29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

FEJETON: Duch padesátých

Z důvodů, o kterých netřeba se rozepisovat, jsem si musela pročíst spisek Kláry Zetkinové Vzpomínky na Lenina. Vlastně jen začátek, ale stačilo to. Knížka se půjčuje jen prezenčně, a tak jsem seděla v krásné studovně Klementina, kam chodím moc ráda, i když tentokrát jsem cestou žehrala, protože bylo strašné vedro.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 7.9.2015 16:45

Proč Petruška Šustrová kritizuje někoho jiného za to,

co kdysi sama horlivě prováděla? Anebo snad spolu s Uhlem a spol. v Hnutí revoluční mládeže vzývala demokracii a euroatlantické hodnoty?

Š. Apolen 8.9.2015 0:36

Re: Proč Petruška Šustrová kritizuje někoho jiného za to,

Pane Urbane, každý musí dozrát zkušenostmi.

M. Hoblík 7.9.2015 15:39

Něco podobného jsem četl

o nějakém milovaném prezidentovi. Také jsem nedočetl. A kniha byla nová, nepoškozená, za pár korun k mání.

D. Stirský 7.9.2015 13:01

Nevím, jak to bylo v letech 50.

Ale jest možné použít metodu per analogiam. Pokud vím, tak v Norimberku většina obžalovaných přiznala, že Rosenbergův Mýtus 20. století vůbec nečetla a ideolog Alfred mohl puknout vzteky. Obdobně to bylo s biblí nacistů Mein Kampf: přečetl ji od A až do Z také málokdo (což se později světu vymstilo). A tak si myslím, že spisek Kláry Zetkin zůstal zařazen v knihovničkách ROH a ZO KSČ a sedal na něj prach.

J. Sova 7.9.2015 15:48

Re: Nevím, jak to bylo v letech 50.

Ani značná část křesťanů nečetla Bibli.

J. Plzák 7.9.2015 11:57

Byli všichni tehdejší čtenáři tak zpitomělí?

Ptá se autorka a já odpovídám. "Ne všichni, ale mnozí a ona s nimi. Jen několik let později".

To si ale představte, co by bylo, kdyby normalizační komunisté nebyli dostatečně bdělí a Petrušku nezavřeli?

Ministerstvo školství by ji tenkrát, jako čerstvou absolventku Filozofické fakulty, pustilo na ubohé bezbranné žáky na některé z pražských gymnázií.

Jak pěkně, záslužně byli ti komunističtí zločinci ostražití.

B. Mráz 7.9.2015 10:14

Velmi aktualni

A opravdu přínosný fejeton.To mi v naší situaci scházelo, zamyšlení nad Klárou Zetkinu!

M. Pivoda 7.9.2015 9:31

Lidský mozek není nástroj myšlení ale prostředek přežití

O začátku padesátých let toho mnoho nevím, ale když začátkem šedesátých let zemřel český prezident Antonín Novotný, moje spolužačka Jana ve třídě slzela. Vím to naprosto přesně, byla v té době největší neohrožená revolucionářka z naší školy.

Chtěl jsem se po mnoha letech (na nedávném Srazu našich spolužáků) Jany na tuto událost zeptat, ale Jana se na náš Sraz bohužel nedostavila. Proč? Zabránila jí v tom (její údajná) péče o králíky a splepice v domácnosti. Nemohla je prý na dlouhé dva dny opustit. - Asi by Jana také slzela, kdyby ty své králíky a slepice na dva dny musela opustit.

A. Nikoloki 7.9.2015 9:47

Re: Lidský mozek není nástroj myšlení ale prostředek přežití

Pravdu díte - jinak byste nemohl napsat "když začátkem šedesátých let zemřel český prezident Antonín Novotný" - jukněte třeba do Wikipedie (10.12.1904 – 28.1.1975) ;-) - vážně netuším, s kým jste si ho spletl …

M. Pivoda 7.9.2015 10:43

Omluva za nepřenost.

Děkuji za připomínku. Omlouvám se, byl jsem duchem nějak mimo. Nemusím ale se dívat do Wikpedie, pamatuji si to celkem přesně, pokud se dostatečně soustředím. Začátkem 60. let nezemřel Antonín Novotný, ale (harmonikář) Antonín Zápotocký.

V každém případě velká socialistická revoluce pro mou spolužačku Janu skončila na domácím zvířectvu. To jsou ty životní zvraty.

J. Heincl 7.9.2015 14:08

Re: Omluva za nepřenost.

Pane Pivodo, nad vašimi legračními příspěvky vždy nevěřícně kroutím hlavou. Dnes mi potvrzujete, že tak činím oprávněně. Antonín Zápotocký totiž zemřel 13. listopadu 1957. Necháte zemřít začátkem šedesátých let po Novotném a Zápotockém ještě někoho třetího?

M. Pivoda 7.9.2015 15:20

Měl jsem se skutečně nejdříve podívat do Wikipedie

Ano máte pravdu. Byl to Antonín Zápotocký a zemřel v roce 1957.

Byl jsem tehdy jako první v naší školní třídě a napsal jsem zprávu o úmrtí prezidenta na tabuli. Pak ale do třídy přišla Jana a zděšeně moji zprávu z tabule smazala, že o tom se nesmí nic psát a mluvit. Nicméně za nějakou hodinu tu zprávu o úmrtí hlásil v naší třídě tehdejší rozhlas po drátě - a Jana se rozplakala. Proto si tu událost tak dobře pamatuji. Bohužel až na ten rok.

P. Kmoníček 7.9.2015 16:28

Re: Měl jsem se skutečně nejdříve podívat do Wikipedie

A byla to fakt Jana?

J. Heincl 7.9.2015 16:44

Re: Měl jsem se skutečně nejdříve podívat do Wikipedie

:)

M. Pivoda 7.9.2015 21:39

Vyhojte se, prosím.

Vyhojte si, prosím, své neduhy na mé roztržitosti. Pracuji totiž teď intenzívně na něčem úplně jiném a významnějším, než je diskuse na Neviditelném psovi.

A roztržitý jsem býval už i ve svém mládí, u mne to není jen projev stáří.

S. Kalužík 7.9.2015 0:52

Jo, jo, to se to píše

o naivitě ostatních. Ale co přivedlo k trockismu Vás? To by možná bylo počteníčko. A co takhle  o ÚSTRU, mladém Uhlovi a revolucích, taky ne? V 89 jsem soudruhovi Šabatovi říkal, že už by měl někam zalézt, neposlechl a čas ho odvál. Co kdybyste se také trošku zamyslela?

P. Sulc 7.9.2015 0:18

obzvlaste pekne jsou

obrazky ci zabery svazaku v cele z prikladnym a zaslouzilym Pavkou Kohoutem.To byl veru snazivy ritni lezec. Skoda, ze nemam knihu jeho oslavnych basni, bylo by to bajecne pocteni, ale mam jen Hostane, take to ale stoji za to.