14.12.2019 | Svátek má LýdieDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


FEJETON: CykloterorŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 53, poslední: 1.8.2012 7:16, přehled diskusí

Dovolím si zareagovat k tématu -:
Autor: P. Khail Datum: 31.7.2012 14:22

také jezdím na kole i když s tím nevstávám a neuléhám (chodím dost i pěšky), ale zrovna tak mohu mít připomínky jako cyklista k pěším. Mnohé skupinky a rodiny s dětmi se po cyklo a jiných stezkách pohybují jako by jim patřily, jsou roztaženi po celé šíři komunikace. Pokud je dojedu zezadu, radši zpomalím a čekám až si mne všimnou, jakmile zazvoním (mám zvonek), nastane obvykle mezi dětmi zmatek a začnou vyplašeně pobíhat ze strany na stranu, zaprvé reagují na zvonek a do toho ještě zní povely dospělých, zvonění tedy samo o sobě nepomůže a cyklista se na něj spolehnout nemůže. Pan Šafránek píše "... ale naše děti jsou zvyklé na túře lesem pobíhat s klackem v ruce, házet po sobě šišky nebo se jen držet za ruku a povídat si o postavičkách ..."  a v tom je právě problém. I na těchto komunikacích platí pravidla silničního provozu, která upravují chování účastníků - tedy i chodců a citovaná část jeho příspěvku dokazuje, že tahle pravidla zřejmě nedodržovali. Bylo by tedy lépe při házení šišek a pobíhání skutečně zajít do lesa. Není pravděpodobné, že někdy budou zvlášť cesty pro každý druh dopravy takže asi bude nejlépe zkusit to s ohleduplností u všech skupin a nevyvolávat zášť vůči těm ostatním. Na př. v Německu je koexistence pěších a cyklistů i na chodnících bezproblémová.

Re: Dovolím si zareagovat k tématu -:
Autor: P. Boublíková Datum: 31.7.2012 14:46

"Cyklo a jiných stezkách jako by jim patřily" - jakých jiných stezkách? Na cyklostezkách označených dopravní značkou nemají chodci co dělat, na společných turisticko-cyklotrasách (což jsou obvykle asfaltované lesní silničky) se chodci mají chovat podobně jako na silnici - tzn. chodit po levém okraji, ale čistě turistické značkované cesty, o kterých píše autor, skutečně "patří" pěším turistům! Jízda na kole sice po nich není zakázaná, ale cyklista by se tam měl chovat jako host, což se neděje. Pěší mají nárok se na značených výhradně turistických stezkách chovat "jako by jim patřily", to znamená, že je nikdo nemůže nutit, aby tam chodili spořádaně husím pochodem, držíce děti za ruku.

Pak existují ba dokonce jsou v převaze nejrůznější neznačené cesty, kde žádná pravidla nejsou stanovena, a může se tam třeba jezdit na koni.

Re: Dovolím si zareagovat k tématu -:
Autor: P. Boublíková Datum: 31.7.2012 14:48

Ještě bych pro jistotu dodala či zopakovala, že na značených turistických cestách (pokud nejde o úseky vedené po silnici) neplatí pravidla silničního provozu - jak jste na to probůh přišel?

Re: Dovolím si zareagovat k tématu -:
Autor: F. Vítek Datum: 31.7.2012 14:56

Mnohdy jsou takové cesty osazeny i značkou zákaz vjezdu všem vozidlům, což cyklisté zcela ignorují ...

Re: Dovolím si zareagovat k tématu -:
Autor: J. Belling Datum: 31.7.2012 15:20

On je to asi zavedený kýč chodit roztažení na celou šířku cesty jako studěénty před Lomonosovovou universitou, jejichž obrázek jsem měli v učebnici ruštiny.

Ale Rychlé šípy na obálce jdou také tak, a to ten prostřední ještě hraje na kytaru:

http://www.praha.eu/public/a9/5c/5e/128793_4_rychle_sipy_jdou.jpg

Myslím ale, že by se takhle chodit nemělo.

Re: Dovolím si zareagovat k tématu -:
Autor: P. Boublíková Datum: 31.7.2012 15:46

Obrázek je pěkný, ale proč by se tak po turistických cestách chodit nemělo? Zvlášť pokud chce člověk vést děti k lásce k pobytu v přírodě a k turistice, tak nelze "polykat kilometry", ale je potřeba se bavit :-)

Re: Dovolím si zareagovat k tématu -:
Autor: P. Khail Datum: 31.7.2012 16:48

Paní Boublíková, reaguji na text p. Šafránka a nikoliv na nějaké spekulace, zkopíruji vám jeho příslušnou část:

"Cesta po červené značce je vlastně úzkou, mírně se klikatící silničkou stoupající proti proudu Jizery ..."

domnívám se že asfaltka není  "čistě turistická značkovaná cesta ktrá patří turistům", ale váš názor vám neberu, u vás v kraji je to zřejmě daleko dokonalejší než to co znám já.

Přeji vám klid v duši.

