30.11.2020 | Svátek má Ondřej


FEJETON: Češi jsou věřící národ

11.7.2016

Obecně se traduje, že Češi jsou národem nevěřících lidí. Na tomto tvrzení není zbla pravdy, ba právě naopak.

Dostal jsem nedávno do mailové pošty zajímavé sdělení (kde pisatel sehnal mou adresu ví jen Bůh). V něm mi rozkošným češtinem sděloval, že jsem ten jediný, který mu pomůže dostat se k nějaké pozůstalosti příbuzného, která činí několik milionů dolarů. Potřebuje však maličkost - totiž přístup k mému kontu, kam mi tu astronomickou cifru poukáže. Rovněž mě prosí, abych o tom nikomu nic neříkal, že je vše tajné. Podobný dopis nebyl první, mění se jen odesilatel a částka, na kterou si přijdu. Vždy je však velmi lukrativní a po jejím obdržení - což je dle dopisu naprostá hračka a otázkou dní - již do konce svých dní nemusím pracovat a budu trávit zbytek života na nějaké jachtě utopen ve víně Chateau Margaux. Pokaždé, když podobný dopis mažu, si vyčítám, že jsem svému bližnímu nepomohl a zahodil svou životní šanci.Mé duševní trauma je však konejšeno nadějí, že se občas najde nějaký dobrý věřící občan, který ve vidině možnosti se přiblížit Petrovi Kellnerovi ochotně poskytne svá data, případně pošle celé své úspory na právní řízení, po němž ihned zbohatne. Případ českého lékaře, který na podobném principu prodělal miliony a v rozrušení pak zastřelil konzula příslušného státu, je věcí jistě zcela ojedinělou.

Před časem jsem na nějaké stránce našel nabídku ukrajinských žen, jež by se rády provdaly do České republiky. Jako každý normální zdravý chlap jsem byl tak trochu zvědavý na vdavekchtivé adeptky. Po rozkliknutí jsem se nestačil divit. Každá z uvedených dívek by se mohla z fleku přihlásit do soutěže Miss s velkou nadějí na přední místo. Fotografie s oddanými a pokornými pohledy byly proloženy snímky v odvážných bikinkách, v textu bylo vždy uvedeno křesťanské vyznání, všechny byly svobodné a bezdětné. Dívky požadovaly věk případného partnera mezi 25 do 55 lety. Zalitoval jsem své torpidní monogamie i neúprosného běhu času, jenž mne již dva roky katapultuje do kategorie nežádoucí stařec. Přesto si myslím, že se najde věřící český muž, který takhle na dálku uloví obrazně řečeno kapitální kus.

Pro naše věřící obézní spoluobčany poskytuje internetový prostor naprosté žně. Záplava prostředků - tedy zázračných pilulek, vodiček k potírání příslušných větších partií, nepřeberné množství diet či třepacích mašinek- nemůže nechat věřícího občana na pochybách, že je jeho trápení s nadváhou u konce a že stačí odeslat příslušný nemalý obolus nějaké neznámé firmě a v optimálním případě cosi obdrží, co z něj během měsíce udělá Geroge Clooneyho či Cameron Diaz. Méně věřící po jednom či dvou pokusech zapochybují, tvrdé jádro statečně pokračuje dále.

I přes záplavu informací, že na předváděcích akcích prodávají šmejdi šmejdy, je vidina cesty autobusem do nějaké hospody s obědem (vše zadarmo!) natolik lákavá, že opět část našich občanů uvěří, že teprve nyní udělá životní terno. Někteří ve víře zakolísají na akci samotné, jiní posléze až doma nad hromadou bezcenného harampádí a vymydleného konta. Jsou však i tací, kteří na podobné akce jezdí stále s neochvějnou vírou, že to prostě jednou vyjít musí a že ten hrnec za padesát tisíc předělá kejdu na kaviár.

Jste tak trochu tupí na jazyky? Žádný problém pro věřící. Stačí prošňupat správné stránky a hledající nalezne. Za pětimístnou sumičku je z něj do týdne (u opravdu, ale opravdu pomalejších do 14 dní) prakticky rodilý mluvčí v bengálštině a to zcela bez jakéhokoliv českého přízvuku.

Každý lékárník vám potvrdí, že pokud výrobce mastí vypustí do televizního prostoru blboučkou reklamu, kde se chudák stižený houserem po zvedání vnoučat svíjí v bolestech na podlaze a po namazání usměvavou manželkou je schopen během pár minut porazit stoletou lípu, objeví se v apatyce řada věřících, kteří ochotně vysolí dvě tři stovky za zcela neúčinný voňavý sliz.

Je dobře, že Češi jsou věřící. V opačném případě by to byla tak trochu nuda.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autoraAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.