15.1.2021 | Svátek má Alice


FEJETON: Kálení do vlastního hnízda

11.1.2021

Neraď, není ti šedesát, říkalo se kdysi. Dnes bych to obrátila – neraď, už ti bylo šedesát. Není to z mé strany útok na staré lidi, protože mezi ně sama patřím, ale pouhý postřeh, že svět se natolik změnil, že naše zkušenosti nám občas bývají jen málo platné.

Tak například: moje babička mne naučila správně prát v neckách na valše. (Poznámka pro mladé: necky byly taková dřevěná vana, v ní se pralo i koupalo, a valcha byla dřevěná deska opatřená vlnitým plechem; sloužila k ručnímu praní. Docela šikovná věc. Doposud ji někde na půdě máme.) Když si maminka pořídila pračku, babička měla obavy, že se v ní prádlo bude trhat. Když jsem si já později dopřála automatickou pračku, zeptala se mne teta, jak dlouho trvá praní. Řekla jsem, že různě, někdy hodinu nebo dvě.

Teta odvětila: „Tak to já stihnu za půl hodiny.“

„No jo, ale já mezitím můžu dělat něco jiného.“

Dnešní chytré pračky, které mají bezpočet programů a lze je ovládat na dálku mobilem, se zase nelíbí mně. Jejich obsluha se mi zdá nepřehledná a těžko zapamatovatelná. Já vím, můžu si to napsat na papírek - ale pak ho najít! Pokud jde o řízení domácnosti chytrým mobilem, tak já mám jenom takového blbečka s tlačítky. Ve skutečnosti toho on umí víc, než já dokážu využít. Stačí mi telefonovat či odeslat SMS zprávu.

Někdy se ale odvážu, a tak jsem kdysi zkusila využít i foto. Na zahradě právě krásně kvetla třešeň a přímo si říkala o snímek. Tak jsem to zkusila a místo třešně nafotila radiátor. Jindy se mi však záměr zdařil. To bylo tehdy, když jsem vyfotila květ kaktusu a úspěšně POSLALA (!) na MAILOVOU ADRESU (!!) manžela. Nevím, jak jsem to dokázala, a kdybych to měla zopakovat, bylo by to opět metodou pokus-omyl.

Ale teď zpátky k pračkám i k fobii z elektronických vymožeností. Čeho se to tedy bojím a možná, že i právem, je zkušenost, že čím je přístroj komplikovanější, tím má častější poruchovost i kratší životnost. Někdy také přemítám o tom, co by se asi stalo s naším elektronickým světem, kdyby si například Sluníčko nedej Bože nečekaně kýchlo či se trošku zakuckalo, nebo kdyby se z vesmíru snesla na Zem nějaká extra silná, dosud nepoznaná energie …

Já vím, moje babička si myslela, že pračka trhá prádlo, a já si myslím zase toto. Ale ve skutečnosti o nic nejde – máme přece někde na půdě stále ještě schovanou tu starou valchu.Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.