25.5.2020 | Svátek má Viola


FEJETON: Čekání na Bonda

28.4.2020

Ve srovnání se skutečnými ztrátami je to prkotina: nový film o Jamesi Bondovi nepřijde do kin v dubnu, ale až na podzim. Když to všechno půjde dobře. Moc jsem se na něj těšil, ostatně jako na každou bondovku. Nejen že jsem viděl všechny filmy s Bondem, nejenže jsem za romantických dob videového undergroundu v osmdesátých letech všechny tehdy existující bondovky překládal. Já jsem všechny romány od Iana Fleminga četl a dodnes je mi nepochopitelné, že se literární bondovky na trhu v Česku nechytly. Vyšly česky skoro všechny, ale nějak po nich neštěkl pes. Zkrátka, na nový film si musíme počkat.

Nicméně, všechna čest, z marketingového hlediska se dá těžko vymyslet méně vhodný název filmu: zní Není čas na umírání. S tímhle jít na trh v době pandemie, to je faux pas nebo chucpe, můžete volit.

Buď jak buď, na Bonda si musíme počkat.

Mezi námi, já na něho čekám pořád a říkám si, sakra, kde ten chlap vězí? Vždyť to, co prožíváme, to je přece naprosto jasná bondovka se vším všudy.

První část začíná ve Wu-chanu. Velkoměsto, o kterém běžný Evropan nebo Američan nikdy neslyšel. V něm laboratoř zkoumající smrtonosné organismy. Mokrý trh s naservírovanou netopýří polévkou. Další díl je v Itálii, v lyžařském středisku. Kde jinde by se měl odehrávat? Všichni my fanoušci víme, jak skvěle Bond lyžuje. Určitě si tady užil tu nejčernější sjezdovku určenou jen pro sebevrahy, Ester Ledeckou a Bonda a jeho protivníky se samopaly. Třetí část je v New Yorku. Město připomíná ponurý Gotham za dob řádění Jokera. Mrtvoly štosované v chladírenských náklaďácích, jen tak naležato jako polena, žádné rakve, už ani pytle nejsou k mání. Příběh pokračuje v Singapuru, tady se vzdouvá druhá vlna pandemie. Zdá se, že padouši triumfují. Kdo to je? Nejspíš zase Spectre, mezinárodní kartel vrahů a vyděračů, usilující tentokrát o konfrontaci Číny s Amerikou za asistence Evropy.

Tak tohle je jasné, všechno sedí a funguje to podle pravidel. Jenže to trvá drobet dlouho a začínáme poposedávat v křeslech. Jasně, že toho Bonda musí nakonec chytit a přivázat k cirkulární pile, laseru, mlýnku na maso a teráriu s krokodýly. Ale on se musí vymrskat na svobodu a toho padoucha Stavro Blofelda nebo kteréhokoli jiného hodit do jícnu sopky. Už je na čase, aby to udělal. Tak sakra, krucinál, kde ten chlap vězí? Že by se někde zase zašil s nějakou bondgirl? To by bylo v pořádku, dokonce se to od něho čeká. Ale až po finále, přátelé. Až po finále. Teď od něho čekáme hrdinskou akci. Tak už aby tu byla.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czBIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.