28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Honza II 25.12.2008 11:22

Je to poznatek...že...

Kokešová,a představte si jak to asi bylo ve středověku,a v době železné a kamenné........ale nějak mi uniká smysl vašeho článku,leda že by za něj byl docela slušnej peníz......:-D:-D

Nalim 25.12.2008 15:58

Re: Je to poznatek...že...

Nic jsi nepochopil, mladej soudruhu!

Souška ti tu naopak nezištně předává zkušenost se šitím transparentů, tolik potřebnou v době, kdy tobě podobné svolá Jirka do Lihového domu na šití transparentů k velikému šturmu proti radaru a vládě.

Určitě pak ocení tvou zásluhu o to, žes donesl správnou nit na strojové šití.

Nebo snad pojedete svou kampaň přes blb-boardy?

Martin 25.12.2008 17:35

Re: Je to poznatek...že...

Je jasné,kam patříš,ale měl by ses raději zeptat Topola,jaký transparent s Vondrou roztáhnou v Brdech.

Ben Hur 26.12.2008 4:01

Re: Je to poznatek...že...

Me zase unika smysl tveho diskusniho prispevku, cesky Hozo. Co, kdybys sam zkusil napsat neco z mladych let, kdy se nas komuniste snazili deformovat hlavne ve skole. To si asi netroufnes, co.  Pani Kokesova vazeny, totiz mela tu smulu, ze se narodila a vyrostla v komunistickem rezimu. To neni jeji vina a v zadnem pripade te to neopravnuje k nemistnym kecum. Ona se na rozdil od milionu zbabelych, dokazala toho rezimu navzdy zbavit.

Jahus 25.12.2008 10:36

Krásné ulejvárny....

Mám pocit, že mezi učitelským sborem panoval jistý systém na uvolňování žactva na různé pochůzky. Bylo to také velmi inspirující a pedagogicky účinné - žactvo to mělo rádo a chápalo to jako formu odměny.

Už jsem byl v prvním "jáhru" učení v Brně, někdy koncem sedmdesátých let. A jednou přišla účetní do třídy - zrovna byla čeština - za třídním učitelem Maxou, že potřebuje doprovod do spořitelny, jdouce pro peníze na výplaty. Protože jsem byl už docela kus chlapa - patnáct roků - vybral Maxa mě. A šlo se.

Spořitelna asi tři zastávky autobusem, cca 10 min. Účetní však, že se půjde pěšky. Tak jo. Přišli jsme do spořky asi za půl hodiny. Stoupla si do fronty a za dvacet minut vyfasovala asi šedesát tisíc na výplaty pro padesát učitelů, mistrů a zaměstnanců učiliště. Pak se koukla na hodinky a prohlásila něco o tom, že se staví nakoupit si v samošce. Další půlhodinka ve frontě. Pak viděla naproti v oděvech frontu. Rychla tam co tam mají, dostali košile, další půlhodinka.

A tak to postupně od osmi ráno natáhla do dvanácti v poledně. Špica den. Přišel jsem na oběd a pak už jen tělák na oválu před učňákem a domů....

Poučení pro žáka: Ač dopoledne, pracovní doba v plném proudu, fronty za socíku v každém obchodě. Jakákoliv výše finančního obnosu neměla prakticky žádnou cenu neb nebylo za co ji utratit. Průměrná mzda na učňáku je něco málo přes tisícovku.

Jiří Heincl 25.12.2008 17:42

Re: Krásné ulejvárny....

Ale bylo za co utratit. Jen bylo potřeba platit správnou cenu za podpultové zboží tak, aby to frontoví zákazníci neviděli.

Kotrba 25.12.2008 10:30

Fejeton: Jak jsme..

 Když tu tak čtu vaše sentemce, ctěná ženo, nemohu se ubrániti dojmu, že ve vašem příspěvku se má jednat o jakous nezbednost.  Ale vězte, vážená ženo, že s darebnostmi  nepovzneseme lidské pokolení!

(Heslo: republice více práce, to je naše agitace.)

Račte se zamyslet nad slovy  starcovými a podle nich se v budoucnu máte i říditi. Mravnost a vědění, necht je vašim cílem!

Znate paní Rampepurdu ze hry Matěje Kopeckého? Ta by vám měla býti příkladem.

To vám přeje  Kotrba, (svobodník v záloze).

Minutus 25.12.2008 9:42

Hezká vzpomínka

na školní časy. Moje maminka učila asi tak o 5 let později tzv. "vaření", kde holky učila mj. i šít. Jestli na stroji, to nevím. :-)

R 25.12.2008 7:21

Ulejvky z učení

Ulejvky z učení bývaly někdy docela zajímavé. Mně se jednou povedlo na gymplu ulít k místním myslivcům. Ti zrovna v té době pořádali odchyt živých zajíců do sítí a protože to pořádali v pracovní den, měli málo honců. Jelikož  ředitel gymnásia byl jejich dobrý známý, tak si zašli pro několik dobrovolníků. A tak jsme místo vyučování chodili lesem v rojnici a koukali, jak na konci lečí myslivci v rukavicích loví zajíce zamotané v síti a strkají je do beden.  Tedy ještě byly poslední roky, kdy zajíců  u nás bylo ještě poměrně dost.  Zajíce potom náš stát prodával, teď nevím, jestli mně to řekli ti myslivci nebo jestli to bylo v tehdejším dobovém tisku, za valuty myslivcům ve Francii, aby měl stát na dovozy do Tuzexu a kdovíco ještě.. Pamatuji si z toho ještě dvě věci, jednak boty jsem měl sice vysoké, ale tenké plastové a do nich jen tenké ponožky a tak jsem v nich ve sněhu tehdy mrznul jako němci u Stalingradu a potom "myslivecký" oběd neboli "bůčkový senvič" . Centimetr silná horká mastná bůčková flákota přes celý krajíc a na to shora další tlustý krajíc chleba.

F..A.Kekule 25.12.2008 9:41

Re: Ulejvky z učení

No jo, taky jsem pomáhal chytat zajíce, ale ne v lese, tam jsou maximálně divocí králíci, zajíci jsou na poli. A tam se také chytávali. Dnes byste chytili akorát tu rýmu.

Minutus 25.12.2008 9:43

Re: Ulejvky z učení

Taky jsme na ně chodili. Prý je vyváželi do Francie.

R 25.12.2008 10:09

Re: Ulejvky z učení

Králíci myslím už dřív byli v lesích u nás zlikvidováni myxomatózou nebo liškami. V běžné krajině s poli a lesíky jsou zajíci i v lese, přece nepohrdnou v zimě závětřím kdesi v prohlubni na listí  v lese jen proto, že podle knih mají žít na  poli. Fakt je ale, že hlouběji než 20 - 50  metrů do lesa jdou neradi. Mlhavě si vzpomínám, že vedle zajíců tam myslivci vymotali ze sití i nějaké bažanty. Tehdy jsme udělali nějak pod 10 lečí, v každé leči bylo tak 5 - 10 zajíců, dneska by ta horda snad 40 lidí po celodenním nahánění měla v bednách tak 3 zajíce.