Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

FEJETON: Na politickou dráhu to nevidím

diskuse (11)

Mám ráda dobrosrdečnou dětskou naivitu. Třeba můj syn: Batolí se po zahradě, usilovně přemýšlí, která z těch mnoha nožiček je právě na řadě. Právě se totiž naučil chodit. Ručičky roztahuje jako provazochodec, aby se mu při tom manévrování lépe držel balanc. A nese si broskev. Ona taková broskev něco váží, když se vám sotva vejde do dlaně. Převažuje vás na jednu stranu, a tak ať chcete či ne, prostě musíte zabočit za broskví. To se to pak těžko strefuje k houpačce! A když už si myslíte, že se konečně strefíte, všimne si vás to přerostlé psisko, na kterém jste včera jezdili jako na poníkovi, udělá HAM a broskvičku, kterou jste si s takovou námahou dovlekli až k houpačce, vám na jedno otevření huby sebere a spolkne. A co myslíte, že udělá synek? Že se rozpláče? Houby. Poplácá dobrosrdečně tu chlupatou obludu a vydá se na další štaci za novou broskví, aby obluda znovu mohla udělat HAM. On je totiž v představě malého chlapečka počet broskví v míse na stole neomezený. Zdroj mlíčka nevysychající. Máma s tátou mají sílu a lásku nekonečnou. A cokoliv vám kdo řekne, platí.

No, a právě tady se obyčejně objevuje první kámen úrazu. Ještě dříve, než dítko zjistí, že počet broskví může být omezen jak velikostí mísy, tak i velikostí máminy peněženky, většinou zjistí, že ne všechno, co slyší, musí být pravda. A tenhle okamžik bývá pro život mimořádně důležitý. Snad ve snaze chránit to malé mimi to totiž moc často zvrtáme. Přitom právě tenhle okamžik velkého objevení lži může rozhodnout o tom, zda se ze sladce naivního miminka stane ubohá důvěřivá ovce. Anebo zda se z naivního miminka naopak stane svobodná a tedy šťastná bytost.

Tak například dobře predikovatelné mediální šílenství kolem britského princátka postihlo i mou dcerku. Zatímco já s povzdechem vznesla u zpráv řečnickou otázku, jestlipak miminko po narození nebylo nikam odneseno a bylo ponecháno s maminkou (sotva, svět si žádal znát míry, a tak se mu také vzápětí dostalo ujištění, že princátko je pěkný pořez, což ale znamená, že muselo být vzápětí po narození celkem zbytečně váženo, místo aby bylo mnohem užitečněji ponecháno mámě v náručí), má dcerka položila otázku jinou: "Maminko, co mám dělat, abych se stala princeznou?"

Zamyslela jsem se. A pak jsem jí vysvětlila, že pravou princeznou se už nikdy nestane, tou by se musela narodit. Ale mohla by se ještě hypoteticky stát skoro-princeznou, tedy vévodkyní, pokud by si vzala za manžela nějakého prince. Takže pokud by si na tom trvala, musí se po nějakém takovém princovi poohlédnout. Ale že jí to moc nedoporučuju a že si to v několika dalších letech, než to pro ni začne být aktuální, ještě může zkusit rozmyslet. Dcerka byla mou odpovědí lehce překvapena. Byla toho názoru, že býti skoro-princeznou může být docela zábavné. Vždyť má spoustu šatů, nemusí chodit do práce, a koneckonců vždyť se pořád usmívá, když je v televizi. A proč prý si to já nemyslím?

A tak jsem se dcerky zeptala, co je pro ni důležitější: Buď být "skoro-princeznou". Anebo moci si dopřát takové "drobnosti", jako mít své miminko pořád u sebe, poslat veřejně do háje někoho, kdo vám hodně leze na nervy, nebo koupat se v bazénu bez plavek. Dcerka se zamyslela. A pak po chvíli uvažování rozhodla, že prý tahle svoboda je pro ni asi důležitější než skoro-princezna, moc a peníze.

V tu chvíli jsem s uspokojením poznala dvě věci. Zaprvé dcerka se právě naučila rozlišovat mezi mediální fikcí a vlastním rozumem. A zadruhé dcerku politická dráha naštěstí nečeká. Nebo snad znáte politika, pro kterého by svoboda byla důležitější než moc?

(Kratší verze tohoto textu byla originálně napsána pro Literární noviny.)

Převzato z Sichtarova.blog.idnes.cz se souhlasem autorky

Autorka je ředitelka společnosti Next Finance s.r.o.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Roman Šitner
25. 7. 2024

Čeští architekti zkusili pracovat s novým systémem povolování staveb. Hned ale naráželi na potíže a...

Marcel Kabát
25. 7. 2024

Jeden je dávno mrtvý a druhý osudově nekompatibilní s ostatními superhrdiny. Přesto právě tahle...

Martin Zvěřina
25. 7. 2024

Ptát se lidí na důchody je podobně ošidné jako ptát se zaměstnanců, jakou by si představovali...

Ladislav Hoskovec
25. 7. 2024

Na svatého Jakuba, tedy 25. července, se věštívala zima: „Je-li teplo na Jakuba, bude zima na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz