13.5.2021 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

FEJETON: O takzvaném nedostatku času

Psychologové - a možná už i psychiatři - se setkávají s novým jevem, který se vyskytuje především u lidí z věkové skupiny 15 až 34 roků. Projevuje se tím, že postižení jedinci trpí představou, že na nic nemají čas. Pro stručnost je nazývejme properanty (properare = spěchat, kvapit).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 10.7.2013 14:19

.

<strike>pokus</strike>

R. Langer 8.7.2013 15:03

Re: Je to smutné,

Vidíte, a já si vůbec nemyslím, že by to bylo špatně. Rozhodně pořád lepší, než v reálu.

A. Bocek 8.7.2013 12:31

Je to smutné,

dnešní mládež vyrůstá v době : bezdrátové, bezdotykové, povrchní . Mládež  je přesvědčena , že pouhé surfování po sítích přinese bezpracný zisk . Místo vybojovaných válek , sportovního klání, či milostného jiskření vede současná generace pouze síťové války plné krve, násilí a sexu.Funguje pouze krátké spojení mozek - myš a  jiné části lidské osobnosti nejsou aktivní.

R. Langer 8.7.2013 10:59

Moje osobní rčení praví:

"Každý má tolik volného času, kolik si ho udělá."

M. Krátký 8.7.2013 8:59

Nádherně popsáno - děkuji autorovi

a ještě bych přidal termín "škrtači" - vlastníci dotykových nesmyslů stále škrtají po displeji a loví informace. Sedí za mnou v autě, když jedeme do Itálie či jinam lyžovat, v uších má sluchátka s jeho muzikou, kudy jedeme zásadně neví, plete si Rakousko s Itálií, ale furt škrtá a hlásí nám jaké je počasí na Islandu a podobné voloviny - nejlíp udělá, když usne a probudí se až na konci cesty.

O. Roldán 8.7.2013 3:37

Pane Kerschi,

myslím, že i lidé, kteří tímto syndromem netrpí se mohou cítit zavaleni informacemi. Informační exploze zasahuje nejen ty, co s volbou priorit mají problémy už z principu. Ale máte pravdu - sám tím syndromem trpímdo jisté míry taky.

P. Kersch 8.7.2013 3:07

od autora

Dovoluji si připomenout laskavým diskutujícím, že své příspěvky můžou napsat nejen sem, ale i na adresu

petrkersch@karneval.cz

Z. Kulhánková 8.7.2013 1:24

Ano ano, je to tak

Připomněl jste mi jednu známou, která čekala, že z plesu jí budu esemeskovat a posílat fotky. Když jsem jí řekla, že se tak jdu bavit a tančit, nikoliv posílat reportáže, koukala jak zjara.

Potkávám čím dál tím víc lidí, kteří místo aby se kolem sebe dívali a soustředili se na konverzaci a vztahy s lidmi, s kterými právě jsou, se roztěkaně snaží být ve styku s lidmi, s kterými nejsou, a kteří o to možná ani nestojí.

Docela nedávno jsem se na večírku u známých obrátila na vedle sedící dámu s otázkou. Ona vyletěla, jako by se zrovna probudila, a praví: "Promiň, já si zrovna kontroluju e-mail." Tak jsem se šla bavit s někým, kdo byl přítomen i duchem.