9.8.2022 | Svátek má Roman


FEJETON: Otázky kolem plynu

11.4.2022

Je vskutku bolestné sledovat, co se děje na Ukrajině, nebo přesněji řečeno co ruští vojáci provádějí na Ukrajině. Je děsivé sledovat ruské lhaní a je smutné sledovat reakce některých našich spoluobčanů, kteří zprávám o ruských zvěrstvech odmítají věřit a argumentují tím, že Amerika je ještě horší…

A není snadné žít s vědomím, že ruskou válku na Ukrajině přímo financujeme. Zajisté, že chci mít doma teplo, mám sedavou práci a kdybych netopila, těžko bych mohla skoro celý den vysedávat u počítače.

Postěžovala jsem si kočkám, ty se poradily, a pak mi oznámily, že si buď mám nechat narůst kožíšek, nebo – jestli to neumím – můžu se zabalit do deky. Hm, dobrá rada nad zlato. Když se ale dívám na záběry a fotky mrtvých ukrajinských civilistů, přidávám ke kočičí radě ještě hodně tlusté ponožky: připadá mi lepší nemít doma teploučko než se trápit tím, že ty Ukrajince zabíjejí i za moje peníze. Ano, myslím, že bychom měli přestat odebírat ruský plyn.

Chápu, že je takové rozhodnutí pro vládu obtížné. Nejde totiž zdaleka jen o moje tlusté ponožky, domácnosti nespotřebovávají lví podíl ruského plynu. Mnohem víc ho spotřebují firmy, které nejen vyrábějí, ale také dávají lidem práci. Vymyslet a naplánovat to tak, aby mohla česká ekonomika aspoň jakž takž fungovat bez ruského plynu, není jednoduché – seděli jsme ve středu s kamarády a ani pár skleniček vína nepomohlo, abychom dali dohromady laický plán, takže vládě poradit neumím. Předpokládám však, že ve vládě, na ministerstvech a v různých úřadech sedí dost lidí, kteří svými znalostmi a vědomostmi o fungování ekonomiky strčí naše laické úvahy do nejmenší kapsičky.

Ráno mě e-mail od jednoho z večerních společníků upozornil, že jsme kdysi brali plyn také z Norska. No ano, celou čtvrtinu, a přestali jsme s tím v roce 2016. No ano, po aféře s norským úřadem, který odebral děti paní Michalákové. Norové nás naštvali, zachovali se podle velké části veřejného mínění a řady politiků nehezky k paní Michalákové, tak ať si ten svůj plyn nechají! Moc jsem se tenkrát o to nezajímala, takže mi ani nepřišly do hlavy žádné spiklenecké myšlenky – jako že se třeba ten michalákovský případ hodil, že to byla jen záminka, jak se zbavit norského plynu a přichýlit se k ruskému dubisku… Nojo, ale že by se na tom všechna média tak ochotně podílela? Že by byli všichni podplacení? Anebo podvedení? A že by soudní rozhodnutí o odnětí dětí bylo horší než válka na Ukrajině? Protože Ukrajinci nejsou našinci, takže nás jejich bída nepálí? No fuj, to je přece nesmysl.

Obrátila jsem se o radu ke kočkám, ale ty se jen zlomyslně radovaly z mého zmatku a nejistoty. Pak se zatvářily, že sice vědí, ale nepovědí, a odkráčely do kuchyně ke svým mističkám. Myslej jen na svoje žrádlo, potvory, naštvala jsem se. A ty zase jenom na svoje teploučko, zamňoukalo mi něco do ucha. Ale já jsem ochotná se ho vzdát, odsekla jsem rázně.

LN, 8.4.2022



Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!