FEJETON: Jak onemocněl hlavní hygienik
Na naší politické scéně je zvykem vysílat signály. Signalista tím prokazuje přehled o daném tématu a člověk prostý je daným signálem poučen, co si má myslet, protože odborník signalista jej stručně informuje.
I hlavní hygienik nám vyslal v médiích své signály. Uvedl, že sice onemocněl prasečí chřipkou, proti které se ještě nestačil nechat očkovat, že však do týdne bude zase fit, protože jeho onemocnění není vážné. Zúčastnil se sice zasedání vlády, nijak ji však nákazou neohrozil.
Co si z toho má občan vybrat? Tentýž hygienik trvá na očkování armády a všech lidí, kteří jsou důležití pro chod státu. Ze stejných úst pak vychází, že toto onemocnění zas až tak vážné není, protože běžný organizmus se s ním za týden vyrovná i bez očkování. Tedy alespoň organizmus hygienikův. Občan podvědomě tuší, ač není odborníkem, že chod státu se za týdenní nepřítomnosti kteréhokoli z politiků asi nezastaví, protože jinak by nemohli jezdit ani na zahraniční cesty, případně na dovolené.
Je však poněkud obtížně uvěřitelné, že by právě hlavní hygienik nestihl očkování. Jeho vyjádření pak lze považovat rovněž za signál, že vakcinace možná není bez rizik. Zajímavým je závěr, že ani neočkovaný hygienik nenakazí neočkované ministry vlády. Tedy s výjimkou ministryně zdravotnictví, která očkována jest, jak viděl celý národ v televizním přenosu.
Suma sumárum z toho zřejmě vychází, že bylo nakoupeno velké množství vakcíny proti prasečí chřipce, kterou je třeba, aby nepřišla vniveč, do národa vpravit.
Je nepochybně správné, že v případě hrozící pandemie se nakoupí dostatek léků a je tím možno zabránit možné katastrofě. Pokud se však později ukáže, že ohrožení není vážné, bylo by možná správnější léky dát tam, kde opravdu probíhá epidemie, než je doslova vrazit do vybraných občanů proti jejich vůli Samozřejmé mi připadá například očkoval lidi, kteří do těchto ohrožených oblastí cestují.
Musím tedy konstatovat, že jako signalista se hlavní hygienik zjevně neosvědčil.
Logicky mi podstatně lépe vychází postoj hlavy státu, která vyslala jasný a hřejivý signál, že není třeba podléhat každé pitomosti, ať už se týká globálního oteplování, nebo prasečí chřipky.
Závěrem si dovolím kategoricky popřít signály některých lidí, kteří tvrdí, že se jedná pouze o prachy výrobců léků. Tyto firmy již nezištně pracují na dalších typech preparátů proti nákaze H1Nx, konkrétně proti chřipce klokaní a sloní.