19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

FEJETON: Bravo, Cadarache

V uplynulém týdnu jsem zaznamenal tři dobré zprávy. Mohl bych je zopakovat a popřát vám pěkný zbytek dne, jenže to bych se zpronevěřil zásadám současné žurnalistiky. Dobré zprávy do médií nepatří a pokud se tam nějak vetřou, dlužno je zpochybnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rameš 5.8.2020 16:03

Tak slušněji: špatně, Cardarache. Kdyby se během padesáti uplynulých let vynaložily stejné peníze, jako na vývoj všech možných tokamaků, stellarů, laserových plasmovačů et cetera, na vývoj ekologické a ekonomické "konzervy" na energii, už bychom ji měli. Ovšem, proč necpat desítky miliard z daní do vývoje něčeho, co nefunguje, když zisky z prodeje vesele rostou. BTW, četl jsem tu před pár měsíci zajímavou reportáž z výletu tamtéž, ale už si nevzpomenu na autora.

M. Pivoda 5.8.2020 19:01

Je to složitější, než jak píše B. Rameš.

Někdy je třeba na pokrok ve vlastním odvětví počkat na potřebný vývoj vpřed i v sousedních odvětvích.

Na hranici technologických možností (a extrémně draze) se lidé sice dostali na Měsíc už v roce 1969, ale s ekonomicky přijatelnými náklady to půjde znovu až ve 20. letech 21. století.

M. Sláma 5.8.2020 10:49

To snad není pravda - "z Běchovic by pak stačilo okruh protáhnout o kousek a navázat ho na dálnice na Hradec a pak na Liberec" - tak to bych teda moc rád věděl, po čem to desítky let z D10 (R10) do Běchovic (a dále) jezdím - to dělá Aston moc dobře, že si nekupuje nové auto, ačkoliv na něj má - vážně je lepší si ty peníze schovat na placení pobytu v slušném Alzheimer centru ...

J. Šrajer 5.8.2020 10:27

Já mám taky dobrou zprávu. Dne 31.7.2020 ve 12:49 PM byla na blogu Andrea Rossiho (italského podnikatele a vědce) http://www.rossilivecat.com/ zveřejněna zpráva o jeho prototypu plazmového generátoru. Reaktor o velikosti 100cm krychlových dodával po dobu 15 hodin nepřetržitě 4kW el. energie, přičemž jeho vlastní spotřeba byla 130W - nepřetržitě. A to ještě proto, že reaktor 100cm krychlových vyvíjí 1kW tepla, které bylo nutno odvézt. Plazmový generátor je umístěn v chladícím boxu velikosti 20x20x20cm. Ovládací jednotka-velmi komplexní-je umístěna mimo. Z dřívějších zpráv je známo, že palivem je několik gramů Li7Ni58AlO2 a že palivo vydrží 1 rok. Pak se musí vyměnit protože je zpečené a dochází v něm ke změně izotopů. Je to vrcholné dílo tohoto italského podnikatele a vědce, který se dokázal maskovat pod pláštíkem studené jaderné fůze. O žádnou studenou jadernou fůzi se nejedná. Jak Rossi naznačil před rokem ve své teoretické práci, tak jeho plazmový reaktor využívá efektu Aharonov-Bohmova a teoretické představě Erwina Schroedingera - zitterbewegung. Ta předpokládala ( a stalo se), že když jsou elektrony vybuzeny do vyššího energetického stavu (plazmy), tak získávají rychlost blížící se rychlosti světla. Za tohoto předpokladu je pak možno z nich získávat obrovské množství energie, jak elektrické tak tepelné. Bližší podrobnosti budou k dispozici při prezentaci v září tohoto roku(někde ve Švédsku) a video bude streamované na YouTube , včetně ověřování experty. Přejme si, aby tento neuvěřitelný vynález nebyl zlikvidován energetickou lobby a aby to Andrea Rossi přežil.

J. Jelínek 5.8.2020 11:25

No nazdar, takových perpétuí mobile už bylo. A vždycky je zlikvidovala nenávistná lobby fyziků a energetiků. Vykouřím Zemanovy fusekle, pokud to bude fungovat, jak píšete.;-D

F. Kusák 5.8.2020 11:44

Nevím, byla by to fantastická věc, ale principiálně jsem skeptický. A vám bych pane Jelínku doporučil, abyste si zopakoval základy středoškolské fyziky, tedy co je perpetuum mobile prvního a druhého druhu.

