2.4.2023 | Svátek má Erika


FEJETON: Konflikt s Rusy musíme urovnat

19.6.2020

Máme totiž v Moskvě jen deset diplomatů, kdežto Rusové v Praze sto čtyřicet. Kdyby tedy Rusové pokračovali v politice zastrašování politiků Prahy 6 a posílali další agenty, pro změnu třeba s otráveným deštníkem nebo poloniem, brzy by nám diplomaté v Moskvě došli, vyslanectví bychom museli zavřít a nechat se zastupovat Poláky. Rozvoji obchodních vztahů by to určitě nepomohlo. Nakonec by mohlo dojít i k válce Řeporyj s Ruskem, jak kdysi vyhrožoval řeporyjský starosta Novotný.

Jsem občanem Prahy a za situaci přijímám svůj díl zodpovědnosti. Je jasné, že nyní je nutné přátelské gesto, které by Rusy uklidnilo a které by mohli na domácí scéně prezentovat jako český ústupek. Konflikt začal odstraněním maršála Koněva z Podbaby. Tam bychom proto měli začít. Jeho sochu musíme nahradit sochou Čecha proslulého sympatiemi k Rusům a nejlépe i v Rusku populárního. První mě napadl Julius Fučík. Po procházce místem se mi však rozsvítilo. Naproti pomníku už desítky let funguje restaurace U Švejka. Jmenovala se tak dosud jaksi pro nic za nic, ani komunisté se ji nepokoušeli přejmenovat na U Koněva. Postavíme-li nyní na podstavec po Koněvovi sochu Josefa Švejka, nejlépe provedenou podle Josefa Lady a polychromovanou, dostane jméno restaurace smysl.

Hlavní ovšem bude, že Josef Švejk je postava v Rusku velmi oblíbená jak pro své proslovanské a proruské cítění, tak pro svůj pacifismus. Připomínám také, že Švejk byl na nejlepší cestě k dezerci do Ruska, když se převlékl v pustém lese do ruské uniformy, bohužel však byl v poslední chvíli zadržen. Moc nechybělo a byl vojenským soudem odsouzen k zastřelení pro velezradu.

A jeho autor, Jaroslav Hašek, byl vynikající český proruský aktivista, který jako český rudogvardějec působil dokonce jako asistent rudého komisaře města Bugulmy. Navíc si z Ruska přivezl manželku, čímž riskoval stíhání pro bigamii.

Jsme malý národ a s mocnostmi musíme zacházet zdvořile. Gruzínci byli drzí a přišli o Jižní Osetii a Abcházii, Ukrajina o Krym a východní provincie a Nizozemci o stovky lidí v civilním letadle sestřeleném nad Ukrajinou. A tyto události si musíme stále připomínat.