28.9.2020 | Den české státnosti


FEJETON: Disclaimer

21.5.2020

Podle wikipedie je to termín označující vyloučení odpovědnosti a obvykle se vztahuje na situace, které zahrnují určitou míru nejistoty nebo rizika. Odpovídající český jednoslovný výraz asi není, s tím anglickým se potkávám často – od začátku počítačové éry. To si koupíte za krvavé peníze vydělané ukrutnou dřinou na vašem kamenitém úhoru nějaký software, spustíte instalační rutinu a vybafne na vás hláška:

Dislaimer. Výrobce tohoto programu neodpovídá vůbec za nic, a pokud tento software trvale poruší váš počítač nebo dokonce vyvolá jeho explozi a následně vyhoří celý dům a dojde ke ztrátám na životech, můžete si za to sami a neměli jste si ten šmejd kupovat.

V reálu je to samozřejmě psané uhlazenou právní mluvou. Nikdy se to neodbude třemi řádky, spíš třemi normostranami. Dole pak bývá zatržítko a instalační rutina nepokračuje, dokud nepřevezmete veškerou odpovědnost za eventuální vyhoření domu včetně ztrát na životech na sebe.

Dlouho jsem si myslel, že disclaimer se vetřel do našich životů až v počítačové éře. Omyl. Při psaní tohoto textu jsem si uvědomil, jak dlouho tu s námi je! Jen si vzpomeňte, co bývá v závěrečných titulcích hraných filmů: příběh, který jste viděli, je zhola vymyšlený a jakákoli podobnost s příběhy osob skutečných je čistě náhodná. No a anglická wikipedie nás poučí, že i cedulka VSTUP NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ je fakticky taky disclaimer.

Použití disclaimerů je rozvolněné. Všiml jsem si toho v Americe. Spojené státy jsou zemí právníků. Před vchodem do dětského koutku McDonalda najdete obrovskou ceduli s mnohařádkovým disclaimerem, kde je popsáno, teď následuje můj disclaimer, aby mě McDonaldi nežalovali, jde o volnou parafrázi, že je zakázáno skákat z klouzačky po hlavě na betonové dlaždice a omotávat si řetízek houpačky kolem krku. Ano, tuto ceduli chápu, a jaksi mi to sedí do obrazu USA. Ale pak se vydáte do hor, kde jsou doporučované turistické trasy, a stanete na místě zvaném Angel´s Landing, což je něco jako hřeben strmé střechy tři sta metrů vysoké a tam vám cedule suše oznámí, že je vstup na vlastní riziko.

Příbuzná disclaimerům jsou různá upozornění. Obec je monitorována kamerami. Hovor bude za účelem zlepšení služeb nahráván. V posledku je každá webová stránka opatřena upozorněním, že používá cookies. To je něco jako maličké psaníčko, které si webová stránka uloží na disk vašeho počítače. Kdybyste třeba v anketě Lidovek hlasovali, že nejlepší Poslední slova píše Neff, webová stránka pošle psaníčko, že už jste hlasovali a nemůžete hlasovat znovu. Disclaimer: Není žádná taková anketa, a autor článku neodpovídá za čas zmařený hledáním.

Disclaimery a upozorňování a hlášení jsou zbytečné, otravné, popuzující a marné.

Proto jich je všude plno, neboť patří k charakteristice doby, která už nechce vítězit, ale být z obliga.

LN, 18.5.2020

Neff.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.