8.7.2020 | Svátek má Nora


Diskuse k článku

FEJETON: Optimismus

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 1.6.2020 19:08

Šustrová píše: "28. května přistál v Moskvě na Rudém náměstí osmnáctiletý Matthias Rust. Docela dobře si vzpomínám, jak jsme nad jeho výkonem žasli a jak jsme se z něj radovali... "

Tu událost přistání Matthiase Rusta si velmi dobře vybavuji, ale nic pozitivní z toho tehdy nevyplývalo. Proč? Na rozdíl od paní Šustrové jsem totiž před tím byl, na mé základní vojenské službě, u protiletadlových dělostřelců.

Ano, to přistání v Moskvě skutečně bylo zpestření našeho tehdejšího nudného života v českém reálném socialismus, ale žádné reálné vyhlídky na zlepšení naší situace v Česku z toho pro nás nevyplývaly.

P. Victorin 1.6.2020 9:04

"Trocha historie nikoho nezabije".

18. letý amatérský západoněmecký pilot Mathias Rust, 28. května 1987, na Den pohraničních vojsk, přistál s letounem Cessna 172 v Moskvě na Rudém náměstí. Místo pak Moskvané začali nazývat "Šeremetěvo Tři".

Přitom 4 roky před tím, v září roku 1983, na příkaz Kremlu sovětský vojenský stíhač Suchoj 15 sestřelil nad Ochotským mořem jihokorejský civilní Boeing Jumbo 747, jehož pilot omylem vnikl do vzdušného prostoru SSSR a 269 pasažérů včetně posádky zahynulo.