J. Jelínek 5.8.2020 11:48

Děkuji za doporučení, budu asi muset vrátit diplom a zřeknout se titulu. To mám za to, že jsem to perpetuum nedal do uvozovek, promiňte.

F. Kusák 5.8.2020 12:23

No, jestli to víte, a možná lépe než já, pak se omlouvám. Nechci nikoho poučovat, na to jsem příliš pokorný.

V. Novák 5.8.2020 9:57

Jen aby Zelení Khmérové nepojednali ITER stejně jako Superfénix - RPGčkem...

M. Pivoda 5.8.2020 9:39

Neff ve svém fejetonu píše: "... dobrá zpráva, kterou ani já neumím zošklivit. Ve francouzském městě Cadarache začala montáž Mezinárodního termonukleárního reaktoru...."

Ano, to je určitě dobrá zpráva. Ale já bych tipoval (a dokonce i vsadil relativně velké peníze, velké pro českého důchodce!) na to, že první funkční reaktor na jadernou fúzi nebude stát v Cadarache. Bude to nějaký malý fúzní reaktor, na kterém lze levně a rychle experimentovat. Toto levné a rychlé experimentování na mezinárodním projektu v Cadarache totiž není možné.

Praktické inženýrství (jakož i praktické podnikání a inovátorství) se posouvá vpřed především pomocí experimentálního přístupu, nikoliv pomocí složitých teorií.

Více mohu sdělit při výuce předmětu Inovace.

V. Novák 5.8.2020 9:54

Experimentů na malých fúzních reaktorech bylo provedeno víc než dost - fúze, která v tokamaku přinese víc energie, než kolik je na její spuštění potřeba, se v malém reaktor docílit nedá.

Inovovat si můžete ad znelibitum, fyzika je fyzika.

M. Pivoda 5.8.2020 10:35

Více jsem slíbil v kurzu inovace.

Fyzika je sice fyzika, ale exponenciální technologický rozvoj IT je realita naší doby 21 století. V době Sacharova ještě nebyly tak výkonné počítače a tak rychlé senzory.

Paradox naší doby: Kdo později začne, má technologickou výhodu! Neplatí to ve všech oborech, ale tady ano.

V. Novák 5.8.2020 12:44

Slibovat můžete cokoli, ale fyziku neoblbnete.

Ani tím nejexponenciálnějším technogickým rozvojem IT.

M. Pivoda 5.8.2020 14:54

Nejsem atomový specialista, jsem učitel předmětu Inovace. Názor na vyřešení funkční jaderné fúze na malém experimentálním reaktoru (do cca 20 let) jsem převzal z publikovaného odborného článku pracovníka z Massachusetts Institute of Technology. Takže žádný malý blbec.

Závěr:

My v Česku proto můžeme dnes uspořádat sázky, kdo první doběhne do cíle. (Pokud ovšem nás do té doby nezabije Covid-19, kde se názory expertů také podstatně liší.)

M. Pivoda 5.8.2020 18:17

Pokud jsem tomu z článku z MIT dobře porozuměl, hlavní problém u jaderné fúze už není fyzikální výzkum, ale inženýrské provedení. A o inženýrství toho vím poměrně dost!

Dnes hlavní problém už není jadernou fúzi zažehnout, ale udržet ji v chodu. A udržet tak, aby plasma "neolízlo" stěnu reaktoru a nepropálilo v něm díru. To je inženýrská záležitost, jak přibližující plasmu včas detekovat a odtlačit od stěny reaktoru.

J. Jelínek 5.8.2020 9:59

Reaktor v Cadarache není experimentální zařízení určené k fyzikálním experimentům, nýbrž prototyp "průmyslové" elektrárny (kladná energetická bilance) a jako takový bude sloužit (při výrobě elektřiny) k ověřování nových technologií, materiálů a postupů. Čili to je to, co nazýváte praktickým inženýrstvím. Osobně jsem v tomto případě spíše skeptik, ale optimistický.

