10.12.2023 | Svátek má Julie


FEJETON: Česko, země zaslíbená

23.7.2011

Tak jsem se ráno probudil, vyšel na balkon a podíval, kde domov můj... podívejte se také

Průvodci, informační letáky a cestovní kanceláře obvykle varují při návštěvě Česka před pražskými taxikáři a jejich neomezenou vynalézavostí, jak okrást zahraničního (nepochybně i českého) návštěvníka. Některé hospody či spíše obsluha stále pracují s cizineckou přirážkou. Také vlaky nejezdí zrovna na čas a jejich čistota je téměř balkánská.

Tato klišé jsou ovšem dnes již překonána. Vzhledem k počtu tunelů by při překročení hranic měla být instalována značka Poddolováno. Také značka rigolu, škrtnutá až při výjezdu, by měla vyznačovat celé území. Prioritu by zřejmě měl kraj gubernátora Ratha, který prostředky na opravu silnic přesunul na zneužívané a administrativně šílené žákovské jízdné zdarma a plošné vracení poplatků u lékaře. Mezi celoplošné značky by měla patřit i ta, že vaše auto není trezor. Místní si zvykli, mně a mé rodině vymlátili auto pětkrát v posledních pěti letech. Sběrné suroviny se plní ukradenými okapy, dráty elektrického vedení a poklopy kanálů. Malá domů se u nás korupčními kopačkami skóruje z jakékoli vzdálenosti předraženými míči. Politici jsou pro svůj neutuchající zájem o služby veřejnosti stále oblíbenější. Volební kampaně se náklady přibližují konání olympijských her, o co dražší, o to nudnější a blbější. Dejte si pozor na diskriminaci, urážejte raději jen bílé. Vyhýbejte se poslancům, mají celoživotní imunitu na jakékoli přestupky a trestné činy. Urážení národních hrdinů se přeneslo z hospod do parlamentu. Nedívejte se na místní televize, budete kýchat z prachu mlácené prázdné slámy a bude vám špatně z bouřky ve sklenici vody. A proboha, když se vám něco stane, nesuďte se, vraťte se do zemí s božími mlýny.

Na druhé straně jsme země velmi vzdělaná. Mezi pozitiva určitě patří, že na některých univerzitách můžete získat titul dříve, než stačíte pořádně kýchnout, a závěrečná práce je považována za originální, když je opsáno méně než devadesát procent textu. Počet bakalářů vysoce převyšuje počet kopáčů příkopů. Pivo je stále levné a přestože se Češi snaží, stále ještě něco na zahraniční návštěvníky zbývá.

Jinak jsme země krásná a pohostinná, plná úžasných událostí, jepičích skandálů, po kterých venku ani pes neštěkne. Máme i své kleptomany, osobností je méně. Nemusíte nám závidět, na to si stačíme sami, je to naše preferovaná vlastnost.

Neměli bychom sami se sebou něco udělat v rámci „podpory cestovního ruchu“? Jen ne prosím ukazování prstem v hospodských debatách na ty, kteří to „zavinili“, nebo pseudostávky s vulgárními projevy! To nás posílá spíš ke dnu.

Převzato z Pilny.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Autor je prezident sdružení TUESDAY Business Network