28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


FEJETON: Konstruktivní návrh

29.9.2021

Až se jednou v budoucnu bude mluvit o naší dnešní době, možná ji někdo nazve dobou omlouvací. Nejčastěji se omluvy týkají minulosti. Nedávno odstěhovali v Mexico City pomník Kryštofa Kolumba někam na mexický vidrholec. Je to součást omluvy za to, že Kolumbus objevil Ameriku. Podobných příkladů bychom našli mnoho. Omluvy se ale zdaleka nemusí týkat jen historie. K omluvě se dostanete jednoduše. Musíte být dotčen respektive dotčena a pokud se vám podaří dotčení vhodně ideologicky podložit, je vyhráno – můžete žádat omluvu. Všimněte si, že jsem slovo dotčen doplnil slovem dotčena. Kdybych to neudělal, možná by bylo na místě, abych se v příští glose omlouval posluchačkám, že i ony mají základní lidské právo na dotčenost, a tudíž i na omluvu.

To vše je snadno pochopitelné, nicméně někdy narážím na omluvu mimo hranici mých rozumových schopností. Uvedu čerstvý konkrétní příklad. Rakouská sportovní lezkyně Johanna Färberová vymohla omluvu – prý dokonce podruhé – za to, že se na YouTube objevily nevhodné záběry v sportovním přenosu. Onen sport je bouldering, spočívá v lezení po speciálních stěnách s úchyty. Lezci si mažou ruce křídou, aby jim neklouzaly, a občas si ruce od křídy otřou o kalhoty. Zmíněná lezkyně měla šmouhy od křídy na zadku. Omluva byla za to, že ty šmouhy byly vidět.

Jsem kořen ze staré školy a myslím si, že kdo by se lezkyni posmíval za křídové šmouhy na zadku, je prostě blbec. Můj pohled je ale naprosto nepodstatný. Věru nejsem boulderingový lezec, v tomto ohledu nemám šanci. Nedokážu se vžít do psychiky boulderingové lezkyně. Nicméně případ mě zaujal z technického hlediska. Omluva má smysl, pokud vede k nápravě. Jestli tedy chcete kamerou snímat lezce či lezkyni, děje se to jaksi odspodu, protože se leze nahoru. Kdybyste to dělali jinak, třeba z jeřábu z výšky, diváci by neviděli nic podstatného, jen šešulku hlavy. Takže snímání zespodu je nutnost. Jsou tedy vidět záda a podvěsek zad, tedy zadek. Co tedy dělat, když bude umatlaný od křídy? Sprosté slovo se dá v rádiu nebo televizi vypípnout. Co ale s televizní kamerou? Jak zabránit pohledu na zadek v záběru odspodu?

Možná bude nutno najmout speciální zřízence, kteří budou vybaveni tyčemi s plácačkou na konci a budou zadky zakrývat, budou to zakrývači. Nebo to půjde dělat softwarově, kamery jsou bezvýhradně digitální. Jistě jste viděli rozmazané obličeje, to je součást technologie rozpoznávání tváří. Technicky je rozpoznávání zadků směšně jednoduchá záležitost. Místo zadku uvidíme mlhavý obláček. To je to správné řešení! A svět bude zase o něco šťastnější a správnější. Už aby to bylo.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.