Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

FEJETON: Co je Mephisto?

Každého asi napadne Goethův Faust a jeho ďábel Mephisto. Myslím si však, že už dobrá polovina čtenářů nebude vědět, co to byly inkoustové tužky. Vynálezem kuličkových propisek se tzv. inkoustové tužky přestaly používat a dnes už to jsou jen na dně starých šuplíků, hodně vzadu zakutálené zbytky tužek, které doposud unikly vyhození.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

30. 11. 2015 14:09
O inkoustovkách

bylo známo, že nepatří dětem do ruky a děti, co si pamatuju, je ani moc nechtěly – tuhy v nich byly tvrdé, málo psaly a když se naslinily, čára byla nestejná a ošklivá. Kromě toho obyčejné tužky voněly, pastelky taky, trochu jinak a jak která, inkoustovky ale smrděly. Krátkému vajglu tužky, jak uvádí pan Volarik, se říkalo špaček a k dokonalému vypotřebení takového špačku byly vynalezeny násadky (držáky) na tužku. Něco jako dlouhá dřevěná špička na cigarety, ale dutý válec byl dole v délce asi 3cm naříznutý, aby pružil a svíral špačka do něj strčeného. Přes to naříznutí a špačka pak navlečena konusovitá objímka k dokonalému stisku. Provedení bylo všelijaké, od lidového až po luxusní s rytými a malovanými ornamenty a objímkou umělecky vyvedenou. Dostal jsem takových násadek několik od kolegy, který šel do pense. V době předautocadové, kdy se vypisoval materiál z výkresů za pomoci barevného fajfkování, jsem jimi udivoval kolegy i návštěvníky. K takovému vybavení pochopitelně patřilo i ořezávátko Škoda Plzeň, litinová věc podobná soustruhu, upevněná na dřevěné základní desce. To jsem vytahoval vždy, když přišla nějaké ne příliš přezrálá návštěvnice. Hovor pak zpravidla začala ona.

V roce tuším 1958 přivezl otec z brněnského veletrhu pisátko, které tam nějaká firma rozdávala pod názvem „věčná tužka“. Bylo asi poloviční délky než současná propisovačka, pěkně zelené, dole mosazné se zapuštěnou kuličkou, psalo modře a bylo nerozebíratelné. Na psaní ale bylo příliš malé do ruky, taky se muselo víc tlačit a rylo do papíru, léta se pak někde válelo, až jsem ho coby adolescent vyhodil. To už byly propisky běžná věc. Dnes by to byl sběratelský klenot.

O existenci inkoustovek dnes neví ani mnozí sběratelé pohlednic, kteří, ve snaze je vyčistit, je různě vlhčí a pak se diví, že ta tužka se nějak rozpila.

0 0
možnosti
JS

J. Sova

30. 11. 2015 15:59
Re: O inkoustovkách

To pisátko jsme měli taky. Psalo dost nekvalitně, vynechávalo.

0 0
možnosti
DG

D. Green

30. 11. 2015 13:46
Perfektní,

děkuji za zapomenuté "radosti". Pro šílený běh světa už člověk málem zapomíná třeba na zmalované děti. :))))

0 0
možnosti
PK

30. 11. 2015 13:45
Jinými slovy, ...

... cokoli může být v určité situaci životu nebezpečné?.. 8)

0 0
možnosti
LN

L. Novák 475

30. 11. 2015 13:40
A protože byly snad i jedovaté,

přestaly se vyrábět. Po pravdě řečeno, i v době, kdy byly inkoustové tužky dostupné, mi nebylo moc jasné, k čemu by mi mohly být dobré... Teď jsem při vyklízení pozůstalosti objevil trubičková pera. Plnila se tuší. Ani nevím, jestli se ještě dají někde koupit. V době plotrů a počítačových tiskáren... :-)

0 0
možnosti
JK

30. 11. 2015 14:06
Re: A protože byly snad i jedovaté,

Používaly se třeba v účetních knihách, tedy tam, kde se psalo přes kopírák a zároveň se nesmělo gumovat.

0 0
možnosti
BV

30. 11. 2015 5:18
Jo, pamatuji...

Býval od nich fialový jazyk, fleky na košilích....

Pokud tu vaši tužku budete používat, budete ji muset brousit a údaje o délce se budou měnit v přímé úměrnosti s intensitou používání....Docela jsem zvědav, jak krátkým vajglem tužky pak ještě dokážete psát...

Pamatuji si dokonce i tu chuť, která zůstala v ústech po naslinění hrotu.

0 0
možnosti
RD

R. Dubravský

1. 12. 2015 8:46
Re: Jo, pamatuji...

Olizovat inkoustovou tužku není úplně dobrý nápad. Ona je skutečně jedovatá, je v ní anilínová barva.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz