24.7.2021 | Svátek má Kristýna


FEJETON: Kálení do vlastního hnízda

11.1.2021

Neraď, není ti šedesát, říkalo se kdysi. Dnes bych to obrátila – neraď, už ti bylo šedesát. Není to z mé strany útok na staré lidi, protože mezi ně sama patřím, ale pouhý postřeh, že svět se natolik změnil, že naše zkušenosti nám občas bývají jen málo platné.

Tak například: moje babička mne naučila správně prát v neckách na valše. (Poznámka pro mladé: necky byly taková dřevěná vana, v ní se pralo i koupalo, a valcha byla dřevěná deska opatřená vlnitým plechem; sloužila k ručnímu praní. Docela šikovná věc. Doposud ji někde na půdě máme.) Když si maminka pořídila pračku, babička měla obavy, že se v ní prádlo bude trhat. Když jsem si já později dopřála automatickou pračku, zeptala se mne teta, jak dlouho trvá praní. Řekla jsem, že různě, někdy hodinu nebo dvě.

Teta odvětila: „Tak to já stihnu za půl hodiny.“

„No jo, ale já mezitím můžu dělat něco jiného.“

Dnešní chytré pračky, které mají bezpočet programů a lze je ovládat na dálku mobilem, se zase nelíbí mně. Jejich obsluha se mi zdá nepřehledná a těžko zapamatovatelná. Já vím, můžu si to napsat na papírek - ale pak ho najít! Pokud jde o řízení domácnosti chytrým mobilem, tak já mám jenom takového blbečka s tlačítky. Ve skutečnosti toho on umí víc, než já dokážu využít. Stačí mi telefonovat či odeslat SMS zprávu.

Někdy se ale odvážu, a tak jsem kdysi zkusila využít i foto. Na zahradě právě krásně kvetla třešeň a přímo si říkala o snímek. Tak jsem to zkusila a místo třešně nafotila radiátor. Jindy se mi však záměr zdařil. To bylo tehdy, když jsem vyfotila květ kaktusu a úspěšně POSLALA (!) na MAILOVOU ADRESU (!!) manžela. Nevím, jak jsem to dokázala, a kdybych to měla zopakovat, bylo by to opět metodou pokus-omyl.

Ale teď zpátky k pračkám i k fobii z elektronických vymožeností. Čeho se to tedy bojím a možná, že i právem, je zkušenost, že čím je přístroj komplikovanější, tím má častější poruchovost i kratší životnost. Někdy také přemítám o tom, co by se asi stalo s naším elektronickým světem, kdyby si například Sluníčko nedej Bože nečekaně kýchlo či se trošku zakuckalo, nebo kdyby se z vesmíru snesla na Zem nějaká extra silná, dosud nepoznaná energie …

Já vím, moje babička si myslela, že pračka trhá prádlo, a já si myslím zase toto. Ale ve skutečnosti o nic nejde – máme přece někde na půdě stále ještě schovanou tu starou valchu.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.