a prodává. Oba nápoje mají své fanoušky, setkání, knihy, časopisy a festivaly. U obou nápojů se hodnotí barva, vůně, konzistence, chuť, plnost, sladkost a přítomnost ovocných či jiných srovnatelných složek. Každý z nápojů se dá vylepšit či zkazit špatně zvoleným skladováním, přepravou, teplotou a manipulací. Oba nápoje lze pít z libovolných hrnků a plastových či papírových nádob, nicméně nejlépe vypadá i chutná v průhledném skle odpovídající velikosti a tvaru. Piva i vína jsou stovky druhů, chutí, stylů a skutečný someliér nemá jeden oblíbený typ, ale ocení kvality každého dobrého pití. Oba nápoje lze kombinovat s jídlem, dají se využít pro vaření a z obou může mít blondýna těžkou hlavu, kila navíc, kocovinu, závislost a výpadky paměti, překročí-li hranici, jež ovšem bývá pro každou blondýnu jedinečná a individuální.

Jak je to tedy s věrností a nevěrou pivu? Výsledky jsou velmi vyrovnané: 30 % procent hlasujících je věrných pivu, stejně velká skupina vínu a totéž procento platí pro ostatní milovníky alkoholu, kteří si příliš nevybírají, volí nápoj podle okolností, nabídky, chuti a společnosti. A aby výzkum byl transparentní, což je dnes hodnota ceněná i v diskusích o nevěře, a taky kvůli matematice, nutno doplnit, že desetina hlasujících lásku nemá, poněvadž abstinuje. Z komentářů hlasujících ještě plyne, že s alkoholem se to má jako se ženami a s muži. Během života se chutě proměňují, co člověku chutnalo včera, na to nemusí být pln chuti dnes.

Blondýna, co buší tato slova do klávesnice, se usměje na orosenou sklenici, jež na ni čeká vedle monitoru (uvnitř perlí ALE Lobkowicz). Alkoholový monogamista možná varovně vztyčí ukazováček, tím spíš abstinent mravokárce - v tomto čtvrtstoletí je autorka alkoholově promiskuitní, protože včera se na plese opájela vínem a dnes večer ji čeká koňaková degustace. Nicméně o pár řádků výš opomněla uvést ještě jednu vlastnost, již mají všechny nápoje společné a kvůli níž je milovníci oceňují a žízniví vyhledávají: spojuje lidi, tmelí pospolitost a obohacuje lidskou komunikaci. Koho zajímá, co blondýna zažívá kolem piva, kdo ji kam pozval a co blondýnám obecně pivní známosti přinášejí, nechť chvíli vydrží, ať už v ruce třímá libovolný nápoj. Dočká se zase někdy příště.

(Díl 1. nazvaný Pivo pro blondýny zde)
(Díl 2. nazvaný Pivo pro začátečníky zde)



zpět na článek