Re: Dovolím si zareagovat k tématu -:
Autor: P. Boublíková Datum: 31.7.2012 19:29

OK, tu silničku jsem nějak pustila z hlavy, na silničku se opravdu musí vejít všichni.

Kolu budiž chvála.:
Autor: A. Bocek Datum: 31.7.2012 9:29

není dobytého území, kde nevstoupila noha pěšákova. Kolo neničí krajinu, nedrásá asfalt , otevírá panoramata, sbližuje lidi, utužuje zdraví , vychovaný cyklista odveze z přírody o pár odpadků více než do ni doveze , tmelí rodinu a na kole se nestárne.

Re: Kolu budiž chvála.:
Autor: F. Vítek Datum: 31.7.2012 9:57

Kolo neničí krajinu? :-o To je velice odvážné tvrzení!

Re: Kolu budiž chvála.:
Autor: J. Rys Datum: 31.7.2012 10:10

Kolo ničí velmi výrazně cesty....

Re: Kolu budiž chvála.:
Autor: J. Rechnovský Datum: 31.7.2012 12:43

Fakt tomu věříte? Vloni jsem jel bike-triatlon v okolí Máchova jezera. Kolo se jelo 3 okruhy v lese na nezpevněných cestách. Startovalo přes 200 závodníků. Odpoledne po závodu bylo jen těžko poznat kudy trasa vlastně přesně vedla...:-/

Re: Kolu budiž chvála.:
Autor: R. Langer Datum: 31.7.2012 13:16

To se mi nezdá...

No nevim...:
Autor: J. Rechnovský Datum: 31.7.2012 9:15

Chodím i jezdím docela nadprůměrně. V obou případech převážně v lese po turistických stezkách. Na cestách potkávám minimum lidí, s výjimkou měst, památek nebo jiných center turistiky. Ale ani tam z 90% nenarážím na nějaký problém se vzájemnou ohleduplností. Celkově tedy hodnotím koexistenci obou skupin jako velmi dobrou.

Autore, z vašeho článku soudím, že máte buď strašnou smůlu nebo jste v podstatě nerudný lenoch, který se plácá s dětmi kousek od parkoviště. Zkuste občas pohnout zadkem a zajít trochu víc do terénu...;-)

Re: No nevim...:
Autor: Š. Šafránek Datum: 31.7.2012 11:20

Tak to byla výzva k reakci! Myslím, že z textu vyplývá, že jsme se neplácali kolem prakoviště, ale vydali jsme se donedávna celkem neznámou a opuštěnou trasou - i proto mě ty davy cyklistů dost znechutily. Jinak s malými dětmi skutečně nemohu podnikat padesátikilometrové treky divočinou, jako když mi bylo sedmnáct, ale že mladší syn ujde v sedmi letech pětadvacet  kilometrů ve vedru a horském terénu bez remcání považuji za uspokojivé. Tedy: o můj líný zadek si nemusíte dělat starosti :-) 

Re: No nevim...:
Autor: J. Rechnovský Datum: 31.7.2012 12:33

Autore, vždyť píšete sám, že jste šlapal po silničce na které sviští cyklisti z parkoviště na které přijedou autem... Že jste je tam nečekal? No časy mění! Já taky jezdil tuze rád od našeho baráku v Praze Kobylisých na sever. Jenže poté co hustota pitomců ve fárech přesáhla únosnou mez, jsem přesedlal ze silničky na bike. 

Pokud máte děcka tak pěkně zocelený a zadek hbitý, co Vám brání jít jen pár kiláků obyčejnou turistickou cestičkou lesem?...

No nic. Ruku na srdce. Vy ty cyklisty přeci jen nemáte rád, že jo?...;-)

Re: No nevim...:
Autor: Š. Šafránek Datum: 31.7.2012 13:06

Myslíte, že je nějaký rozdíl mezi mentalitou pitomce v audi, který Vás coby cyklistu ohrožoval na cestě z Kobylis a mentalitou pitomce na biku, který ohrožuje turisty na červené značce na jednom z nejodlehlejších místech Jizerských hor? To, že tam lesáci mají asfalt, podle Vás znamená, že se má pěší plížit jehličím? Víte, skutečně nemám rád cyklisty, kteří nepochopili, že se na turistické značce, která tu je odnepaměti, mají chovat jako ohleduplní hosté a ne jako bezohlední suveréni. Bohužel (nebo spíše naštěstí) zatím nikdo nerozdělil turistické značky na  "obyčejné cestičky lesem" a ty ostatní, kudy se dá jít pěšky jen na vlastní nebezpečí. Zřejmě Vám uniklo, že nechci cyklisty z lesa vystrnadit, pouze mi vadí jejich sebestřednost, která je pro pěší nebezpečná. Bylo by na místě, aby se pro cyklistiku v přírodě konečně stanovila nějaká pravidla podobná těm, která se v poslední době zavádějí na sjezdovkách díky agresivním lyžařům (nejsou to náhodou titíž lidé?).

