Čtvrtek 1. května 2025, Svátek práce
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

FEJETON: Mladí a dějepis

Mezi mladými a zestárlými je teď u nás hluboká propast - pravil tuhle jeden sociolog - nebo psycholog? Nebo antropolog? Zapomněl jsem, promiňte. Politik to nebyl, to vím určitě, naši politici se o takové problémy nestarají, mají důležitější úkoly.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

VK

V. Křepelka

26. 1. 2012 20:45
Jak jsem přišel k historii - poklad v H.G.Wellsovi. II.

Jsem ročník 1945 a když kapitulovalo Japonsko, tak mi byly dva dny. Maminka nosící mne pod srdcem prožila v pátém měsíci konec války a přechod fronty ve Velkém Meziříčí. 60 mrtvých zavražděných 7. května, mezi nimi i její švagr. Dalších 40 mrtvých, rudoarmějce v to nepočítaje po "přátelském" bombartdování města Rudým letectvem 9.května. Otec účastník odboje čtyři dny nezvěstný, když se v sestavě skupiny Tau organizace R3 stříleli v okolních lesích s ustupujícími Němci. Předtím ještě 20. listopadu 1944 přijela do čerstvě těžce bombardovaného Brna. V širší rodině několik obětí - popravení švagři doc. MUDR. Gjurič a MUDr. Vacek, koncentrák nepřežil prof. Záviška, teoretický fyzik z Karlovy univerzity. Toto vše mi bylo dostatečně sugestivně podáváno. Navíc časté přednášky politckých vězňů - vždyť naše škola byla ani ne kilometr od smutně proslulých Kounickových kolejí v Brně. (Že se totéž děje právě teď, to bylo nějak zastíněno, byť jednou z obětí bolševiků byl i můj otec - vězněn na těch nejvybranějších místech 1949 - 1956). Matku jsem pochoval více než dvaadevadesátiletou před třemi lety. Opakovaně mi říkala: "Jak jsme to mohli všechno přežít a nezbláznit se! No asi jsme byli mladí. Ale čím jsem starší, tím víc mi připadá jako zázrak, že jsi vlastně normální." A to ještě žili pamětníci té války první, jejichž sdílené prožitky jsem také vnímal. Když mi potom v osmdesátch letech tchýně řekla "My jsme toho měli doma tolik, ale mne to nikdy nezajímalo. Tak jsem to po tatínkovi všechno vyhodila" tak jsem z toho byl na mrtvici.

0 0
možnosti
PK

P. Kersch

26. 1. 2012 22:41
Re: Jak jsem přišel k historii - poklad v H.G.Wellsovi. II.

Vážený pane Křepelko, dovolte, abych se optal, ačkoliv to tady s tou diskusí nesouvisí:

Učebnici fyzikální chemie od prof. Závišky jsem studoval ve 3.ročníku VŠCHT, ovšem nevím, zda se jedná o tutéž osobu nebo potomka nebo jmenovce. Dokonce i Vaše příjmení znám z odborné literatury (analytická chemie) - je to jenom náhoda?

Díky, PK

0 0
možnosti
VK

V. Křepelka

26. 1. 2012 20:28
Jak jsem přišel k historii - poklad v H.G.Wellsovi.

Doma jsme měli Dějiny světa H.G. Wellse. Byly napsány tímto ne-historikem po první světové válce se záměrem autora vysvětlit té části zvídavých čtenářů tu pro všechny tak nepochopitelnou katastrofu. Úžasný poklad, který mne vzrušoval už v sedmi letech. Druhá světová tam pochopitelně nebyla. Až do roku 1989 jsem trpěl nedostatkem informací, i když v sedmdesátých a osmdesátých letech už toho vycházelo víc. Teď ke stáru to naopak ani nestíhám. Ale zachraňuje mne v řadě případů Wikipedie. Nesmírně zajímavé je potom porovnávání anglické, německé, francouzské nebo i ruské verze konkrétního hesla. Samozřejmě v konfrontaci s českou verzí. A to historie moje profese nikdy nebyla.

