25.4.2024 | Svátek má Marek


FEJETON: Češi a kolonie

5.9.2019

Brazilský prezident Jair Bolsonaro označil nabídky na pomoc při hašení amazonských pralesů za projev koloniálního uvažování. Našince takový výraz spíš zaujme, než urazí. Češi mají všelijakou minulost, ale koloniální dobrodružství za sebou nemáme, a tudíž černé svědomí vůči kolonialismu nás netrápí. Pravda, v dnešní době je snadné najít nějaký důvod, proč si dělat výčitky vůči tomu či onomu. Taky jsme měli obchody s nápisem Koloniál a už to by pro někoho mohlo být důvod, aby se chopil pomyslných důtek a provedl ukázkovou flagelanci.

Kolonialisty jsme nikdy nebyli, nejsme a nejspíš už nikdy nebudeme, ale jakousi představu máme. Kolonialista s tropickou přilbou na hlavě, bič v ruce, surově honí robotníky na plantáže, takový je obraz, generovanými našimi naivními představami. Obraz hasiče zápasícího s hořícím lesem do takového obrazu jaksi nezapadá. Jak se v tom vyznat?

Musel by nám to vysvětlit sám brazilský prezident. Nejspíš to bere jako vměšování, jako vnucování nějakého konceptu. Brazilské lesy jsou brazilské a když je bereme jako plíce planety, jaksi si je koloniálně přivlastňujeme. Zároveň hoří sibiřské lesy. O těch se mluví mnohem méně než o těch brazilských. jako by byly méně plícemi planety než ty brazilské. Navíc Vladimíru Putinovi nikdo pomoc na hašení nenabízí, takže tu není přímý důvod k ruským obavám.

Je to pěkná motanice. My vnímáme kolonialismus jako hanbu moderních evropských dějin. Přitom je zajímavé, že Arabové si zjevně nedělají hlavu s tím, že byli v Africe přítomni ještě před příchodem Evropanů. Byli zde přítomni a brali zde otroky, zlato a slonovinu. To ovšem nebyl ten kolonialismus v klasickém provedení, s cílem vybudovat nějakou fungující státní správu. Bylo to čiré drancování provázené neslýchanou surovostí. Černí otroci, nastupující hrůznou cestu přes oceán také do Brazílie, ti zpravidla prošli i arabskýma rukama. To se ale za kolonialismus nepovažuje a není to důvod k pokání.

O kolonialismu by se tedy měl nejspíš vyjádřit ten, kdo kolonialismem trpí a bere ho jako újmu. Pak ovšem má i ten Jair Bolsonaro svoji subjektivní pravdu. Jaképak plíce světa, jsou to brazilské lesy a my si je můžeme vypálit, když tím rozšíříme zemědělskou a průmyslovou projekci. Vy jste si v Evropě svoje pralesy vykáceli už před tisícovkou let, sázejte tedy doma a o Brazílii se nestarejte, tohle vzkázal skoro doslova.

Shoda asi nikdy nenastane. Brazilci budou dát kácet svoje lesy, stejně jako to dělají Indonésané. Zajímavý obrat by mohl nastat, kdyby kouř z těch požárů omezil sluneční záření a nastalo by prudké globální ochlazování a my bychom pak prosili krávy na pastvě, aby prděly dvojnásob a produkcí skleníkových plynů aby přispěly k ohřevu klimatu.

V tomhle bláznivém světě se může stát všechno a k divení je stále méně prostoru.

LN, 2.9.2019

Neff.cz