28.5.2022 | Svátek má Vilém


FEJETON: Facebook a volby

11.10.2021

Okřídlené rčení praví, že volby jsou svátkem demokracie. Já mám někdy spíš pocit, že předvolební kampaň je se všemi těmi billboardy, spoty, debatami a superdebatami docela hezká ukázka toho, kde se jako společnost nacházíme. A tak jsem v rámci sebevzdělávání několik předvoleních debat zhlédla.

Poučné to bylo, příjemné moc ne. Kandidáti si skákali do řeči, nechtěli se nechat přerušit, neodpovídali na to, na co se jich moderátor(ka) ptal(a), a až příliš často nemluvili o tom, co jejich strana nebo koalice nabízí, ale o tom, co který z jejich soupeřů udělal či udělá špatně. Dívat se na ty hádající se adepty na poslance a představitele budoucí vlády a poslouchat je fakt nebylo nic příjemného.

Napínavé to pro mě bylo jen v tom, že jsem si nebyla jistá, zda celá debata najednou nezmizí, protože se na televizi dívám v počítači a tak jsem nevěděla, zda ji zhlédnu až do konce – v pondělí večer totiž vypadlo spojení, protože se položila facebooková síť a s ní mimo jiné i moje připojení k internetu. Nedívala jsem se ale proto, abych si užila napětí, to mi líp zprostředkuje nějaký film, ale, jak už jsem napsala, pro vlastní poučení.

V koutku mysli mi však pořád strašil Facebook: napadlo mě, že ty předvolební debaty vlastně připomínají debaty na sociálních sítích. Tam taky nikdo nikomu nenaslouchá, každý si mele svou a napadá kdekoho, kdo s ním nesouhlasí, aby pak zase zopakoval, co říkal předtím. Ona taková předvolební debata k tomu svádí, člověk chce za každou cenu vyhrát a prosadit svou, aby získal víc hlasů, jen si nejsem jista, jestli by nebylo lepší vysvětlit, co bych vlastně chtěla prosadit, kdybych ty volby vyhrála. S takovou bych se ovšem na sociálních sítích neprosadila, tam se nediskutuje ve snaze dospět k nějakému rozumnému kompromisu, tam taky jde o to vyhrát.

Tak se mi zdá, že dřív ty debaty vypadaly přece jen jinak, možná mají ty sociální sítě větší dopad na naše chování, než jsem si myslela. Nebo předvolební napětí působí na ztrátu soudnosti těch vystupujících?

Pomohlo mi to přemýšlení, podařilo se mi odpoutat se od toho, co vidím a slyším na obrazovce, a začala jsem si vymýšlet nesmysly. Co kdyby, napadlo mě, celá ta předvolební debata spadla, tak jako spadl Facebook? Jako takové malé varování: začněte se chovat slušně, nechte toho lhaní a přehánění, přestaňte protivníkům nasazovat psí hlavu – nebo vás nějaká vyšší moc vypne! A trpce, přetrpce jsem zalitovala, že nejsem spisovatelka. Lákalo by mě napsat nějaký takový román, kde se něco podobného stane, a to nejlíp víckrát, vždycky ve chvíli, kdy někdo vyřkne něco obzvlášť pitomého a sprostého. (No jo, vím, že stačilo, abych zmáčkla tlačítko a mohla jsem debatu vypnout, ale šlo mi o vypnutí úplné, nejen pro můj počítač.) Jak jsem si ale sumírovala v hlavě, jak by se to v tom románu vypnulo úplně, napověděly mi zbytky zdravého rozumu, že zdražil papír. Román nebude.

LN, 8.10.2021