No nic. Ruku na srdce. Vy turisty přeci jen nemáte rád, že jo...:-)

Re: No nevim...:
Autor: P. Khail Datum: 31.7.2012 17:13

Pane Šafránku, pokud bude na lesní asfaltce s turistickým značením sraženo dítě, nedodržující pravidla, vozidlem lesáků, jak se na to budete dívat? Řeknete že jeho řidič nemá rád turisty? Asi ne, viďte?

Re: No nevim...:
Autor: Š. Šafránek Datum: 31.7.2012 18:03

Auto je slyšet.

Poselství článku mělo být toto: cyklisté (někteří) se k pěším chovají tak, jako motoristé (někteří) k cyklistům.

Re: No nevim...:
Autor: P. Khail Datum: 31.7.2012 18:42

Auto je slyšet - garantuji vám že jsou auta lesáků, která při jízdě s kopce "v šumu horské řeky" pobíhající a hrající si dítě a často ani nehrající si dospělý, neuslyší a pokud ukročí metr stranou ... jistě domyslíte sám.

Stejně bezohledné je pokud si turisté zabírají komunikaci jen pro sebe.

Re: No nevim...:
Autor: J. Rechnovský Datum: 31.7.2012 18:31

Vzhledem k tomu, že nachodím v přírodě stovky kiláků ročně turisty přímo nenávidím...:-)

Jinak mám dojem, že píšeme o tom samém. Pitomce najdete úplně všude. Vy jste měl tu smůlu, že jste natrefil na jejich vyšší koncentraci v místech, kde se ovšem dala očekávat. Stejně byste možná pochodil s turisty u turistické atrakce, kde je blízko hospoda a parkoviště.  V náročnějším terénu, což už je pro většinu lidí obyčejná lesní pěšina, narazíte na pitomce jen výjimečně. Obvyklé jsou zvolání "pozóóór" nebo "zdovoleníííím" Pokud turista sám včas vidí rozjetého cyklistu, ochotně uhýbá. Ten pak vřele děkuje.

Jak už jsem psal, tahle obyčejná tolerance v naprosté většině případů dobře funguje i bez nějakých konkrétních pravidel. A před menšinou pitomců Vás jakákoli pravidla stejně neochrání...

Přeju příjemné kiláky s veselou myslí...;-)

Re: No nevim...:
Autor: Š. Šafránek Datum: 31.7.2012 22:49

Souhlasím s Vámi. I Vám přeji příjemné kilometry pěšky i na kole.

Terč:
Autor: F. Vítek Datum: 31.7.2012 9:05

Pokud se začaly prodávat i takovéto terče, tak s tou masovou cyklistikou obecně asi není něco v pořádku:

http://25.media.tumblr.com/tumblr_m17nus1kzu1qi2f92o1_500.jpg ;-)

BTW: Nejhorší zkušenosti s cyklisty mám právě z Jizerských hor - jako by se tam stahovali ve velkém z celé republiky :-(

Re: Terč:
Autor: P. Khail Datum: 31.7.2012 17:19

Třeba je problém s lidmi co tyhle terče dělají, já si dovedu představit podobný terč s tématikou třeba ........ doplňte si dle své fantazie. A masový motorismus je v pořádku? Já mám totiž z Jizerských hor nejhorší zkušenosti právě s motoristy a to tam nejezdím na kole ale chodím pěšky.

Dobře napsané a pravdivé:
Autor: M. Jakš Datum: 31.7.2012 8:58

Bydlím pod Hřebeny (Brdy). Máme takovou partu kamarádů, se kterými (a mnoha psi) chodíme skoro každou sobotu tak 15 - 25 km po Brdech a na Křivoklátsku. Jakási agresivita se u cyklistů stupňuje a pomalu už zcela okupovali některé dříve turistické cesty. A to máme v této partičce i dost aktivní cyklisty (dříve závodně). A ten binec co zůstává. Tuba po posilovacích přípravcích a plechovky energetických nápojů se přeci odhazují jako na Tour de France. Tak mi připadá, že u celé řady cyklistů je trasa pouze jakousi tělocvičnou a už vůbec ne přírodou. Asi ji ani v tom nasazení nevnímají. Tak jaký má potom vlastně cykloturistika smysl ? Jistě takoví nejsou všichni a je jich opravdu hodně.

Problém nejsou cyklisti,:
Autor: K. Křivan Datum: 31.7.2012 8:20

ale lidská bezohlednost.

Re: Problém nejsou cyklisti,:
Autor: Z. Kulhánková Datum: 31.7.2012 8:54

... která se velice často vyskytuje právě u cyklistů.

Re: Problém nejsou cyklisti,:
Autor: J. Rys Datum: 31.7.2012 10:11

Stejně jako u chodců, motoristů, motorkářů,......

Re: Problém nejsou cyklisti,:
Autor: F. Vítek Datum: 31.7.2012 10:12

Právě že ne v tak vysoké koncentraci jako právě u cyklistů :-(

Re: Problém nejsou cyklisti,:
Autor: J. Rys Datum: 31.7.2012 10:17

Jel jste někdy po D1? :)))))