Neviditelný pes

FEJETON: Nový světový Covid řád

3.4.2020

V ČR již zemřelo hrozivých tisíc lidí, což se blíží dvěma tisícům ročně kvůli normální chřipce, světová ekonomika skomírá a vlády vládnou bez parlamentu pomocí vládních dekretů. Počáteční vzpoura hladových davů byla s úspěchem potlačena a vláda má již situaci naštěstí pevně v rukou, nastal pořádek a země funguje, stejně jako obchody a služby. Disident Klaus je ve vězení za své nepohodlné a štvavé názory proti současné vojensko-policejní vládě a novému řádu. S napíchlým telefonem na státní sledovací centrálu a burkou na obličeji jsem se proběhl po balkónu a pak jsem vyplnil vycházkovou bumážku a šel jsem si nakoupit bagetu k pekaři, kousek od domu včera vztyčili novou sochu na památku hrdinným bojovníkům proti covid viru.

Příští rok chci jet na hory na Slovensko, a tak doufám, že získám výjezdní doložku. Policie sleduje, jestli občané dodržují poslední příkazy vlády a za neuposlechnutí rozkazů hrozí pět let vězení. Jsem slyšel, že jakýsi Mařák prý skončil v hluboké depresi v blázinci, neboť ho totálně složilo, že má zhruba stejný názor na situaci jako Klaus. Divný brouk, já chci přežít pandemii a plně podporuji všechna vládní opatření. Včera jsem splnil svou občanskou povinnost a na policii jsem nahlásil souseda, který vedle na balkóně ohrožoval veřejné zdraví bez roušky.

Fikce?

No, doufám, ale k věci. To je pořád EU tohle a EU tamto a podívejte se, kam jsme se dostali úplně sami a bez jakékoliv cizí pomoci z Bruselu, nebo nevím odkud. Do jakého chomoutu jsme se všichni jako stádo ovcí nechali poslušně nahnat a ještě jsme za to naší národní vládě toho našeho národního státu vděční, nebo co. To je fakt slušný cirkus, jářku, si říkám a tak. No a napadá mne, kde jsou ti EU-SSSR-EU-diktatura bojovníci, kterých bylo ještě nedávno na netu plno na každém diskuzním fóru? Doufám, že nesedí poslušně doma v karanténě s burkou na pysku a nečtou si pilně poslední vydání Babiš spisů a Prymulových rozkazů. 

Vikingové mají asi nějaký lepší genofond, jak to tak vypadá, nebo je Odin mocnější než biblický Bůh těch tří potomků taťky Abraháma, jinak si to jejich prapodivné počínání nedovedu vysvětlit. Je až neuvěřitelné, s jakým překvapením jsem si přečetl Klausovy názory na současnou situaci. Jeho analýza souzní s argumenty, ke kterým jsem dospěl i já a za které jsem to pod posledním článkem pěkně schytal kvůli tomu, že jsem si mimo jiné dovolil razit tezi, že jakákoliv vláda může v krizové situaci jednat různě, ale mělo by to zůstat v rámci platného právního řádu a ústavnosti. Vedle článku od Václava Klause, na který je odkaz níže, mne zaujalo video na DVTV s biochemikem Zdeňkem Hostomským, to podstatné je shrnuto v ukázce a na celé, pokud vás to zajímá, se můžete podívat tady.

Píši o tom, neboť Hostomský si patrně klade a odpovídá na stejné otázky, které si již nějakou dobu kladu i já. Covid-19 označuje za relativně mírnou infekci a podle mne velmi přehnané jednání politiků vysvětluje tak, že si politici přejí, aby o nich novináři psali v dobrém, no a tak jednají co nejrazantněji a mají tak inklinaci k jakýmsi autoritativním věcem. Zároveň to chápe a vysvětluje zhruba stejnými argumenty, ke kterým jsem nakonec dospěl i já. Jde o jakousi primární roli státu, tedy o ochranu občanů, což je jeho základní funkce, no a o humanismus a morální postoj spoluobčanů vůči rizikové populaci, nebo něco v tom stylu. Použil jiná slova, ale podstata sdělení je stejná.

Zajímavě vysvětlil i pozici Trumpa, ten pohled ekonoma, který je zhruba stejný jako názory Václava Klause na tuto problematiku, no a již v dubnu by začal karanténu postupně uvolňovat, otevřel by školy a nechal by rozjíždět hospodářství s tím, že by se důsledně chránily jen ty nejrizikovější skupiny obyvatelstva, aby se vytvořila kolektivní imunita, což je hlavní cíl. Si říkám, jak tohle všechno skončí a doufám, že se jim to vládnutí bez parlamentu pomocí vládních dekretů nezalíbí. 

U nás by se to snad těch pár let dalo přežít, prezident je ve stavu..., no však víte, no a premiér již také není žádný mladík, to v takové Francii, tam to může dopadnout mnohem románověji. Macron je mladý chlápek kypící životní energií a s hlavou přeplněnou velkými projekty, mám takový pocit, že ten by se v příznivém momentu nezakecal. 

A do toho všeho ještě Ivan Hoffman jakýsi novinářsko-písničkářský prý chce zrušit EU parlament, bloud pomatený stejně jako kdysi v Itálii Mussolini. Vždyť to nakonec možná bude jediná a poslední záchranná brzda proti diktátorské zvůli národních vlád. I když u nás tím Zahradilem a podobnými elementy je to předem prohraná bitva.

Nic, si jdu si natáhnout burku a zaběhat si kilák na balkón, pak vyplním vycházkovou bumážku a zajdu k pekaři pro bagetu, jsem zavřený doma v karanténě a výjimečný stav nadále trvá.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasemzpět na článek