20.4.2024 | Svátek má Marcela


FEJETON: Jsem šmírák

4.3.2020

Satelit k tomu svádí. Podívat se z výšky, jak to vypadá jinde. Celý svět jako na dlani - kdo by odolal?

Píšeme s manželkou často o zahradách a člověk by rád doplnil text o detaily, na které se zapomněl zeptat. Jakým směrem je zahrada orientovaná? Jak je asi dlouhá? Satelitní mapa je dobrým pomocníkem. Nebo mi píšou známí z Austrálie. Jakpak asi vypadá jejich dům? A v které části Brisbane je? Můžu vidět vše a hned. Mihne se mi pamětí vzpomínka na dávné dovolené v Maďarsku. Jak to tam asi vypadá teď? Ještě funguje na cukrárna? Ale jo, zdá se, že funguje, slunečníky před ní stojí.

Kdypak nám to asi někdo zakáže? GDPR, přece - to musí být jen pro prověřené!

Zatím ovšem můžeme vesele šmejdit světem.

Jakpak to asi vypadá ve WuChanu? Stačí pár tahů myší a vidím, že to může být docela příjemné město k žití - tedy z architektonického hlediska. Pro zajímavost jsem se podíval na pár dalších velkoměst: Rio de Janeiro, Lagos, Nairobi... Tak tam bych asi žil dost nerad. Cestopisné filmy vždy ukazují akorát pár pamětihodností a výstavních hlavních tříd, ale za nimi... Asi stejná situace, jako když v Praze z Václavského náměstí zabloudíte do sousední Provaznické ulice, ale ještě mnohokrát horší. Nevěřím, že v té spleti uzoučkých uliček mezi přízemními domky mají všude (opravuji: alespoň někde) elektřinu a kanalizaci. Až jednou tato města začnou provádět asanaci ve stejném stylu, jak proběhla za bolšenika na Žižkově nebo za Rakouska v pražském Židovském městě, to bude mazec. Každý nový byt bude mít elektrickou i kanalizační přípojku, možná i klimatizaci. Buď budou brát elektřinu ze solárů na místě bývalé přírody, nebo jim někdo postaví levné atomové elektrárny, případně se vsadí na elektrárny uhelné. Ve všech případech - a ono se to jednou stane - potěš pámbu!

A co Tibet, jak to tam vypadá? Tedy takovou pustinu aby jeden pohledal. Lámu si hlavu, proč vlastně tolika lidem i u nás záleží na tom, aby takový bohem zapomenutý kraj byl nezávislý na Číně, a čím by se Tibeťané v případě nezávislosti živili. Možná by si dalajláma a čínský prezident měli o Tibet prostě hodit korunou a bylo by.

Také jsem se na tom satelitu brouzdal nad ledovci. Tahle aplikace má i historii, lze vidět satelitní snímky pořízené před nějakými patnácti lety. Já vám nevím, nejspíš jsem si vybral špatné kousky terénu - neúmyslně, přísahám! Ale na pobřeží Grónska, Islandu ani na Mt. Everestu jsem nějaké markantní úbytky bílé plochy nenašel. Vím, že snímky nebyly pořizovány vždy v tomtéž měsíci, ale stejně je to zvláštní.

Tak, a jestli se tenhle článek dostane k příslušným lidem, můžeme čekat šmitec. Satelitní snímky jsou příliš nebezpečná hračka, aby ji používal kdejaký prosťáček. Štempl, a je to.

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin