16.6.2021 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

FEJETON: Letos bez šeříků

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 13.5.2021 16:35

K té pohádce o Němcích, kteří v květnu 1945 už nechtěli bojovat:

Pocházím z městečka, kde za války vůbec nebyla německá posádka. Městem nevedou významné komunikační trasy. Na začátku května (tuším třetího) začali lidé shazovat německé vlajky, ale nebojovalo se, protože nebylo s kým. Odpoledne přijeli z blízkého okresního města vojáci, obsadili městečko a několik místních lidí zastřelili.

Na to, že se údajně chtěli dostat k Američanům, kteří se vyskytovali na jihozápadě, je jejich výpad do lesů na sever poněkud na druhou stranu. Kdyby se na to vykašlali, možná by to k těm Američanům i stihli. Ovšem potřeba zastřelit pár Čechů s vlajkami byla silnější.

V. Petr 13.5.2021 14:57

Co je to proti tomu, že Vídeň odmítla pomnik Jana Sobieského aby se nedotkla jím poražených Turků (1683).

H. Rybnická 13.5.2021 11:17

Pane autore k tomu věčnému : Všichni Němci byli nacisté . Neškodilo by se trochu podívat do historie, ale nejen do té pražského povstání ale také do německé, na př. jakou roli hráli němečtí sociální demokraté v roce 1933 nebo kolik svých vlastních spoluobčanů nechal Hitler následně pronásledovat, věznit a umučit. Nebo kolik občanů bylo prostě tak zastrašeno, že do te partaje nakonec vstoupili. A jméno nějaké Sofie Scholl nebo Stauffenberg (a řada dalších) Vám zajisté nic neříká?

R. Toman 13.5.2021 11:52

Pan Neff to zřejmě myslel přeneseně. Samozřejmě, že ne všichni Němci byli členy NSDAP, jako všichni Sověti nebyli členy KS SSSR. Akorát, i ti nečlenové těchto stran často vraždili a páchali i jiné zločiny v rámci ideologie těchto států. A Hitler ani Stalin samozřejmě nemohli bez ochotných přisluhovačů někoho pronásledovat atd. A takových se najde všude dost, i bez stranické příslušnosti.

L. Beneš 13.5.2021 13:46

Zajisté nebyli Němci všichni stejní. Moji rodiče bydleli před a během války v Plzni v činžáku, kde všechny ostatní "partaje" byly židovské. Přišel březen 1939 a Židé zmizeli v koncentrácích. Do jejich bytů byli nastěhováni Němci z Říše (Reichsdeutsche, úředníci atd.), takže tentokrát jsme byli v domě jediná rodina česká. Podle slov mé matky tito říšští Němci ji varovali před některými Němci rodem z Plzně (německá menšina v Plzni před r. 1945 nebyla nevýznamná), že udávají Čechy za drobnosti. V květnu 1945 byli Němci v domě bydlící vystěhováni do sběrného tábora v Plzni-Karlově před odsunem do Německa. V bytech po nich byli dočasně nastěhováni nižší důstojníci americké armády. Když jsem chodil do školy, někteří učitelé nám přítomnost americké armády v Plzni popíali. Dnes se jiní lidé snaží bagatelizovat či skandalizovat účast armády sovětské na osvobození Prahy a větší části Československa. Tak jdou dějiny a lidé se vyměňují. Někteří byli a zůstali slušní, jiní ne. Karel Čapek o tom psal.

V. Petr 13.5.2021 14:59

Ptali se Hitlera "co uděláte se šesti miliony komunistických voličů?" Odpověď zněla "Nadělám z nich nacisty."

Jak řekl, tak provedl.

V. Kuhaj 13.5.2021 16:25

Za odmítnutí hrozil koncentrák a smrt. U nás do 60 let., pak už jen vyhození z práce. A kolik lidí podepsalo Antichartu, kolik lidí chodilo poslušně na "prvního máje". A my budeme kritizovat? Zrovna my, kterým komunisté vyměnili páteř za gumovou hadici! Každý z nás, kdo byl tehdy dospělý a mohl se rozhodovat sám, je vinen a měl by si zamést před svým prahem, tedy i jakýsi L. Beneš. Po nás se naštěstí jen chtělo držet hubu a krok, ale kdybychom měli jet v rámci bratrské pomoci my, tak bychom, pane Beneši, jeli, i vy byste jel. A jestli mi tady chcete vykládat jak jste byl ve třetím odboji s Havlem, tak si snad radši ušetřete námahu, já bych vám to stejně nevěřil. Sakra už, jeden moralista vedle druhýho, tady dneska...!

J. Hrdlička 13.5.2021 17:59

Něco jiného je nedostatek protirežimní aktivity, něco jiného je usilovný boj za režim až do hořkého konce.

J. Jurax 13.5.2021 16:39

Všichni Němci jistě nebyli nacisté. Ale všichni nacisté byli Němci.

