29.3.2024 | Svátek má Taťána


FEJETON: Jsme negramotní my, nebo počítače?

29.9.2011

Tlak na to, abychom se přizpůsobili počítačům, neustává, občas to od někoho docela překvapí...

Nikoho neudiví, že internet je plný. Smutné je, že jej povětšinou nezaplňují informace, ale prázdné bajty. Orientovat se v této džungli nám mají pomoci vyhledávače. Musím přiznat, že se velmi zlepšily – na dotaz po vysavači listí už mi na první stránce nepředkládají zakládající LISTinu Univerzity Karlovy. Jejich funkci ohrožuje komerce, která se snaží nacpat na první stránky informace o sobě a svých službách. Pokud je inzerce placená, proč ne. Zápas o tzv. klíčová slova nutící vyhledávače zařazovat příslušné weby na první stránku je soubojem mezi przněním věcného textu na webech tak, aby vyhrály souboj o prvenství a penalizačními mechanismy vyhledávačů, které bojují s inzercí "zadarmo".

V téhle džungli není snadné něco najít. Ta situace už trvá delší dobu, ale přece jen mne překvapilo nedávné vystoupení pracovníka Googlu Dana Rusella (odpusťte mi jeho funkci, přišel jsem k televizi pozdě), tvrdícího, že se musíme naučit vyhledávat. Myslel jsem si, že usnadnění vyhledávání je věcí vyhledávačů. Je to problém nejen lingvistický, ale především věcný. Většina z nás nechodí na internet, aby zabila čas, ale proto, aby vyřešila nějaký problém. Může to být komplexní informace, nákup, vyhledání služeb pro sebe nebo své děti, porovnání škol, fitcenter, cesta do Barcelony....

Prakticky nikdy nevyřešíte problém najednou, ale musíte se prohrabat hromadou smetí. Pan Rusell nám, říká, že je to proto, že neumíme hledat. Já se ptám, proč, když napíši "chci zítra letět do Barcelony", nedostanu nejen všechny informace, které potřebuji, ale zároveň si nekoupím letenku, zamluvím hotel, odvoz z letiště, případně program pobytu. Doby, kdy jsme se museli učit celou novou profesi, absolvovat kursy textových editorů a probírat se rozsáhlými příručkami jsou snad už pryč. Tendence řešit naši počítačovou gramotnost či negramotnost bohužel ne.

Skutečnost je taková, že negramotné jsou spíše počítače či přesněji jejich výrobci jak hardware, tak software. Smáli jsme se kdysi paní, která příkaz "táhni myší do levého rohu obrazovky" řešila přiložením myši na žádané místo. Co se stalo? Nezmizela paní, ale mizí myš. Levého rohu obrazovky se dotýkáme perem nebo rukou. Stále platí téze "je to tak jednoduché používat, jen ti blbci zákazníci to nechápou". Přeháním? Proč mají mobily návod těžší než váží mobil sám?

Proč bychom se měli ohýbat a přizpůsobovat nedokonalým technologiím a měnit zásadně své přirozené chování? Snad by bylo lépe podporovat odstranění negramotných počítačů než investovat do tzv. počítačové gramotnosti. Milý pane Ruselle, přestože reprezentujete tak mladou a technologicky vyspělou společnost, dovolím si s vámi nesouhlasit a zakládám hnutí na odstranění negramotných technologických hraček.

Převzato z Pilny.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Autor je prezident sdružení TUESDAY Business Network