28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

FEJETON: Bitva v budoucnosti

Zábavná pitomost má stoprocentní naději získat zájem médií. Není tedy divu, že řeporyjský starosta Pavel Novotný za volantem multikáry útočící na ruský festuňk v pražském Bubenči měl takový mediální úspěch.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 5.12.2019 13:34

No, jaderná elektrárna sice je taky politikum, nicméně při rozhodování, jaká technologie bude nakoupena, nakolik bude vyráběna u nás a kdo to vlastně bude stavět a co o bude stát by nemělo být zatíženo politikou a mělo by s odehrávat výhradně v rovině tehnicko-ekonomické.

Koneckonců firem tvrdících, že jsou schopny dodat, resp. postavit JE včetně technologie je na světě pár a těch, které se mohou vykázat referencemi, že v posledním řekněme dvacetiletí nějakou elektrárnu realizovaly ještě míň.

A my máme dvě funkční elektrárny s reaktory VVER, s nimiž nejsou problémy, byť jde o technologii původně sovětskou, dnes ruskou.

Jenže o taky o veliký kšeft (a vývar či všimné pro zprostředkovatele kšeftu, vládce nad razítky a politické šíbry kolem, nedělejme si iluze), takže i ideologickou kartou stejně jako jinými kartami bude hráno a třískáno co trumfem o stůl často a hojně.

Za sebe pravím, že Rosatom, byla-li by jeho nabídka technicky vyhovující, nejlépe špičková a ekonomicky výhodná, by mi vrásky nedělal.

J. Jurax 5.12.2019 13:38

Pardon,role patří jinam ... redakční systém blbne..

I. Schlägel 5.12.2019 14:08

Pane Juraxi, Vaše argumenty samozřejmě mají racionální jádro, nicméně autoritativní státy jsou schopny v rámci svého strategického uvažování v neprospěch cílové země nabídnout nižší cenu než konkurence. Je to podobný princip, jako když se spolehneme na Tureckého premiéra, že za nás ošéfuje nelegální migraci. Tím mu do ruky dáváme vydírací potenciál. A Rusové vydírat umějí a my pro ně nejsme spojenci, ale zrádci. S Ruskem a Čínou klidně obchodujme, ale s rozumem a ostražitostí.

J. Jurax 5.12.2019 17:11

Jistě.

Jen si nejsem jist mechanismem, jímž by nás dodavatel technologie JE mohl po ukončení stavby a nakonec i v jejím průběhu vydírat. Ale nerozumím všemu ... :-)

J. Fridrich 5.12.2019 14:24

Ono je to ještě jinak, pane Rádl a Lapil - O generálu Vlasovi se v naší zemi ví jen velmi málo - a i to málo je jen z ruských pramenů a ani po listopadu 1989 se to u nás nezlepšilo. To, že bojoval v jejich revoluci od roku 1919 a byl na počátku II. svět. války jeden z nejlepších ruských generálů velmi ceněný Stalinem a osvoboditel Prahy se jaksi-taxi u nás neví - nechce vědět...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Andrej_Andrejevi%C4%8D_Vlasov

Z. Lapil 5.12.2019 15:01

Díky

M. Krátký 5.12.2019 14:29

naučil jste se to blbě - na potlačení Varšavského povstání se sice podílely Rusové v SS jednotkách - ale to nebyli Vlasovci - ti se v této době teprve formovali a skutečný boj proti Rudé armádě byl zahájen až v zimě 44/45 - ale spíš to byly jen takové šarvátky, ze kterých Vlasovci vždy vycouvali - takže skutečnou bojovou činnost prokazatelně provozovali až při zadržení německé armády v průběhu Pražského povstání a to ještě ke všemu již sám generál Vlasov tuto akci nejenom neschválil ale ani jí nevelel - R^R^R^

Z. Ukolébavka 5.12.2019 8:59

Brdský radar neklapl proto, že v Rumunsku je situován strategičtěji. Tady by byl fakt na prd. A co se týče Novotného, tak buďme rádi, pane Neffe, že nefušoval do vojenských nákupů, neboť bychom už měli touto dobou třeba letadlovou loď místo multikáry. A zkuste hádat, jak by se jmenovala :-).

J. Schwarz 5.12.2019 10:08

O radaru v Rumunsku se začalo uvažovat až když ten u nás neklapl. A i kdyby byl v Rumunsku "situován strategičtěji", tím spíš by nás nic nestálo radar v Brdech přivítat. Zadarmo bychom se jevili jako dobří spojenci. A jen tak mimochodem - nejsou mnozí z dnešních zuřivých antiputinovců totožní s tehdejšími bojovníky proti "americkému radaru"?

I. Schlägel 5.12.2019 10:45

Za Putina a zároveň proti radaru jsou spíše bolševici. Památný je výrok jednoho komunistického starosty ve veřejné diskuzi na TV ve smyslu, že USA v Afghanistánu používá atomové bomby.

Z. Ukolébavka 5.12.2019 11:03

No, rozmístěním radarů na válečných lodích kolem Evropy bylo přecejen vhodnější a pružnější řešení než spoleh na Brdy. Těch nápadů bylo vícero. Brdský radar z toho vypadl. Pojízdné vojenské zařízení je prostě vždycky lepší než to, které se nehýbe, čímž se statické dá lépe zaměřit a zničit. Co je na tom nepochopitelné?

I. Schlägel 5.12.2019 12:28

Pokud by ČR tehdy byla pro, radar NATO by se v Brdech pravděpodobně postavil. A Trump by ho možná (na čas) přestal finančně podporovat.

P. Nešvara 5.12.2019 14:59

Mám pocit, že u nás to bylo spíše kvůli tomu, aby američtí oficíři měli blízko do Prahy, což je přeci jenom lepší civilizace a (noční) život než někde v Rumunsku.