4.2.2023 | Svátek má Jarmila


FEJETON: Císař pán to tak nenechá

11.2.2011

Asi se se mnou něco přihodilo. Čtu články kovaných pravičáků, pánů Doležala, Fajmona nebo Mlejnka, a musím souhlasit! Nedosti na tom. I jejich argumenty se mi jeví jako přiléhavé nebo přinejmenším akceptovatelné.

Oč se jedná? O přímou volbu prezidenta. Připojuji se k mínění, že je zbytečná, nic neřešící a drahá. No řekněte, proč platit téměř miliardu za možnost vybrat si tvář na poštovní známky? To ani nemluvím o tom, že tam pošta nakonec stejně dá Fifinku s Myšpulínem...

Že je přímá prezidentská volba pseudoproblém? Ano. Nebo spíš zástupný problém. Kutání na ní má odvést pozornost od neschopnosti řešit úkoly skutečné.

Zbytečné opětné rozeštvávání společnosti? Další volby v už tak trochu nepřehledném houští? Nesmyslné vnášení dalšího chaosu do beztak váznoucí kooperace ústavních orgánů? Ano, ano, ano!

Přitom zastánci přímé volby mnoho argumentů nenabízejí. Lid si to žádá. Dobrá, ale lid by si žádal i pivo zdarma nebo zlevnit benzín a kde nic tu nic. Perlou perel v důvodech pro přímou volbu je ovšem její vyšší kulturnost a důstojnost. Ježkovy brejle, jak na tohle někdo přišel?! Poděsové typu onoho pekaře, který chtěl kandidovat s cílem zrušit letní čas, by dozajista nebyli hlavní překážkou důstojnosti. Není pochyb, že by se zúčastnila i univerzální kandidátka kdykoliv, kamkoliv a za kohokoliv, paní Bobošíková. Svůj díl by dostala EU, sudeťáci, Cikáni a vůbec každý, u koho by ta dáma čichala možnost získat pro sebe nějaký bodík nebo alespoň pozornost. Darem z nebes by přímá volba byla pro fýrera našich nácků. Po měsících půstu hody v hlavních zprávách. Při poslechu, kterak jsou ostatní kandidáti židovského původu a čistý Árijec je jen on sám bychom nejspíš zamáčkli v oku slzu dojetí při vzpomínce na zdravou nemocnou Olgu Zubovou i nabídky činěné na toaletách. Jaká to byla kulturnost!

Na rozdíl od výše jmenovaných pánů nemám zásadní výhrady k přímé demokracii a vím, že to může fungovat (Švýcarsko), ale jsem si vědom, že věc má i spoustu háčků. Podle mě má přímá demokracie smysl tam, kde vtahuje voliče více do rozhodování. V tomto případě mám pocit, že je to naopak. Přímá volba prezidenta by podpořila ty občany, kteří doufají, že problémy za ně vyřeší nějaká vyšší autorita. Jako Hrabalův strýc Pepin žijící v přesvědčení, že císař pán to přece tak nenechá. Skvělá parketa pro schopného demagoga a nástup nějakých diktátorských tendencí. Jenže císař pán to tak nechá, Pepine. Z 90% proto, že jsou mu tvoje problémy šumák, zbytek proto, že s tím nic udělat nemůže nebo nechce. Co si neuhrajeme a nevynutíme na politicích sami, nemáme.

A proto už žádné tatíčky, osvoboditele, vůdce pracujícího lidu, morální autority či hrdinné bojovníky s Bruselem. (Ačkoliv všichni mají své místo v naší historii, pochopitelně.) Je třeba posunout se dál.

Mým ideálem je prezidentka / prezident, který by k političkám a politikům vládních, jakož i opozičních stran promluvil asi takto: "Prosím, dámy a pánové, uvědomte si, že jsem jen slušně placená pumpička na ruce. Ukažte mi velvyslance libovolného státu, já mu zapumpuju rukou, vycením se na něj a řeknu něco zdvořilého. Nic osobního, pochopitelně. Čím banálnější projev, tím lepší. Aby se nám neurazil. Taky pentle na věncích řádně uhladím, vybranejm důležitejm lidem vylepím na hruď metál. V naší branži tomu řikáme dekorování. Pozor, neplést s dekorací! S ministry a jinými do úřadu uváděnými bafuňáři si cinknu šampíčkem a pochopitelně zase pumpování a vyceněný chrup. Jak jinak. Jestli si budete potřebovat spolu nebo proti sobě podebatit, klidně přijďte za mnou na Hrad. Vlídně vás přijmu, uvařím kafe, dodám chlebíčky a minerálku. I šampíčko bude, když se zadaří. Nebo vám můžu jednotlivě dělat vrbu a fakt - jako hrob. Jo a eště na jednu důležitou věc, co mám v ranku se nesmí zapomenout. Novoroční projev. Jako že ten další rok bude lepší než předešlej. Von, kdo je schopnej vnímat, tomu stejnak moc nevěří, ale halt tradice je tradice

Ale nějaké rozhodnutí? To přece nemyslíte vážně. Jako hlava státu jsem jen jiným typem práporu nebo hymny. A řekněte, chtěli byste po práporu, aby zamítal zákony?"

Pokud bude nakonec úkol výběru prezidenta svěřen do rukou vám, voličům, doporučuji volit tu nejšedivější myš ze všech. Pro sebe, vlast i své děti.

Co říkáš, Pepinku? Že takovej císař pán pro tebe nic neudělá? To je fakt. Ale to ten tvůj "milovanej" také ne. A alespoň to víš předem.

P.S. Ten první odstavec není míněn vážně. Zajímají mě názory podle argumentace a ne původce.