29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

FEJETON: Opět odstraňuji diskriminaci

Několik zdejších autorů nedávno publikovalo svoje velmi staré texty, protože se ukázaly jako aktuální. A teď jsem se neovládl ani já.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pospíšil 11.6.2020 21:06

V případě zakrytí pohlaví nestačí zrušit nebo svévolnit přechylování jmen. Čeština je jazyk pohlavně rozlišující a bude třeba změnit rody podstatných jmen, sjednotit minulé časy sloves a tak.

Zatím se ty snahy omezovaly na zrušení tvrdých a měkkých i-y nebo jejich libovolnosnost. Ale to nestačí. Nelze ponechat situaci, kdy se pohlaví projeví jen napsáním třeba byl jsem - byla jsem. Zvolal - zvolala atd.

Jo a vybírání zaměstnanců podle schopností je tvrdá a nepřekonatelná diskriminace alternativně schopných. Odmítání nesympatických je stejně tvrdá diskriminace možná jiným sympatických.

Jen si všimněte, jak někteří reagují na nazývání zavražděného hodného afroameričana něžným obrem. Třeba já, raději to ani nenapíši. A druzí ho malují s andělskými křídly.

Abych se vrátil ke svému téma. Čeština je neodstranitelně sexuálně dvojí jazyk a neodstranitelně pro genderové bojovníky a studenty genderových fakult nepřijatelný jazyk, právě kvůli svým rodům (gender). Místo jednoho podstatného jména se jich musíte naučit vlastně čtrnáct kvůli pádům, třikrát tolik kvůli rodům a ještě pravidla, které z té skupiny slov kdy použít. A ve spojení se slovesy je vlastně pro genderovou rovnost nepoužitelná vůbec. Zejména v tom minulém čase.