A jak chtěli řešit českou otázku si přečtěte v projevu velkého syna německého národa SS- obergruppenführera Reinharda Heydricha. Naštěstí ho včas odpráskli.

Zde česky - https://klempera.tripod.com/heydrich.htm

a zde německy - ono německy to zní tak nějak úderněji - dass dieser Raum einmal deutsch werden muss, und dass der Tscheche in diesem Raum letzten Endes nichts mehr verloren hat! https://klempera.tripod.com/reinhard.htm

R. Toman 13.5.2021 18:30

Tak to není zcela pravda. Nacisté byli i Holandsku, Lucembursku a Belgii. Je tedy zavádějící použít pojem nacisté, bez určení národnosti a státní příslušnosti. Tedy vždy by v našem případě mělo být němečtí nacisté nebo Němci nás okupovali a vraždili.

J. Kraus 13.5.2021 10:59

Pevnost posledního odporu? Nikdy už se nedovíme, jak by to skutečně dopadlo. Na jedné straně byly obligátní rozkazy z Vůdcova hlavního stanu, ale kvůli smrti Vůdcově poněkud už vyčpělé. Generál Toussaint nebyl v tomto směru nijak horlivý, ostatně v té době na německé straně už kapituloval kdekdo, jen aby bylo možno zachránit co nejvíc německých vojáků před sovětským zajetím. Fanatických příslušníků SS nebylo v Praze tolik, aby se ji mohli pokusit udržet, k tomu v posledním období války se latentní nechuť příslušníků wehrmachtu k esesákům zvyšovala. Z pozadí celé slávy pražského povstání tak vyčuhuje fakt, že kolony wehrmachtu prostě jen chtěly přejet přes pražské mosty a dál na Plzeň vstříc U.S. zajetí. To vypověděl i gen.Toussaint a obdržel trest až nepřiměřeně nízký.

Naši vojáci z kombinovaného oddílu (140 mužů, vel.pplk.Sítek), vyčleněného z Čsl.obrněné brigády, který byl v té době v Kyšicích u Plzně, viděli nepřetržité proudy složek wehrmachtu i SS, prchajících od Prahy a měli dojem, že se v té Praze zbláznili. Povstali pět minut po dvanácté. O skutečném pozadí povstání nevíme dodnes nic.

Do Prahy se kombinovaný oddíl dostal až 8.5. odpoledne (deníky se nezachovaly, někteří účastníci říkali, že to bylo už 7.5., ale bylo to zřejmě až po podepsání příměří Českou národní radou). Projeli Václavákem a centrem Prahy, nečekáni, nevítáni, Sověty ještě nikde nevidět. Pořadatelé s rudými páskami RG je rychle dirigovali ze scény. Nebyli v programu. Byli ubytováni na hřišti "Lva" v Košířích. Dne 10.5. ještě vybraná jednotka přivítala na kbelském letišti první členy navracející se čsl. vlády (Fierlingera), téhož dne se ale museli vrátit do Kyšic.

J. Kraus 13.5.2021 11:01

dokončení

Jak vzpomínal zástupce velitele kombinovaného oddílu, ještě po letech byla vzpomínka na tuhle pražskou anabasi nepříjemná a trapná. Připadali si prý jako chudí a nechtění příbuzní. Podle jeho vzpomínek cestou na Prahu jeli proti nepřetržitému proudu ustupující německé armády a Němci nechtěli nic jiného, než se jim vzdát. Z vojenského hlediska bylo samozřejmé, že oněch 140 mužů v britských uniformách ve spolupráci s domácími uniformovanými složkami by dokázalo Němce z Prahy rychle odlifrovat na Plzeň a město zajistit ještě před příchodem Sovětů.

Píše se o nelidském zacházení Sovětů se zajatými Němci, málo se ví o osudu Němců zajatých Spojenci. Podobně jako začátkem války na Východě, i tady byl problém s jejich obrovským počtem. Co šlo, bylo permanentně odsouváno za Atlantik nebo do Británie. Ale v prvním období velký počet (snad desetitisíce) zajatců zahynul hlady a nemocemi ve sběrných táborech v Německu a ve Francii. O zajatých Němkách od flaků a světlometů radši ani nemluvit. Britové se dívali na americké vojáky dost svrchu a měli proč.

R. Fiala 13.5.2021 15:56

Díky za tento (na rozdíl od konformního Neffova) upřesňující článek pane Krausi.

J. Hrdlička 13.5.2021 17:58

Škoda, že neupřesňuje fakta, nýbrž jen některým posiluje jejich oblíbené názory.

A co se konformnosti týče, tak v dnešní době je konformní právě tvrzení, jak bylo povstání zbytečné. Proto se s oblibou uvádí nesmysl, že Němci už jenom prchali.

