4.12.2023 | Svátek má Barbora


FEJETON: Hledejte něco, co budete milovat!

20.10.2011

Před pár dny zemřel Steve Jobs, zakladatel Applu. Důvod ke smutku, ale také k zamyšlení....

Sedím u svého jablíčkového MacAir a dívám se smutně na krabičku barevných pastelek v barvách loga s nakousnutým jablíčkem. Pár krabiček mi zbylo ze začátku devadesátých let, kdy jsem počítače Apple prodával. Když jsem poprvé tenhle počítač viděl, měl jsem okamžitě pocit, že tohle je ono, to je ten skutečně osobní počítač. Navíc byl krásný. Ano, vytvářel svůj osobní malý svět, který byl tehdy obtížně propojitelný se zbytkem. Milovali ho studenti a grafici. Prošel svými vzestupy a pády stejně jako já. Ještě v době, kdy jsem se stal ředitelem Microsoftu, jsem vozíval do Mnichova svůj applovský Powerbook. Svět mezitím ovládly Intel, Dell, IBM, Microsoft. Steva Jobse vyhnal z Applu „prodavač cukrové vody“, společnost byla skoro vymazána z trhu. Zůstali mu jen skalní přívrženci. Steve Jobs se vrátil. Rozbil všechna klišé o tom, jak neosobní musí být technologie. Vrátil technologiím jejich přirozenost. Změnil byznys model hudebního průmyslu. Vrátil nám na náš stůl a do našich kapes krásu.

To všechno je úžasné, ale není to všechno. Doporučil bych jako povinnou četbu všem, nejen studentům, jeho řeč k promujícím na Stanfordské univerzitě v roce 2005. Opíši jen krátký citát:

 „Váš čas je omezený, a proto jej neztrácejte tím, že budete žít život někoho jiného. Nenechte se uvěznit v dogmatu, kterým je život s výsledky myšlení jiných lidí. Mějte odvahu následovat své srdce a intuici.“

Když o tom přemýšlím, tohle by mělo být krédo každého, kdo nechce skončit svůj život jako kopie někoho nebo něčeho jiného. Nevím, jestli Steve Jobs byl vizionář. Tenhle pojem je často zneužíván, a mnozí vizionáři oprávněně mizí v propadlišti dějin. Byl prý velmi autoritativní, ale cosi v něm hnalo lidi kolem něj jej následovat. Neměl jsem to štěstí se s ním osobně setkat a už se to bohužel nestane. Jako člověk s obrovskou interní motivací bude pro mne vždycky úžasným příkladem a výzvou, byť velikou a vzdálenou. I můj čas, jako každého z nás, je omezený.

Převzato z Pilny.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Autor je prezident sdružení TUESDAY Business Network