22.6.2021 | Svátek má Pavla


Diskuse k článku

FEJETON: Kdo může za počasí

Mám kamaráda vinaře. Oblast Velké Pavlovice, rád k němu jezdím. Je u něho dobře a zdaleka ne jenom kvůli jeho sklepu. Tihle Moravané mají v sobě nějaké sluníčko, které svítí a hřeje zároveň.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 20.10.2020 20:41

http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi-a-drevarstvi/konec-smrku-v-cesku-tyden

J. Pankovic 20.10.2020 20:13

Zato Radový fauly je zbytečné vyjmenovávàvat. Který zelený Rada nám tady minulý týden vysvětloval, že smrky nerostou kvůli změně klimatu?

Samá lež!!

Smrky nerostou kvůli ochraně kůrovce, kterou způsobila zelená banda Bursíků, lháři !!!!!!!!

L. Severa 20.10.2020 14:38

To jsou zažitá sdělení. Když jsem se jako kluk zeptal svého strýce jaká bude úroda obilí na jeho polích, byla každým rokem stejná odpověď : "Vlůni to belo lepčí".

Z. Lapil 20.10.2020 12:42

Tak tak. My, člověkové moderní, dobře víme, že za všechno špatný můžou bolševici. Co vědí naše děti, radši nezjišťuju, obávám se, že bych se mohl dovědět něco o sobě :-).

D. Zítko 20.10.2020 12:40

Počasí je prostě jaké je, viz. Zahradníkův rok. Buďme rádi za předpověď na zítřek, ta většinou sedí ;-)

P. Rada 20.10.2020 10:56

Podívat se na jet... lze třeba zde:

https://climatereanalyzer.org/

P. Rada 20.10.2020 10:50

Rok za rokem? To bude omyl nebo edostatek nadhledu? Za 1 republiky byla totiž česká země zemědělsky zcela soběstačná a do té doby mohlo platit ..."rok za rokem"..... Druhou světovou válkou toto období ale definitivně zkončilo a to i když jsme se postupně začali potravinově mít zdánlivě lépe a lépe.

V poválečných desetiletích se totiž v důsledku tzv "zelené revoluce" v zemědělství (která ale stavěla na intenzvním hnojení, agrochemii a genetickém šlechtění) výrazně zvedla roduktivita zemědělské produkce a začalo se pyšně hovořit o tom kolik ostatních obyvatel nově uživí jeden zemědělec vybavený moderní technikou. Zároven však vyvstal dlouhodobý otezník spočívající v tom, že intenzivní zemědělstí začlo být založené na čerpání neobnovitelných zdrojů jak energetických tak surovinových. Kritický je celosvětově fosfor jako složka NPK. V součastnosti tak už na daleko méně bonitní půdě než obdělávali předkové, žijeme nebezpečně neudržitelně a to i za stavu fungující mezinárodní kooperace. Jak dlouho to asi vydrží je znepokojivá až existenční otázka? Na světe tedy nejspíš nejste dost dlouho nebo po celou tu dobu nevnímáte co se s ním fakticky děje.

https://www.stoplusjednicka.cz/secteno-podtrzeno-nase-planeta-dokaze-uzivit-jen-34-miliardy-lidi

https://tv.idnes.cz/rozstrel/rozstrel-michal-hejcman-cely-zaznam.V200825_140257_idnestv_krr

J. Ganaur 20.10.2020 10:36

Kdo ví....Ale asi by stálo za to podívat se na jetstream.Letadla jej využívají, do ledového vzduchu mixují mnoho horkých spalin....Kdo ví....

R. Dubravský 20.10.2020 9:50

JAKÉKOLIV počasí je záminkou ke stížnostem zemědělců, stížnosti zemědělců jsou záminkou ke zdražování jídla. Tak to chodí, co jsem na světě, rok za rokem.

