19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

FEJETON: Nezapomenutelné hořčičáky

Před nějakým časem jsem byl s dětmi v Technickém muzeu v Brně, kde mají mimo jiné i velkou vitrínu s expozicí bakelitu. Bakelit, první umělá hmota našeho mládí, se dnes intenzivně sbírá. Děti však nevěděly, co to je.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Hrbek 25.11.2012 15:52

hořčičáky

byly postupně nahrazovány skleněnými "nerozbitnými" sklenicemi čirými i zabarveným a později dokonce lehkými sklenicemi stejného tvaru z průsvitné umělé hmoty. Oba druhy jsou již také raritami.

L. Kobylka 24.11.2012 17:23

Nač ten minulý čas.

Pro mě kafe z jiné skleničky než od malé dijonské tedy - velký frťan - neexistuje. Takové picollo po česku. Ahoj

G. Zahradníček 24.11.2012 13:31

Ano, byly moc pěkné!

:))

M. Procházka 24.11.2012 10:16

Hořčičáky

Pane Bože,jeho starosti na mou hlavu.

L. Handzel 24.11.2012 12:32

Re: Hořčičáky

Podělte se o své. To bude síla. :-)

T. Nemec 24.11.2012 16:18

Re: Hořčičáky

Pane Procházko, nejste první, kdo můj zájem takhle komentuje. Jenže každý koníček vede k zvyšování zájmu o matérii. A přitom sbírat hořčičáky je levná zábava. Levnější než pěstovat kytky v zahradě, nebo... máte pejska? Každý špás něco stojí a pro normálního člověka není možné lézt jako Bém na Everest za peníze vyčarované z pražské radnice... Moje starosti bych vám nepřál, ale hořčičáky jsou radost, která nic nestojí.

M. Odehnalová 24.11.2012 9:21

hořčičáky

Dodnes mají moji rodiče hořčičáky na chatě i s proutěnými obaly a pijeme z nich kafe, ale už jich ubývá. Já už mám kafe raději z hrnku, ale ta nostalgie tu pořád je... :-)

B. Volarik 24.11.2012 3:50

Buď jsem četl ledabyle, nebo jsem slepý.

Ale ani jednou jsem v článku nenašel takový ten "odborný" název, pod kterým byly tyto skleničky známy: ODLÍVKA, odlívka na hořčici se to tuším taky pojmenovávalo.

Byly prima. Dva lidé se pomocí odlívek spokojeně podělili o flašku piva, byly dost odolné, laciné a ty dvě deci byla taková dobrá akurátní míra na všechno možné, pivo, víno, kafe, mošt, Šaratici i Idu, či Běloveskou kyselku.

M. Dvořák 24.11.2012 8:02

Re: Buď jsem četl ledabyle, nebo jsem slepý.

Ale býval ještě další "odborný" název pro hořčičáky, obzvlášť ty oblé - KREMŽSKÝ SEVIS. Pamatuji se na jednou vzniklý problém, když v té době uvědoměle znalý člověk napomínal ostatní, že v KREMLU to nemají a mají lepší. Chudák vůbec nepochopil pojmenování KREMŽSKÝ podle kremžské hořčice.

T. Nemec 24.11.2012 16:23

Re: Buď jsem četl ledabyle, nebo jsem slepý.

Máte pravdu, v citované knize Lněničkové je fotka z katalogu skláren, a tam je označení odlivka uvedeno.

T. Nemec 24.11.2012 0:09

Přátelé nostalgie a hořčičáků....

rád bych, abychom o sobě věděli. Pokud vás skleničky zajímají, nebo jich dokonce pár máte schovaných, rád se s vámi rozdělím o informace, které postupně shromažďuji. Hodlám z toho časem udělat takovou menší publikaci se spoustou fotografií. Můžete mi třeba i pomoct? Najdete mne na salicky@seznam.cz

L. Handzel 24.11.2012 13:05

Re: Přátelé nostalgie a hořčičáků....

Díky za článek a Vaše zaujetí. Zdánlivě jednoduché věci tak mají jiný rozměr. Pobavila mě pasáž o bakelitu. Vzpomínám na bakelitová autíčka svého mládí. Vydržela ještě mým synům. Tedy některá, většina padla "za vlast". Kousky za relativně nízké ceny mají dnes zajímavé hodnoty mezi sběrateli. Taktéž zmizel "bílý" bakelit (galalit) užívaný na na "exkluzívní" kliky dveří a oken, vyráběný z kaseinu (tvaroh).

Jsem z lidí, kteří neradi něco vyhazují (co, když se to bude hodit) a občas má rodina udělá "zátah" a vše "přetřídí". Tak mohu prohlásit, že žádný "hořčičák" v domě nepřežil. Zkusím ještě na chalupě. Pokud nějaký kousek najdu, dám ho ženě mezi "křišťál". :o)

T. Nemec 24.11.2012 16:21

Re: Přátelé nostalgie a hořčičáků....

Za ten mlýnek Tramp chtěl vetešník pětistovku. A autíčka se už blíží tisícovce.... nemluvě o velkém traktoru zetor. Byl jsem teď u kamaráda na chalupě u Slavonic. Našli jsme jeden bakelitovej hlavní vypínač a jednu zásuvku. A to je venkovskej barak! Neuvěřitelné, jak některé věci mizí.