Ale to že mladí neznají historii mne nepřekvapuje. Já sám jsem měl ten vztah jenom toho nejnutnějšího k přežití ve škole v biologii. Konečně vzpomeňte si na nádhernou scénu Kaiser - Lábus krátce po revoluci, jak studentka vykládá u tabule po dvaceti letech sametovou revoluci. Perfektně vystiženo.

0 0
možnosti
BV

B. Volarik

26. 1. 2012 18:38
Jsem rocnik 1947

Z Tezkoslovenske Socanske Respubliky jsem odpelasil v r.1980, star (mlad?) 33 let. Prvnich asi tak 5 let v exilu jsem ztravil dohanenim znalosti o nedavne historii. Ta se ve skole moc neucila. A kdyz ucila, tak zdeformovana do bolsevicke verze. Podle tehdejsi vyuky by jeden snadno podlehl nazoru, ze Ceskoslovensko zacalo jaksi taksi existovat zhruba od kvetna 1945. Predtim...tma s obcas probleskujicimi mlhavymi zpravami o jakemsi Masarykovi, ktery naridil strileni do hladovych delniku nebo snad osobne strilel do hladovych delniku....neco jako: Ukradli mu kabat nebo on nekomu ukradl kabat, tak jako tak, mel co delat s policii.

0 0
možnosti
LO

L. Orlita

26. 1. 2012 8:34
jenže internet vytváří u mladých dokonalý guláš

nemluvě o tom, že tam určitě nehledají dějepisné informace. :) Navíc bych některé drobné události z naší historie moc nesrovnával s oběma světovými válkami, takže bych se opravdu nedivil, když 20 letý člověk nebude znát události 10 let staré a nijak jim to nemám za zlé. Ono jde o to, že někdo ty znalosti nebude mít ani za dalších odžitých 30 let, protože ho to prostě nezajímá a někdo je bude mít, protože si aspoň rád přečtě populární vědecké a historické časopisy. Nicméně zrovna jméno Štefánik (což je otázka historie vzniku Československa a ne až tak stará jako Václav IV.), to by si puberťák pamatovat mohl- tam je jasno, že má v hlavě vymeteno a že tam víc nebude ani později. :)))))

0 0
možnosti
PK

P. Kersch

26. 1. 2012 9:57
Re: jenže internet vytváří u mladých dokonalý guláš

Díky za příznivý ohlas. Můj problém je odvozený od toho, co tu píšete. Poslední dobou přemýšlím o tom, co takové znalosti z historie nové generaci přinesou. Jistě - existuje spousta frázovitých odpovědí o všeobecném vzdělání, že historie se opakuje a podobně. Tyto fráze když přeskočíme - v čem tkví opravdový význam znalostí historie (nejen české, ale i evropské nebo i světové) pro nás, takzvané obyčejné lidi? Asi o tom něco zkusím napsat jindy... Hodně zdaru v novém roce!

0 0
možnosti
DM

D. Mentzlová

26. 1. 2012 7:43
dobrý den, pane Kerschi,

Jsem ročník 1974. Nepodceňovala bych internet. Poslední dobou se z internetu dozvídám o historických událostech, o kterých jsem ve dvaceti neměla tušení:

vznik samostatného Polska:

http://www.youtube.com/watch?v=_IOax6YThFg

bitva u Wizny:

http://www.youtube.com/watch?v=ivgCD31iKyg

0 0
možnosti
PK

P. Kersch

26. 1. 2012 8:42
Re: dobrý den, pane Kerschi,

Nikdo internet nepodceňuje,  to z toho fejetonu nevyplývá. Ale snad z fejetonu vyplývá ta samozřejmost, že musíte mít k hledání faktických dat napřed nějaký důvod, nějakou motivaci. Náš mladý respondent B. si přece nejde sednout k internetu s tím "tak a teď se podívám, kdo byl Rudolf II" ! Někdo se B-a musel na to zeptat! Nebo mu ta otázka hrozí ve škole a on ji předvídá, je to chytrý mládenec. Jistěže existují jedinci, kteří používají internet k soustavnému studiu, třeba i dějepisu(?). Ovšem mezi ně náš B. nepatří. Je průměrným středoškolákem, už odmaturoval a je zaměřen spíš technicky (auta, IT, fotbal). Průměr, víme? Statistika!

