5.12.2021 | Svátek má Jitka


FEJETON: Na vlnách bizáru

2.2.2021

Bizarní je slovo původem francouzské. Slovník překládá francouzské bizzare jako divný. V češtině ale rozhodně neplatí, že převzaté slovo bizarní se významově kryje s významem slova divný. Divné je kde co, ale bizarní jen opravdu něco. Tak třeba chovat doma psa nebo kočku není divné. Když ale někdo chová jako domácího mazlíčka fretku, vyvolá tím podiv. Chování fretky není obvyklé, je divné, ale není bizarní. Sotva se v novinách dočtete, že pan XY chová fretku.

Do oblasti bizáru ale můžeme zařadit informaci, že někdo choval fretku, ta mu vlezla do pračky, on si toho nevšiml a pračku zapnul. Fretka prodělala celý cyklus včetně odstředivého ždímání a celou proceduru přežila. Jak to vím? Přečetl jsem si to ve zpravodajství. Bizár má velkou šanci se do zpráv dostat.

Fretku doma nemáme, zato dva psy, což není divné. Do pračky nelezou, nevejdou se tam. Plný prací cyklus včetně odstředivého ždímání ale zakusil můj mobil. Hledal jsem ho, pátral, kampak jsme ho asi založil. Prozvonil jsem ho z mobilu mé manželky a ozýval se nějak divně. Otevřel jsem pračku a ano, byl v kapse džínů. Teď už čerstvě vypraných a vyždímaných. Že to přežil, můžete pokládat za divné, ale ne bizarní. Kdybych prozradil značku, řeknete si, že to ani divné není, prozrazovat ale nesmím, je to proti zásadám veřejnoprávního rozhlasu.

Onehdy jsem padl na jinou bizarní zprávu. Patnáctiletý kluk, někde v Anglii, měl poměr s učitelkou. Je to neobvyklé, asi proti zákonu, proč tedy bizarní? Podle toho, co jsem o věci četl – podotýkám, že čtu jen seriózní zpravodajské platformy – ten kluk byl vyděšený a úču udal. Konzultoval jsem to s kamarády, a nejenom mými vrstevníky. Všichni se zhrozili. On nebyl pyšný? On byl vyděšený? Kam to svět spěje!

Měl to být – možná – případ ilustrující tezi, že MeToo může fungovat jaksi i na druhou stranu. Že obětí ataku nemusí být vždycky jen osoba ženského pohlaví. K tomu bych mohl na margo případu zvolat – Me bohužel not, Já bohužel ne! Ale abych se nevytahoval… Když mi bylo patnáct, masírovala mi lýtko nohou pod stolem úctyhodná manželka úctyhodného přítele mých úctyhodných rodičů. Byl jsem z toho pořádně vyplesklý, ucukl jsem a nestalo se nic, co by mělo šanci dostat se do zpravodajství. Na rozdíl od toho britského mládence jsem byl ušatý zamindrákovaný pitomec. Což je normální. Vůbec ne divné, natož pak bizarní.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czSOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.