28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


FEJETON: O čem hlasovat

6.10.2020

Máme za sebou volební víkend, hlasovali jsme o složení krajských zastupitelstev a obsazení třetiny senátu. Hlasování patří k životu ve svobodném světě. Kdo má zálibu v hlasování, může si užít. Na internetu každou chvilku narazíte na nějakou anketu a můžete si zahlasovat podle libosti.

Hlasuje se i ve vědě, jak se ukazuje. Klimatologie je na hlasování založená. Čteme, kolik procent klimatologů zvedlo ruku pro tezi, že člověk ovlivňuje počasí. Takové hlasování pak má důsledky v praktickém životě. Jestliže člověk ovlivňuje klimatickou změnu, musí se proti tomu zakročit, a proto všude nasázíme větrníky a rozprostřeme solární panely a bude zase dobře.

To chvilku potrvá. Máme tu ale i aktuální náměty k hlasování. Jsme po uši v kovidové pandemii. Na jaře se ji podařilo utlumit, v létě jsme odhodili kabáty a roušky a epidemie se znova rozjela. Černý Petr viny zůstal na chudákovi ministru zdravotnictví Vojtěchovi a nastoupil zlý muž Prymula. A máme tu hlasování. Pět tisíc lékařů podepsalo petici z dílny stomatologa Romana Šmuclera a kardiologa Jana Pirka. Zrušte opatření a přestaňte děsit lidi, píše se v petici a lékaři houfně podepisují. Jiní lékaři houfně nepodepisují a s kovidem zápasí, až se jim kolena podlamují únavou.

Lékař nejsem, a nemám tedy co podepisovat, jenom to si myslím, že opatření se už zrušila a vláda děsit přestala, to se stalo na přelomu jara a léta. Čísla pak vyletěla nahoru. Šmucler nešmucler, Pirk nepirk, okolní státy nás zapisovaly černou tužkou do komína jeden po druhém. Buď do jejich země nesmíme vůbec, anebo pod podmínkou karantény.

Tohle všechno jsou hlouposti, buďme chytří, pandemie je humbuk a strašák s následky horšími, než je nemoc sama, vyplývá z petice. Představuju si, jak by to bylo, kdyby byla předložena jako všelidové hlasování. Rozhodli bychom se, že pandemie není. Jsme přece nejchytřejší národ na světě a nikdo nás nenachytá. Ať si tedy Němci a Rakušáci chodí v rouškách a zapisují se při vchodu do hospody. My nic takového dělat nebudeme.

Kdepak, hlasovat nebudeme, petici podepisují lékaři. No a pak jsou lékaři a sestry, kteří nepodepisují a obrazně řečeno potí krev. Napsal mi jeden čtenář, jak jeho žena pracuje na hygieně. Prosí mě, abych někde vyřídil, ať se nasadí armáda, že ta děvčata prostě nestíhají. Ale hlavně ať neprozrazuju jeho identitu: manželku by podle toho poznali a vyhodili.

Třeba by ji doktor Šmucler zaměstnal na zubní klinice. Ale nesměl bych se za ni přimlouvat já, to by tam asi nepochodila.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.