0 0
možnosti
VH

v. Hrůza

26. 1. 2012 7:36
mladí a dějepis

někde je chyba, jsem ročník 1992, jsem technicky zaměřený a z tohoto průzkumu mi vychází rok narození kolem 1932 :-)

0 0
možnosti
PK

P. Kersch

26. 1. 2012 8:54
Re: mladí a dějepis

To je ta statistika, pane Hrůzo, žádná chyba. Jste prostě jedinec s nadprůměrnými znalostmi z dějepisu, pochopitelně i z jiných oborů - to tak bývá. Všimněte si laskavě, že Váš nevinný příspěvek je typický pro diskuse v uvozovkách. Například nějaký ekonom řekne, že průměrný plat je 20000 Kč. Máte spoustu lidí, kteří začnou protestovat, že mají mnohem menší příjem. (Ti s většími příjmy asi se diskuse nezúčastní, hihihi). Od průměru vždycky najdete odchylku v daném souboru, ale to není důkaz, že ten průměr neplatí! Máme třeba jednu z nejnižších úmrtností novorozenců na světě. Uplakaná mladá paní Vám sdělí, že jejich Mařenka, dítě, na které se tolik těšila, nepřežila víc než dvě hodiny. Co je mamince platná ta statistická chvála českých porodnic? Jsou prostě různé dva prostory: reálný svět odchylek a statistický svět průměrů a pravděpodobností. 

0 0
možnosti
EV

E. Vašátko

26. 1. 2012 7:00
Jsem ročník 1942

a také sleduji TV a pořad "Nikdo není dokonalý". Myslím ale, že to nebude tak zlé, jak se to v anketách pana Krampola jeví. Ono lze totiž z otázek v terénu vybrat buď otázky dobře zodpovězené nebo ty zábavnější. Je to přece zábavný pořad, že. Ale na druhé straně, i podle toho, co uvádí pan Kersch bych předpokládal, že dnešní 20tiletí by pořád ještě měli vědět, co se stalo v roce 1989, kdo byl prvním presidentem ČSR, případně ČR a pár takových věcí - tady nejde o to, co si pamatuji, ale jakousi obecnou hladinu kulturního povědomí. Pokud to je opravdu tak, jak to z anket vypadá, čeká nás dost smutná budoucnost.

0 0
možnosti
MT

M. Trhlík

26. 1. 2012 5:08
Mladí a dějepis

Pane Kerschi,pomalu se už řadím mezi starší generace,protože jsem do školy začal chodit v roce 1945.Souhlasím s Vámi a zejména s posledním odstavcem . Internet je opravdu náramná věc,která pomáhá mladým i těm starším,ale měli bysme asi opravdu vědět co chceme.Doba velmi pokročila a vzpomínám na svá  mladá léta,jak jsme se dívali na ty,kteří nedokázali odpovědět na drtivou většinu otázek.Také jsem kdysi říkával,že nemusíme všechno vědět,ale musíme vědět,kde to najít a oč jde.Pochopitelně události neustále narůstají a není možné si vše pamatovat.Ale,když neví někdo nic o Janu Nerudovi,maximálně se kterou skupinou zpívá,to už zábavné není.Tím  nechci říci,že se jedná o celé generace,ale když někdo nedokáže vyjmenovat i těch pár našich prezidentů a musí na internet,to už o něčem je.Opravdu už dnes nikdo nechce,aby ze sebe lidé chrlili data narození,ale aby věděli,že někdo takový byl a patřil do nějaké části života.Možná se mnou řada lidí nebude souhlasit,ale dovolil jsem si vyjádřit svůj názor.

0 0
možnosti
JV

J. Vlk

26. 1. 2012 16:28
Re: Mladí a dějepis

Pane Trhlíku, nesmíte být tak náročný. Mladí a rodiče chtějí VŠ diplom nebo alespoň maturitu, ne znalosti. Stát chce co nejvíce škol (konkurence vede k úspěchu :-) ) a školy potřebují žáky, aby nebyly zrušeny. Vědomosti jsou pro ně druhořadé. 

0 0
možnosti
PK

P. Kersch

26. 1. 2012 3:10
Pro čtenáře

Pro laskavého čtenáře platí, že lze napsat autorovi tohoto fejetonu také na adresu:

Sisyfos2@seznam.cz

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz