19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

FEJETON: Kálení do vlastního hnízda

Neraď, není ti šedesát, říkalo se kdysi. Dnes bych to obrátila – neraď, už ti bylo šedesát. Není to z mé strany útok na staré lidi, protože mezi ně sama patřím, ale pouhý postřeh, že svět se natolik změnil, že naše zkušenosti nám občas bývají jen málo platné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 11.1.2021 17:57

Dcera přišla domů dříve z banky, protože jim spadla síť. Tak se ptám, co budete dčlat s pračkou, až vypnou elektriku?

R. Veselá 11.1.2021 15:50

Bravo, technologie nejsou jen složité (a zejména mužům dodává sebevědomí hlavně to, že je zvládnou dřív než jejich ženy - tyto totiž obstarávají domácnost a tak nemají dost času na uchopení tajů těchto)

Mně osobně vadí víc to, že jsme čím dál víc závislí na nějakém vzdáleném úložišti nebo serveru nebo nevím čem. Mladí si vůbec neuvědomují, že jim vznikán lákadlem nejnovější technologie závislost a opravdu je jedno na čem. Tak hurá do toh! beze mě:-)

A že jsme jako důchodci zcela aut , na to si asi zvykneme,ne? Však oni se o nás ti "mladí" pěkně postarají a poradí nám a...a....běžte do háje, já si užiju života jak budu chtít já:-)

A ti mladí jsou mladí jen kalendářně, vytrácí se humor nadhled shovívavost a soucit...říkám BEZE MĚ!!!

ŠEDEÁTNÍK (SPÍŠE -CE) JE MLADŠÍ A HLAVNĚ SPOKOJENĚJŠÍ , PROTOŽE VZDĚLANĚJŠÍ A ZKUŠENĚJŠÍ, NEŽ TŘICÁTNÍK!

P. Moravčík 11.1.2021 16:03

A hlavne sme sa tej šesťdesiatky dožili, čo dnešní tridsiatnici nemusia mať isté;-D

V. Kolman 11.1.2021 12:45

Vše je relativní!

Když jsem byl mlád, bývala Askalóóó..... eh, čo to vravím.

Při intimním posezením s dívkou mého srdce jsem zhrdl vynálezem Tomáše Alvy Edisona (LEDky tenkrát neexistovaly ani ve sci-fi), ba i petrolejkou a na slavnostně prostřený stůl jsem postavil svícen se svíčkami.

A jak nám tenkrát bylo hezky, i bez geniálních vynálezů Tomíka Edisonoic;-D;-D;-D

P. Rada 11.1.2021 13:14

Mládí sebou nese spoustu aspektů vedoucích k optimismu až opojení situací. Né nadarmo se říká "láska bývá slepá".

Navíc taková zahleděnost do vlastního rozvoje brání reálněji vnímat to co se děje v okolí.

Já jsem mládí prožíval v padesátých a šedesátých létech. Na osadách kde jsme si jeden či dva dny v týdnu "vládli" - to bylo bezva! Naopak ve městě spíš a déle vládl "režim" - a s ním obavy až strach.

Pamatuji si proto oba aspekty doby a nevinil bych s toho zlého Edisona...

V. Kolman 11.1.2021 13:27

Nijak jsem nechtěl dehonestovat pana Edisona, ani pány Stara, Maxima a další z předvoje vynálezce žárovky.

Psal jsem o tom, že vše je relativní a velmi záleží na okolnostech.

P.S. - Ona, v článku zmiňovaná valcha, se v současné době docela dobře uplatňuje coby hudební nástroj v country kapelách;-D.

J. Jurax 11.1.2021 11:34

Ale jo, tempora mutantur, dokonce někdy i k lepšímu.

A technice bych se nebránil, i když z mnohých technických vymožeností znám nanejvýš hrubý princip. Ona totiž docela funguje, jinak bych se ostatně tady ani nemohl vykecávat ... :-)

V. Loula 11.1.2021 10:49

Kdysi jsem četl prvorepublikový román o nějakém továrníkovi, který šel s dobou (tehdy,před skoro sto lety) a v administrativní budově nechal zařídit potrubní poštu a propustil poslíčka, který dosud nosil dokumenty mezi kancelářemi. Výsledkem bylo, že sice ušetřil poslíčka, ale musel najmout dva techniky, kteří neustále opravovali tu potrubní poštu, a ránu tomu nasadil případ, kdy přišel o důležitý kšeft, protože dokumenty se zašprajcovaly v potrubní poště a nemohli je vyndat.

M. Krátký 11.1.2021 15:49

Hnidopich - tečka cz !!!!!!

F. Navrátil 11.1.2021 10:03

My měli doma valchu de luxe, s vlnitou mramorovou deskou.

V. Kain 11.1.2021 14:55

Zkuste vrazit dnešní nějaké mladé kuchtě když přijde z fitka do ruky valchu,když ona potřebuje sdílet s kamoškama jak si zacvičila.

Š. La 11.1.2021 8:33

Tohle téma je pěkně zpracovaná ve filmu: Já robot :-)

P. Rada 11.1.2021 5:54

Dovolte trochu energeticky pojaté odbočení od pěkného příkladu mezigeneračních proměn postojů ke světu, které ale přeci jen něco příznačně lidského spojuje. To něco tkví v tom, o co lidem vybaveným v přírodě nevšední abstrakcí jde.

Skutečný (materiální) se zvenku může jevit cíl jednání - např vyprané. Přesto ale může být pro myšlení lidí podstatnější sám proces uvažování. Tedy auto-uspokojení mysli - a to i když je naopak povahy spíše imaginární.

Příklad: ..." babička si myslela, že pračka trhá prádlo, a já si myslím zase toto"...

Hlavním cílem myšlení - na který přitom lidé vydávají zhruba čtvrtinu spotřeby energie - tedy nemusí být efektivita praní prádla ale uspokojení v mysli dotyčných. Společné jsou jim děje: - "si myslela" ... "si myslím"...

Vyprané či valcha na půdě jsou s tohoto pohledu spíše falešnou pojistkou pro ego, že k uspokojení v procesu myšlení vůbec dojde i když se cosi faktického venku pokazí - nehledě na vynaloženou energie.

Jaké jsou faktické dopady jejich mysli na svět, bývá už pro uvažování lidí vedlejší.

P. Moravčík 11.1.2021 10:29

S tou poslednou vetou súhlasím. Vášmu mysleniu je fakt jedno, aký dopad na svet bude mať realizovanie jeho nápadov.

P. Rada 11.1.2021 12:05

Pochybuji, že víte o nějakých realizacích mých nápadů - natož, že rozumíte mému myšlení.

Nejspíše jen s něčím nesouhlasíte a pomluva se jeví snadným řešením. Pokud se mýlím, tak to verbální zkuste doložit ověřitelným.

L. Novák 11.1.2021 14:04

Nám stačí vidět ty tuny plakátů a lživé propagandy opakované stále dokola, které vylepuješ na NP. Takže zeleno-rudý magor je tvoje skutečná identita. Rv

P. Moravčík 11.1.2021 14:19

Dosť som toho našiel vo Vašich príspevkoch. Ak som si z vysokej školy niečo zafixoval, tak je to fakt, že kým nejaká teória nadobudne "definitívnu" formu, s ktorou je prijatá relevantnou časťou vedcov (myslím tým vedcov schopných kritičnosti, vedeckej skepsy, nezaťažených ideológiami, samoľúbosťou a chamtivosťou), predchádza ju množstvo parciálne platných teórií a hypotéz, až sa po ich kritickom vyhodnotení vytvorí teória, ktorá svojou univerzalitou spája všetko pozitívne z predchádzajúcich, vysvetľuje mnoho nejasností, ktoré sa vyskytovali u predchodcov a zároveň umožňuje jej rozvíjanie do nových smerov, pričom jej základy zostávajú viac menej trvale platné. Klasický príklad je Darwinova teória. Jeho predchodcovia (napr. Agassiz) nedokázali spojiť svoje predstavy a poznatky do ucelenej teórie. Niečo podobné jej aj dnešné šalenie okolo klimatických zmien. Vy konkrétne zastávate jednu stranu, odporcovia postupov, presadzovaných IPCC a politikmi, druhú. Na obidvoch stranách nájdeme logické argumenty, obávam sa však, že podstatne viac ich je na strane "popieračov". Prinajmenšom preferujú vedeckú skepsu. Vy zastávate názory podobné ako u vedúcej úlohy strany. O tej sa nediskutuje, jej poučky sú trvale platné a zlé výsledky sú vinou jej nepriateľov. Vy nepochybujete, výsledky skorumpovaných vedcov sú pre Vás Slovom Božím. Chýba Vám základný predpoklad - vedecká skepsa. Veriť ľuďom, falšujúcim dáta, je chyba, ale možno na to prídete. Nespochybňujem ochranu prírody, spochybňujem však predstavy, že prírodu zachováme tak ako si naivní ekologisti predstavujú. Nemôžeme vytvoriť pôvodné prostredie napr. pre vlkov, doba starých karpatských pralesov je už sto rokov tatam. Ale poniektorí na to ešte neprišli. Uchovať to, čo sa dá, aj za dosť vysokú cenu. Ale tou nesmie byť šialená myšlienka zlikvidovať časť ľudskej populácie - jeden z výstupov klimatického a ekologistického bláznenia. Preto mám tak trochu problémy s Vaším postojom.

D. Stirsky 11.1.2021 5:41

Ano, souhlas. Naše kopírka v práci už umí tolik věcí, že minimálně jednou - dvakrát za měsíc voláme servis. A nejtěžší je udělat jednu jedinou kopii třeba z časopisu. Protože to jaksi nejde automaticky, časopis se musí rozevřít, položit na sklo... Což kdysi trvalo půl minuty. Dnes, protože toto nelze zautomatizovat, vždy udělám několik zbytečných kopií, než jsem spokojený.

L. Novák 11.1.2021 14:09

No jo, to musíte s časopisem na skener, naskenovat v největším rozlišení do PC, pak případně provést nějaké kosmetické úpravy v programu na zpracování obrázků, a pak jej teprve vytisknout, pokud je to nutné. ;-) Ale méně pracné to nebude. Rozhodně však získáte lepší kvalitu výsledku.

J. Urban 11.1.2021 4:41

Hmm. Tak treba navigace. Uspesne jsem podle ni radu let jezdil, hlavne po cizine. Ted uz do ciziny skoro nejezdim, nota bene to ted ani nejde. Po Cesku jezdim i nadale stale bez navigace, po pameti nebo podle mapy. Jo, schytavam to od manzelky, protoze se z map nedozvim, kde je objizdka a kde nehoda ci zacpa. No a co... stejne vzdycky dojedu.. zivota mi zbyva cim dal min a nebudu si z nej delat dostih.

J. Jurax 11.1.2021 11:43

Tak tak, ondyno, ještě před koronavirem, jsem byl potkal v Jesenících skupinku turistů nebo spíš trempířů věkově odhadem kolem dvacítky, co se orientovali pomocí mapy a buzoly!

Připadal jsem si, jsa takměř o půlstoletí starší, jako paďour, maje jen chytrý mobil a Mapy.cz.