J. Jurax 5.8.2020 16:18

No, víte, s ryze experimentálním přístupem můžete dopadnout jak strýc František, tedy nepřihlédnete-li k teoriím, jež arciť mohou být pro vyučující předmětu inovace příliš složité.

M. Josovič 5.8.2020 9:07

Vystudoval jsem jadernou fyziku. Před 67 lety byla v Československu publikována kniha sovětského vědce Arcimoviče Řízené termonukleární reakce. Kam jsme za těch skoro 70 let pokročili? Proto bych na rozdíl od Vás pane neffe nebyl takový optimista.

M. Josovič 5.8.2020 9:08

omlouvá se za malé N ve Vašem jménu, to je překlep

V. Novák 5.8.2020 9:59

Pokročili jsme od pokusů v malém k pokusu v průmyslovém měřítku. Od základního výzkumu k aplikovanému, od čisté vědy k materiálům a technologiím.

H. Rybnická 5.8.2020 9:05

Vynikající glosa, pane autore. Nejlepší to to tom parkovišti u Starého Lískovce.

J. Basler 5.8.2020 6:58

No, už asi nejmíň 50 let poslouchám, že zkrocená jaderná fůze bude za 25 let. Aston teď říká, že za 15 se to spustí v Caradachu. Uvidíme Nemělo to tam být taky původně rychleji v provozu? Jaderná fúze, domnívám se, je JEDINÁ možnost výroby elektřiny do budoucnosti...

J. Lukavsky 5.8.2020 7:15

"nejmíň 50 let..." no mezi Galvaniho cukáním žabích nožiček a Edisonovou žárovkou uplynulo 100 let. Takže nic nového pod Sluncem. Jde to pomálu a ztuha. "Věda je krásná, ale krutá ke svým milencům" (teta Kateřina, Saturnin). J.L. end

J. Basler 5.8.2020 7:29

Jistě - hezký příměr, v tomto případě vůbec nesedí. Prosím, máte-li čas, něco si o tom přečtěte. Pokud Vás to zajímá. Začátek jaderné fůze na zemi byl impozantní, pokud si pamatuji - bomba Ivy Mike někdy na konci 1952. Tokamak (což bude i v Caradachu) navrhl Sacharov ještě dříve. Návrh stelátoru si už nepamatuji. Sorry

J. David 5.8.2020 8:32

A nyní máme Edisonky od EU téměř zakazané. Také pokrok...

V. Novák 5.8.2020 9:55

Nemělo.

J. Sinnreich 5.8.2020 1:50

Jedna se o "nuklearni" reaktor. I kdyz v nem probiha fuze vodikovych jader, jsem presvedcen , ze bude napaden zelenymi aktivisty, jako neprijatelny zdroj energie.

P. Dvořák 5.8.2020 6:23

Pochopitelně. Protože fúze vodíkových jader není "obnovitelný zdroj energie". Zákaz bifteků ano.

;-D

J. David 5.8.2020 8:55

No jo, když ono jadernou fúzí z atomů vodíku vzniká atomové helium (prvek), inertní a škodlivé, stejně jako molekulární CO2. He mohou dýchat sice potapěči v hlubinách (potom mluví fistulí), ale nacpěte jim do "flašek" CO2. Kurňajs, už ti "zelení talibanci" zlikvidovali "Psí jeskyni" kdesi ve Španělích (nejsem si jist, zdali je to tamo), ale jsou tam výrony CO2, takze silná "uhlíková stopa", kterou nutno eliminovat (jako budhistické sochy "taliban" v Afganistánu. Nu, a jaderná fůze navíc uvolňuje nejenom energii, ale i teplo v řádově mnoha TJ (u menšího fůzního reaktoru). Pak by se mohli veselit všici ti Teplouši. Fuj, to jsem nekorektní...

J. Jelínek 5.8.2020 11:45

Výrony CO2 jsou celkem běžná záležitost. Například u nás - rezervace Soos u Františkových Lázní. Není ta "psí jeskyně" spíše na Sicílii? Nebojte, oni si ti ekoplašmuškové najdou zase jinou metlu, třeba dihydromonooxid.