22.6.2021 | Svátek má Pavla


FEJETON: Dvě pitomé teorie

19.11.2020

Vzpomínkovou procházku po Národní třídě jsem letos vynechal. Zařekl jsem se, že nebudu tahat čerta za ocas a že nepolezu ven, pokud to nebude opravdu nutné. Půjdu zase až napřesrok? Ani tím si nejsem jistý. Prudkost epidemie slábne a říkám si totéž, co na jaře, když slábla poprvé. Že totiž sice zeslábne, ale nezmizí, že to pořád bude tygr pobíhající po lese a bude stačit malá prodleva v ostražitosti a vyskočí na nás z křoví v plné síle. Máme radost, že slábne a její hodnoty převyšují čísla z jara, když epidemie kulminovala. Jak vidno, je to všechno relativní, i to slábnutí.

Zní to pesimisticky a to je v rozporu s mou optimistickou náturou. Jsem totiž přesvědčený, že se tygra nakonec podaří udolat. Celý svět čeká na vakcínu. Ona nakonec přijde, dokonce začne pršet ze všech stran, až je budou nabízet všech ty firmy a instituce, které se do vývoje zapojily. Ne každý se očkovat nechá. Ale kromě očkovaných budou přibývat lidi s přirozenou imunitou. Je na to hnusný termín promořování obyvatelstva. Moje optimistická vize je tedy následující: celý ten vývoj epidemie u nás je jakýsi rovnovážný stav, na jedné straně je tu represivní tlak státu, ten brání zhroucení zdravotnického systému, a na druhé straně je tu všeobecný bordel a šlendrián a ten se stará o promoření obyvatelstva. Vakcína pozitivní vývoj procesu urychlí, až nakonec to všechno vyústí do zapomnění, začne se psát o něčem jiném, represe budou postupně zrušeny a jen bordel se šlendriánem zůstanou jako trvalý průvodní jev naší skutečnosti.

Propásnu den, kdy bych si mohl zavzpomínat a zapřemýšlet na historicky významném pražském jevišti. Budu tedy přemýšlet doma, třeba o slovech Václava Klause, který pokládá rouškaře za vítače migrantů a zastánce rychlého přijetí eura. Jak to přijde, že jsem rouškař, beru pandemii vážně, se zásahy státu souhlasím a přitom jsem zásadně proti ilegální migraci a o zavedení eura mám vážné pochybnosti? Teorie o migrantofilních rouškařích mi připadá jako ptákovina roku. Nechci zůstat pozadu, a tak nabídnu ještě větší pitomost, třebaže to není snadný úkol.

Virus covid-19 je invaze z vesmíru. Pamatujete na film Vesmírná odysea 2001? Ukazuje, jak mimozemšťané přispěli ke změně opičího živočišného druhu do stádia homo sapisens. Covid nás vynese na další stupeň. Je teď v nás, mezi muži a ženami. Za rok, dva nebo tři jeho působení budou na světě zplozeny milióny dětí. U nás se první postcovidové děti začnou rodit už v prosinci, v lednu. Budou to úplně normální mimina, na pohled. Budou se vyvíjet a za dva, tři roky zjistíme… že mají telepatické schopnosti. Že dovedou hýbat předměty na dálku. Že vidí skrz zeď. Že se dovedou teleportovat. Bude to nový druh inteligentního vesmířana.

Že je to blbost? Možná menší, než že člověk s rouškou je vítač a eurofil.

LN, 20.11.2020

Neff.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.