28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

FEJETON: O čem hlasovat

Máme za sebou volební víkend, hlasovali jsme o složení krajských zastupitelstev a obsazení třetiny senátu. Hlasování patří k životu ve svobodném světě. Kdo má zálibu v hlasování, může si užít. Na internetu každou chvilku narazíte na nějakou anketu a můžete si zahlasovat podle libosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Zelený 6.10.2020 17:04

Není někde nějaká anketa o největší pitomost na dnešním psu? Věta „Klimatologie je na hlasování založená.“ by se určitě umístila vysoko.

K. Wágner 6.10.2020 15:28

Lékaři a sestry, kteří se přímo starají o pacienty nakažené koronavirem, sepsali otevřený dopis: „My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili,“ stojí na začátku výzvy. V dopise žádají odborníky z různých oblastí medicíny, ale kteří jsou v oblasti infekčních nemocí laiky, aby mlčeli. „Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc,“ píší. Svými slovy tak pravděpodobně naráží na skupinu mediálně známých lékařů,kteří v předchozích dnech založili petici za zrušení opatření proti koronaviru, která iniciátoři označují za nesmyslná. Podpis pod ní připojil například kardiochirurg Jan Pirk, psychiatr Radkin Honzák nebo stomatolog Roman Šmucler.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lekari-vyzva-z-prvni-linie-primari-infekcni-onemocneni-koronavirus.A201006_105842_domaci_lre

K. Wágner 6.10.2020 15:44

Lékaři ve výzvě uvedli, že na svých infekčních odděleních bojují o životy lidí, kteří by bez koronaviru měli před sebou dalších deset až 20 let kvalitního života. „Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátnici, kteří mají pouze nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku. Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina,“ uvedli lékaři.

M. Pivoda 6.10.2020 13:55

O čem hlasovat?

Nejprve by se mělo hlasovat o tom, kdo je to vlastně, expert na co, a podle čeho se takový expert vůbec pozná.

Mne osobně by rovněž zajímal výsledek eventuálního hlasování čtenářů Neviditelného psa, nikoliv ohledně nebezpečí z Covid-19 (toto téma je dnes už totiž novinářsky přeinvestováno), ale na význam oboru Umělé inteligence pro naši budoucnost. A tím "naši budoucnost" myslím celé Česko, tj. včetně mladé generace.

J. Vyskočil 6.10.2020 12:18

Věda kde se hlasuje není věda, ale politika.

B. Rameš 6.10.2020 10:59

Tak jako v poslední době prakticky z čehokoli, stává se z epidemie covidu otázka ideologie, v některých případech slepé víry či neméně slepé nevíry. To je setsakra špatně.

Vzhledem k poměrně značným argumentačním faulům v autorově textu si dovolím otázku - je možné vést svatou válku jakýmikoli prostředky?

P. Kubáč 6.10.2020 10:53

Aby to nakonec nedopadlo tak, že na každých 1000 bojovníků proti strašení bude jeden doktor, který už ve vestibulu přeplněného špitálu bude třídit pacienty ve stylu - toho necháme umřít, toho necháme umřít, toho necháme umřít.....

J. Peták 6.10.2020 8:04

Trochu nefér z textu vyznívá, že doktoři, co petici podepisují s nemocí nebojují. To bylo asi zbytečné.

K. Wágner 6.10.2020 7:32

Zrušte opatření a přestaňte děsit lidi, píše se v petici a lékaři houfně podepisují?

Inu, tým docenta Vladimíra Koblížka z Fakultní nemocnice v Hradci Králové pracuje na rozsáhlé studii pacientů, kteří prodělali onemocnění covid-19. Renomovaný pneumolog na základě jejích výsledků říká, že covid není žádná „chřipečka“. Zásadně nesouhlasí s vyjádřením „zemřít s covidem“. „Považuji to za sociální darwinismus hodný fašistického přístupu,“ říká v rozhovoru. Docent Vladimír Koblížek je vyloženě alergický na to, když někteří jeho kolegové tvrdí, že covid je pouze chřipečka nebo rýmička. „A to zejména proto, že tato slova zaznívala z úst lidí, kterých si vážím, tedy od onkologů, kardiologů nebo stomatologů.“ Pneumolog tak nepřímo kritizoval výroky kardiologa Jana Pirka nebo stomatologa Romana Šmuclera, kteří podle něj onemocnění covid-19 nepochopitelně zlehčují. „Jsou to velmi inteligentní lidé, ale asi se nechali svést tím, že si myslí, že o virových infekcích horních dýchacích cest všechno víme z lékařské fakulty. Ale to já si nemyslím. Podle mě by o tom měli mluvit virologové, protože to chřipečka není v žádném případě.“

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/veda/koronavirus-covid-vladimir-koblizek-pirk-smucler-umrit-s-covidem-studie-fasismus.A201004_125733_veda_vov

M. Krutý 6.10.2020 8:47

studie na 79 pečlivě vybraných pacientech.... Tím nikterak nesnižuji erudici docenta Koblížka, ale ten článek je stejně zavádějící, jako mnohé další prezentující stejná i opačná stanoviska.