I. Pávek 20.10.2020 9:15

Ano, vrátilo se to nějak k normálu. No navodilo mi to takovou ,, úchylnou " úvahu. V celém námi viditelném Vesmíru platí fyzikální a chemické zákony jednoznačně a drtivě. Platí Standartní model a teorii gravitace stále nemáme. A není ani náznak naděje na novou fyziku nebo jinou Medělejevovu tabulku prvků. Ale co když je někde někdo s poznáním dál a my ho z naší podstaty nedokážeme vnímat. A on sleduje naší snahu dostat se do pekla a rozhodl se zasáhnout. A jako pošťuchnutí na správnou cestu upravil vir i počasí. Určitě na to má prostředky, kterými jeho civilizace disponuje. A náznaků o existenci něčeho, co vybočuje z našeho chápání je dost.

R. Meišner 20.10.2020 9:09

počasí je od poslední doby ledové v průměru stále stejné. jsou období teplejší, pak chladnější, sušší, mokřejší, atd..a nikdo s tím nic nenadělá. ---co se ale hodně změnilo, jsou lidé-od zdravého selského rozumu k pomatenosti. skoro jako by se opravdu všichni zbláznili. no nic, jdu si dát něco dobrého. :-)

V. Braun 20.10.2020 8:05

Tak byl to nečas, no, tak déšť je normální.

P. Dvořák 20.10.2020 8:04

Jó to za Rakouska když pršelo . . . prý to kdesi spláchlo i půlku dědiny.

P. Rada 20.10.2020 7:25

Fauly Naffa ve fejetonu kterých se dopustil když do tématu POČASÍ podsunul větu o PODNEBÍ.

..."Na letošek bylo inzerováno největší sucho za posledních pět set let"...

To co totiž "bylo inzerováno" např. v sděleních ČHMU se týkalo vývoje SUCHA za posledních několik let - tedy nikoli momentálního stavu jakým je počasí. Ojedinělost výskytu dlouhodobého a rozsáhlého jevu lze pak doložit daty:

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/tiskove_zpravy/2020/TZ_sucho_duben%202018_2020.pdf

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3085517-soucasna-epizoda-sucha-v-cesku-je-podle-vedcu-nejhorsi-za-500-let

Nyní v době kdy se po několik měsíců od letošního dubna začala zvyšovat průměrná srážkovost je momentální situace v čechách už na většině míst relativně normální. Část zejména podzemních pramenů si ale předešlé období ještě pamatuje a pak je tu pamět v podobě jizev po milionech odumřelých stromů na stovkách hektarů a fakticky zdecimovaný obor lesnictví. Ten už se ke své prosperitě založené na pěstování rychle a rovně rostoucího smrku s minimem pořebných lesnických zásahů, ale s potřebou převahy chadna a vlhka jak v minulosti, zřejmě nikdy nevrátí. Do státního rozpočtu tak už nikdy nepoteče čistý zisk 10miliard ročně - ba naopak. Lesnictví bude bez ohledu na feetony nutné dlouhodobě dotovat aby lesy zcela neztratily i své ostatní funkce. Rozloha oblasti kde nastává právě v těchto dnech historicky minimální odchylka od "počasí" ( o čemž by také mohl být fejeton) se totiž dá popsat oproti česku obludnou velikostí několika milionů kilometrů čtverečních.

https://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

Utěšování se výroky babiček v pokryteckých fejetoncích... na dalším až krajně problematickém dokonce celosvětovém vývoji sotva co změní a to vzhledem k prognozám už považuji za krajně nebezpečný faul.

https://www.martinus.cz/?uMod=list&uTyp=search&c=%C4%8D%C5%A1%C5%A5%C4%8F&uQ=Mark+Lynas

P. Nešvara 20.10.2020 5:08

Z hlediska zemědělců existují tři druhy počasí:

Katastrofální sucho

Katastrofální mokro, úroda hnije na polích.

Katastrofální nadúroda vedoucí k pádu cen zemědělských plodin.

J. Pankovic 20.10.2020 2:55

Jó, když byl ministerským předsedou Nečas, tak aspoň v létě pršelo, když měl člověk dovolenou... :-)