29.10.2020 | Svátek má Silvie


FEJETON: Fotbalisté na hrášku

29.11.2019

Čeští fotbaloví labužníci si na podzim u obrazovek některé zápasy skutečně vychutnali. (Ti, kteří disponují jen základními kanály, museli do hospody.) Zasloužila se o to Slavia, která se ve strhujícím tempu vyrovnala FC Barceloně, Interu Milán a Borussii Dortmund a jen kvůli smůle netriumfovala. Neutuchající zápal jejích hráčů se přenesl i do národního mužstva. Češi porazili Anglii, vytrvalým tlakem zdolali Kosovo a zajistili si tak účast na mistrovství Evropy.

V dalším utkání však po nevalném výkonu nečekaně prohráli se slabým Bulharskem. Čím to? Buď soupeře podcenili, nebo se nepřinutili k většímu úsilí, když už měli šampionát v kapse. Příčina však může být i jiná. Fandům neuniklo, že k zápasu naši hráči nastoupili v nových dresech hráškové barvy. V mnohém automobilistovi asi hrklo, protože podobná barva zdobí i dopravní policisty.

Okamžitě se vynořily dotazy, kdo takovou blbinu vymyslel a co ho k tomu vedlo. Vysvětlení přišlo dodatečně: Ona jásavá barva symbolizuje lípu, náš národní strom. (Národně smýšlejícím čtenářům se jistě vybaví árie Přemysla „Ó vy lípy“ z opery Libuše.) Tak tedy lípa – najednou se hodí. Ve městech chřadne a její zaprášené listy moc zdravě nevypadají.

Jisto je, že reprezentanti v nových dresech hráli špatně. Asi to není příjemné takhle na hřišti svítit. A naopak – bude-li trávník moc svěží, nebudou naši hráči vidět. Tenhle nápad se příliš nepovedl. Dnešní doba je složitá a už se stalo zvykem vidět ve všem nějakou čertovinu. Že by ekologické hnutí a dlouhá ruka Gréty?

Do zahájení mistrovství Evropy zbývá půl roku, a proto lze doufat, že do té doby tento nesmysl zmizí. Když se nebude dařit, mohli by z nás soupeři utvořit instantní hráškovou polévku.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.