K. Wágner 6.10.2020 9:07

Lékaři u Covid-19 popisují kromě poškození plic i efekt poškození takzvaných endoteliálních buněk, které máme na vnitřní straně cév. „Při jejich porušení dochází často k aktivaci procesů srážení krve, což může vést k tvorbě krevních sraženin a ucpání cévy. Na poškození jsou náchylné zejména cévy nemocných, jako jsou diabetici a jedinci s prodělaným srdečně-cévním onemocněním,“ uvedl předseda České kardiologické společnosti ČLS JEP Aleš Linhart. A dále říká: „Dle nedávno zveřejněné studie z Německa, která zkoumala změny na srdci u pacientů s covidem-19 pomocí magnetické rezonance, se tyto změny ukázaly až v 78 % případů. Data z Číny a dalších zemí se liší a kolísají mezi 20 a 60 %. Samozřejmě vše vždy závisí na technice, kterou pro průkaz srdečního poškození použijeme - některé metody jsou citlivější, jiné méně. Na čem se však všichni shodneme, je, že pokud se objeví laboratorní nebo klinické známky poškození srdce pacienta s covidem-19, je jeho prognóza velice neblahá,“ uvádí MUDr. Linhart, přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. A jak říká prorektor Karlovy univerzity, biochemik Jan Konvalinka: „Z literatury se zdá, že covid může mít velmi vážné neurologické a kardiovaskulární následky. Je to svým způsobem choroba cévního epitelu. Zatím to ještě neumíme kvantifikovat, ale zřejmě je to dost četné a může to být i u lidí s relativně mírným průběhem nemoci. A to je další argument proti promořování.“

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/biolog-konvalinka-pojdme-z-covidu-ruznymi-metodami-jako-je-vakcina-ci-dokonale-testy-udelat-chripku.A200926_100317_ln_domov_likv

P. Moravčík 6.10.2020 10:29

Ja nepopieram zistené dôsledky, myslím si však, že štúdie by mala zahrnovať aj ľudí s ľahkými príznakmi (v adekvátnom pomere k výskytu), aby sa mohli závery zovšeobecniť. Ak sa do štúdie zaradia len ľudia, ktorí končia prinajlepšom na ventilácii, vyzerá to, samozrejme, desivo. Druhý problém vidím v tom, že sa pozornosť sústredila na kovidových pacientov "až príliš". Je to skrátka v centre pozornosti. Následky chrípky sa skúmali už dávnejšie, nie tak podrobne a detailne (a s takými prostriedkami, aké sú k dispozícii dnes), hoci jej dôsledky vôbec nie sú zanedbateľné. Fakt je, že prvá vlna COVID bola veľmi agresívna, ale bez porovnania s chrípkovými "shift" kmeňmi napr. Hongkongskej chrípky a ich dopadom, je dosť dubiózne vynášať kategorické závery. Faktom zostáva, že mortalita je asi päťkrát väčšia ako u chrípky, ale z tohto porovnávania sa stala mantra a prepiata pozornosť spôsobuje populácii väčšiu škodu ako samotné ochorenie. Už mi to začína pripomínať Trump vs. Demokrati.

Viete si predstaviť, že by sa strhol taký poprask, akého sme svedkami, v dobe, keď pojem sociálne siete ešte nikomu nič nehovoril?

I. Pávek 6.10.2020 11:22

Je to naprostá kuriozita pane Wágnere kde se v národě během tak krátké doby vzalo 5 miliónů amatérských epidemiologů a virologů, kteří se z bravurní jistotou pošklebují a zlehčují autoritu kapacit, které tento obor studují celý život. Cheche, ti by diskutovali i z důstojníkem v zákopu při povelu ,,bodák vztyč a na steč" před jeho namířenou pistolí. Je docela možné, že máme i dost takových latentních profesí jako zedník, tesař, pokrývač atd. a v krizových situacích se vyrojí jak Blaničtí rytíři zachránit národ -

R. Langer 6.10.2020 2:09

Zvláštní, já chodím půl roku 2x týdně do nemocnice na rehabilitační cvičení, a za celou dobu jsem si nevšiml, že by panoval nějaký extrémní stav. Ale sestry jsou unavené a nasrané, to je fakt, protože musí dodržovat spoustu debilních koronavirových "opatření" (která už stejně začínají ignorovat, což po půl roce velice dobře chápu). Jo, údajně u nás leží celých 20 těžších případů koronaviru. To mi řekly. Za půl roku.

Kde že to pracuje ta paní z hygieny? Vsadím se že v Praze, tam těch dementních nařízení bude 5x tolik, a kontrola jejich dodržování musí zdravotníky totálně ničit. Takže - chybu hledejte trochu někde jinde. :-P

I. Pávek 6.10.2020 6:49

Škoda pane Langere, že jste nenapsal se kterou částí vašeho těla musíte tak dlouhou dobu chodit na rehabilitační cvičení. Věc by se tím stala úplně jasnou. Osobně si dovolím tipnout, je to mozek.

R. Langer 6.10.2020 9:54

Hm, tipujete špatně. Což mě, vzhledem k vaší argumentaci, nijak zvlášť nepřekvapuje. Možná byste tu mozkovou rehabilitaci měl vyzkoušet raději sám... ;-D

J. Hovorka 6.10.2020 13:16

Pávek ;-D;-D;-D

J. Tulejová 6.10.2020 18:13

R^

A. Kubeš 6.10.2020 8:55

1.9.2020 počet hospitalizovaných osob 172, počet osob s těžkým průběhem vyžadující intenzivní péči 40

3.10.2020 počet hospitalizovaných osob 1242, počet osob s těžkým průběhem vyžadující intenzivní péči 265.

ARo a JIP je v ČR údajně něco přes 1000 lůžek.

Lůžka nejsou potřebná jen pro čínskou chřipku.

R. Langer 6.10.2020 9:56

https://koronavirus.mzcr.cz/profesor-cerny-kapacity-intenzivni-pece-v-nemocnicich-jsou-pro-aktualni-vyvoj-nakazy-dostatecne/

V. Kain 6.10.2020 12:56

Pane Langere nemáte proti těm fanaticky zblblým mongolům šanci.Až Prymula zavelí,tak si klidně na hlavy nasadí kbelíky.