J. Hrdlička 13.5.2021 11:08

Akorát, že skupině armád Střed velel fanatik Schörner, který poroučel bojovat až do německé kapitulace.

Praha byla důležitým komunikačním uzlem, který se mohl snadno stát pevností tak jako jiné české obce.

P.S. podobný příspěvek jste měl už v neděli, já vám doporučil kouknout se na článek p. novotného ze soboty, kde popisu je tvrdé boje našich jednotek o Břest na Přerovsku ještě 7.5., tedy dva dny po vypuknutí povstání v Praze. Čili žádný útěk, pořád ještě organizované kladení odporu.

Mimochodem, do těch Kyšic se naši vojáci dostali až 8.5., tedy v den německé kapitulace, kdy byla zároveň uzavřena i dohoda o ukončení bojů v Praze. Pak už skutečně Němci prchali. A který za nšich vojáků měl mít o povstání ten váš dojem?

K. Křivan 13.5.2021 10:46

Rusové vyhráli válku, a prohráli mír. Dvacet let po válce čeští studenti emigrovali do Německa. A že nás tam bylo !

Z. Žíkovecký 13.5.2021 10:44

Rudá armáda přišla na pomoc Pražskému povstání, v důsledku čehož byl velitel Pražského povstání generál Karel Kutlvašr odsouzen na doživotí. To je "osvobození" jako v povídce "Šumákovo hospodářství".

V. Hodorka 13.5.2021 10:37

Osvobodit Prahu tehdy američané, kteří už pár dni postávali v Plzni, protože ctili dohody, tak by se vše po roce 1945 u nás vyvíjelo jinak a lépe. Komunistický ksindl by nevyhrál volby, protože z Čechů by se nestali zfanatizovaní nekritičtí obdivovatelé adorizované rudé armady a zrůdy Stalina, kteří porazili nacisty jen díky materiální pomoci západních spojenců a taktiky nás mnógo v poměru obětí 5:1. Pět rusů za jednoho nácka.

J. Hrdlička 13.5.2021 10:58

No, stejěn tak by západní spojenci nevyhráli, kdyby východní fronta nepoutala tak obrovské síly nacistů.

Nejlepší armádou WW2 byla bezesporu ta německá.

M. Pivoda 13.5.2021 10:36

Pamětník vám připomene to, co platí i dnes:

Po sovětské invazi v srpnu 1968 jsem za výkladem jakési moravské budovy četl výkřik: "Přítele si můžeš vybrat, bratrů se nezbavíš!"

Svých blízkých sousedů se určitě nezbavíte ani dnes (bez ohledu na jejich politický profil), pokud se tedy neplánujete vystěhovat na vzdálenou planetu Mars.

Tam ale šeříky určitě nekvetou. Alespoň zatím ne.

J. Nevrkla 13.5.2021 9:57

Dnes musím pana Neffa pochválit.

K. Křivan 13.5.2021 9:23

Československo osvobodili v roce 1945 Američané, to je pravda, až po Plzeň, dál nesměli.

Rusové nás neosvobodili, jen vyměnili německý Protektorát za sovětský.

L. Beneš 13.5.2021 9:28

Američané byli na rozdíl od Britů odhodláni dodržet dohodnutou linii postupu vojsk. A vy jste člověk poněkud deformované mysli.

K. Křivan 13.5.2021 9:37

Patton byl taky Američan a chtěl Prahu osvobodit. Zločinec Smrkovský to jménem Národní Rady zakázal. Eisenhauer držel basu se "strýčkem Joe". Ten se mu pak v Korei odvděčil.

J. Hrdlička 13.5.2021 9:39

Patton si nemohl dělat, co chtěl,musel poslouchat rozkazy. A ty mu nevydával Smrkovský, nýbrž americké velení.

K. Křivan 13.5.2021 9:41

Patton chtěl dojet do Prahy, kdyby ho o to Češi (komunisty vládaná rada) požadala. Smrkovský byl zločinec.

J. Hrdlička 13.5.2021 10:31

Což by znamenalo konec Pattonovy kariéry, protože by hrubým způsobem porušil rozkazy svého velení, které chtělo účast SSSR na válce s Japonskem.

Jistěže Smrkovský coby správný soudruh ignoroval oběti povstání, jenom aby se sem nedostali zlí Američané, ale Pattonovi opravdu nevelel.

K. Křivan 13.5.2021 9:39

Kre tén Beneš sprostě žvaní. Měl by dostat ...... do xichtu.

L. Beneš 13.5.2021 9:54

Expression of your personal intellectual level.

J. Nevrkla 13.5.2021 10:02

Neosvobodilo nás těch 150 tisíc sovětských vojáků, kteří na území Československa padli, ale těch 150-300 Američanů, kteří tu padli. Takhle se to dneska učí? Tak takového podvodu se dopouští naše školy a propaganda? Kam se hrabou ty totalitní.