16.6.2021 | Svátek má Zbyněk


FEJETON: Do nového života

3.6.2021

Vše je dovoleno a na zbytek zákazů se můžeme vykašlat. Dovoleno je koupání na koupališti. Musíte být otužilec, to ovšem je vaše volba, závisí to na počasí a nikoli na pandemické strategii, a ve vodě nemusíte mít roušku. To je vítaná změna, i když si právním ukotvením roušky na koupališti nejsem jist. Pokud by byla nařízena rouška při koupání, mohlo by jít o waterboarding, způsob soft mučení vynalezeného už ve čtrnáctém století španělskou inkvizicí. Můžete taky vyrazit na diskošku, ale nesmí se tam tancovat. Smíte i do restaurace, pokud ovšem jste očkovanci, prodělanci anebo máte negativní potvrzení, čili jste negativci. O obědu neočkovaného pozitivního prodělance rozhodne ombudsman.

Tímto jsem naplnil svoji potřebu dát facku panákovi, který k políčkování nastrkuje svoji tvář. Přestalo se masivně umírat, podle výkazu ministerstva zdravotnictví zemřel v sobotu jeden člověk a v pátek tři lidé, pozitivní, bez ohledu na příčinu úmrtí. Před měsícem jich bylo 43 a v březnu 177, trend je tedy jasný a výsledek očekávaný, slábne důvod k obavám a zvyšuje se nálada vhodná ke smíchu.

Důvodů ke smíchu je vskutku mnoho. Bylo by trapné vtipkovat na účet Adama Vojtěcha, oscilujícího na lince Praha – Helsinky, tady je už bránice unavena. Předmětem gaudia je fakt, že rozvolnění tohoto pondělka nebylo dílo ani vlády, ani výsledek odborného posouzení nějakého grémia expertů, ale nařízení Nejvyššího správního soudu. Ukázalo se totiž, že sice máme pandemický zákon, ale – pokud to mám vyjádřit jako občan snažící se být zákonadbalý – je k ničemu, neboť nemá obecnou celostátní platnost. Opět jako občan vyjadřuji podiv nad tím, že takový zákon parlament schválil, vládní strany ruku v ruce s opozičními, ale stalo se a je tak nastaven, že ho nelze uplatňovat. Tudíž mohu vyrazit na koupaliště bez roušky.

Nějaké mravní naučení v mé úvaze nenaleznete. Pandemie zasáhla lidské společenství a to je nekonečně složité. Všechny její projevy a všechny činy ve snaze se jí postavit do cesty mají charakter pravděpodobnostní, jsou to jevy do značné míry stochastické. Nikdy neplatilo, že – dám příklad: zavřeme řeznictví, povolíme opravny jízdních kol, ale jen od 10 do 14 hodin v liché dny a v důsledku toho zemře o 11 lidí méně. Výsledek, a ten je momentálně příznivý, je výslednice průniku restrikce, promořenosti, vakcinace, nekázně a obecného bordelu. Nejvyšší soud, všechna čest, podpořil onen faktor bordelu. Jestliže promořenost a vakcinace udrží covid na uzdě, pak ta čísla porostou jen pomalu a do takových hodnot, že to nebude nikomu stát za to psát o tom do novin. Návrat na dvě stě a více mrtvých denně, to by pak vedlo k zamyšlení nad pandemickým zákonem i nad právně pozitivistickým rozhodováním soudů, včetně toho nejvyššího a správního. Zatím si užívejme.

LN, 31.5.2021

Neff.cz

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.