Neviditelný pes

FEJETON: Koho budete volit

15.4.2006

Je tomu pár dní, co jsem přecházel Rozdělovací třídu směrem do Stínadel. Na chodníku mě zastavila mladá dvojice se slovy:
Koho volíš - Losnu nebo Mažňáka?
Prohlédl jsem si tazatele od hlavy k patě. Dobrý večer - a kdopak vy jste?
My jsme z VVV - pravila slečna - děláme takový průzkum.
Její statný průvodce dodal, že zkratka VVV znamená Vontský výzkum veřejnosti.
Aha, Vontové - povídám, - o tom něco vím. Kdepak máte žluté špendlíky?
Ušklíbli se oba současně. Ty se přece dávno nenosí. Vontské hnutí od časů Rychlých šípů se podstatně změnilo, pane. Dnes je to síla, kterou je zapotřebí brát vážně.
Pak řekli, že mají naspěch a koho že tedy budu volit - Mažňáka nebo Losnu? Drželi přitom v ruce notýsky a tužky, že si udělají čárku a půjdou dál.
Podíval jsem se vzhůru na podvečerní nebe. V šikmých slunečních paprscích ještě zářily staré křivolaké střechy, ale komíny prodlužovaly své stíny a modravé šero se snášelo do úzkých uliček. Takhle psal Foglar, pomyslel jsem si a odpověděl jsem průzkumníkům:
- Hodně záleží na tom, jaký mají oba kandidáti názor na nákup nadzvukových stíhaček.-
Mladá dáma se podívala s rozpaky na svého průvodce, co on na to jako muž.
- Losna, na příklad, má k letectví velmi pozitivní vztah. - řekl mladík opatrně.
- Pokud si pamatuji, - oponoval jsem - tak Mažňák se snažil získat licenci na Tleskačovo létající kolo dosti pochybným způsobem.-
- To myslíte ovšem Mažňákovic dědečka. Záhada hlavolamu! Počítačová hra pro mladší školáky. Dnes je jiná doba. Mažňák bude prosazovat nižší daně.
- Zato Losna sází na komunální politiku, - poznamenala průzkumnice veřejné mínky. - Losna má v programu novou kanalizační síť ve Stínadlech. Pokud bude zvolen, už nikdy nikdo do žádného kanálu nespadne. -
- Komunální politika není všechno,- namítl jsem. - Vezměte třeba problém Evropské unie. Jak se Losna kouká na EU?
- Je pro. Ale Mažňák má výhrady. Nelíbí se mu některé unijní požadavky. Některé výrazy přímo nesnáší. Říká, že když slyší slovo Henlein, sahá po revolveru. -
- Vlastnit osobní zbraně je sice demokratické, ale když je těch zbraní moc, je to dost nebezpečné. Co říkáte? -
Moji mladí přátelé z VVV by se k tomu neradi vyjadřovali. Stručně řečeno, oni vědí, jaké názory má Losna a jaké přesvědčení má jeho protikandidát Mažňák. Ale sami o něčem takovém zatím nepřemýšleli. Říkají: Podíváme se na internet, třeba se tam k těmto otázkám něco najde.
- Tak fajn, - usměji se a podávám ruku slečně i jejímu kolegovi, - určitě se všichni sejdeme u voleb.
Zmizeli někam ke Kozímu plácku nebo na Červené schody. Ani si nepoznamenali, koho budu volit, jestli Losnu nebo Mažňáka.
Nad městem, tonoucím v soumraku, se ukázaly první hvězdy.


© Petr Kersch, Děčín


zpět na článek