26.2.2020 | Svátek má Dorota


FEJETON: K neznámému účelu

5.12.2011

Na jednom z právnických blogů onehdy kdosi prohlásil, že duševní vlastnictví je nesmysl. Dotyčný patrně nikdy vůbec žádný takový statek nevlastnil, dokonce zřejmě ani není naděje, že by vlastnil někdy v budoucnu. Takže se duševnímu vlastnictví v poklidu chvilku věnujme, tentokrát v podobě práva k vynálezům.

Podle amerického patentového zákona, ustanovení § 101, jsou patentovatelné metody (procesy). Ty podle § 100(b) zahrnují též "nové užití známého procesu, stroje, výrobku, složení věci nebo materiálu". Tato ustanovení nebyla v rámci letos v září schválené reformy amerického patentového práva změněna, i když jinak šlo téměř o revoluci. O co ale ve skutečnosti jde? Ve Spojených státech bude i nadále možné si nechat patentovat užití známé věci k neznámému účelu.

V nauce se jako příklad uvádí vynález jakéhosi speciálního laku, který ho jeho americký autor také jednoznačně definoval jako lak. Pak přišel někdo jiný na to, že tento lak funguje také jako vynikající lepidlo některých materiálů, navíc i v extrémních podmínkách. Na toto užití známé, dokonce patentované věci k neznámému účelu získal patent.

K užití známé věci k neznámému účelu máme u nás mimořádné vlohy. Průkazný byl třeba nedávný výjev v jednom z velkých hobby marketů. Ve výprodeji tam nabízeli sloupky pro dřevěná zábradlí. Krásně opracované dřevěné výrobky za směšnou cenu. Kolem postávalo několik pánů středního a vyššího věku a zaujatě debatovali o tom, k čemu by se daly ty sloupky použít. Ani jeden, to nutno zdůraznit, ani jeden z nich nehodlal udělat zábradlí. Všichni nahlas uvažovali o tom, jak využít tuto známou věc k úplně jinému, neznámému účelu.

Ano, dřevěné sloupky k zábradlí zajisté nejsou vynálezem. Chtěli jsme pouze demonstrovat způsob uvažování českého řemeslníka, nebo jak se také nepřesně a bohužel téměř pejorativně říká kutila, který si musel umět poradit i v dobách, kdy se ledacos vůbec nedalo sehnat, neřkuli pohodlně zakoupit. Taková jinak neradostná období totiž přímo plodí řešení s využitím známé věci k neznámému účelu.

Škoda že náš platný zákon o vynálezech, pokud vím, ustanovení o patentovatelnosti užití známé věci k neznámému účelu nemá. Mohl by totiž významně stoupnout počet přihlášek třeba i zajímavých vynálezů a dokonce průmyslově využitelných. Neboť, jak už řečeno, máme k těmto řešením talent.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.