18.1.2020 | Svátek má Vladislav


Diskuse k článku

FEJETON: Bitva v budoucnosti

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Imr 5.12.2019 22:11

Samozrejme, ze Rusove do USA. Protoze USA ma skvele vypracovany marketing.

Kdyz se tam ale podivate, tak ten jejich vidlakov se od toho ruskeho vidlakova zase tak moc nelysi :)

J. Uzel 6.12.2019 20:07

No já bych "pár" rozdílů viděl...

J. Krásenský 5.12.2019 15:48

No jo, když to vidíte tak, že postavení atomově elektrárny by bylo podvolením Rusku, tak to klobouk dolů, předsedo, to je opravdu třeskutá myšlenka. Jen mne znepokojuje, že tu máme už dvě jaderné elektrárny z Ruska takže už podvolení, dle Vaší logiky jsme. Jak to podvolení vlastně vypadá?

J. Jelínek 5.12.2019 18:11

Samotné postavení JE by jistě žádné nebezpečí nepřineslo. Záleží na tom, kdo by je stavěl a teď nemám na mysli "hrubou stavbu". Stát, jehož čelný představitel označuje NATO jehož jsme členem ,za bezprostřední nebezpečí pro svou zem, tedy takový stát by nám určitě dodal technologii JE jen na základě tržních vztahů, bez nějakých podmínek. To určitě! Takže pak byste se dočkal onoho "podvolení", na které se ostatně, soudě dle tónu vašeho příspěvku těšíte.

P. Nešvara 5.12.2019 14:52

Jo, ještě k těm jaderným elektrárnám. Už zde jednou byla soutěž. Rusům se to z politických důvodů dát nemohlo, takže zbyl Westinghouse. Nejde o to, že je to bankrotující firma (má ochranu před věřiteli pokud vím). Tenkrát jsem ze slušně informovaného zdroje dostal echo, že to bylo odpískáno proto, že Američané trvali na tom, že vypínač bude v USA a oni budou moci v budoucnu kdykoli Temelín vypnout. No a i když naši úředníci a politici jsou opravdoví podržtaškové, toto byla i na ně hodně silná káva, tak tu soutěž zrušili. Toto by neprošlo snad ani v Nigérii, co si ti Amíci chtěli vůči nám dovolit.

P. Nešvara 5.12.2019 14:47

K tomu radaru, když už jej ze zapomnění někdo vykopává. Jedná se o část základní strategické sítě, takže Rusové by MUSELI na tento radar namířit rakety (nejspíš s taktickými jadernými hlavicemi menší ráže) aby jej hned v počátku konfliktu vyřadily z provozu, ergo oslepili. Tyto rakety by byly namířeny z Kaliningradu - každému, kdo má mapu to musí být jasné. Radar by měl pochopitelně protiraketovou obranu - nejspíš rakety Patriot. Takže v případě konfliktu by tento začal tím, že by Rusové začali střílet rakety na radar a Američané by jich značnou část (asi ne všechny) sestřelili. Kde by je sestřelili? No, podívejte se na mapu. NAD PRAHOU. A toto chce mít Aston tady? Zešílel? Druhá věc ty kecy, které měl spící kníže, že to není radar proti Rusku ale proti Iránu a Severní Koreji. To nebyl argument ale urážka inteligence posluchačů. Byla to tak zjevná blbost, že se už neopakuje - a to je co říci. Astone, promiň, některé Tvé komentáře v minulosti měly hlavu a patu, romány nebyly úplně špatné, ale zdá se, že dneska už jsi senilní b*b.

J. Štipák 5.12.2019 16:10

Vy tomu, pane Nešvaro, rozumíte? A proč panu Neffovi tykáte?

J. Jurax 5.12.2019 17:24

Víte, dnes k oslepení či zničení radaru netřeba taktických jaderných zbraní. Postačí přesně naváděná konvenční zbraň; ani to nemusí být balistická střela. Stačí křižující střely, obdoba Tomahawku, jíž Rusko disponuje. Nebo letecký úder protiradarovými střelami rovněž konvenčními, něco jako americké AGM-88 HARM.

A kdyby šlo o globálni konflikt zahájený jaderným úderem, tak by nám to mohlo být v podstatě jedno, radar neradar. Z Evropy, tedy i z nás, by patrně moc nezůstalo.

D. Green 5.12.2019 14:19

Řidič multikáry.;-D;-D

https://1url.cz/lM7wo

J. Jurax 5.12.2019 13:42

Nojo, jaderná elektrárna sice je (taky) politikum, nicméně při rozhodování, jaká technologie bude nakoupena, nakolik bude vyráběna u nás a kdo to vlastně bude stavět a co o bude stát by nemělo být zatíženo politikou a mělo by s odehrávat výhradně v rovině technicko-ekonomické.

Koneckonců firem tvrdících, že jsou schopny dodat, resp. postavit JE včetně technologie je na světě pár a těch, které se mohou vykázat referencemi, že v posledním řekněme dvacetiletí nějakou elektrárnu realizovaly ještě míň.

A my máme dvě funkční elektrárny s reaktory VVER, s nimiž nejsou problémy, byť jde o technologii původně sovětskou, dnes ruskou.

Jenže o taky o veliký kšeft (a vývar či všimné pro zprostředkovatele kšeftu, vládce nad razítky a politické šíbry kolem, nedělejme si iluze), takže i ideologickou kartou stejně jako jinými kartami bude hráno a třískáno co trumfem o stůl často a hojně.

Za sebe pravím, že Rosatom, byla-li by jeho nabídka technicky vyhovující, nejlépe špičková, a ekonomicky výhodná, by mi jen kvůli tomu, že je ruský, vrásky nedělal.

P. Princ 5.12.2019 15:53

Souhlas,

s posledním odstavcem obzvlášť.

D. Müller 5.12.2019 16:16

Tak nějak mám ostych koupit si od Rusů atomovou elektrárnu, když neumí vyrobit budík nebo auto. A k tomu ty reference z Černobylu... Já jen, abychom nepropadli přílišnému optimismu.

J. Jurax 5.12.2019 17:29

No jo, no ... a neměli bychom Temelín a Dukovany tedy vypnout? Ty jsou dokonce od sovětů!

No a rozdíl mezi reaktory RBMK z Černobylu a u nás i jinde fungujícími typu VVER, resp. PWR, které by se u nás stavěly, je Vám jistě znám.

D. Imr 5.12.2019 22:15

Ja myslim ze reference z Cernobylu jsou vice nez vynikajici. Jake neskutecne zachazeni si tento typ reaktoru nechal od cloveka libit, nez mu bouchly saze, je neskutecne a je mu ke cti!V

P. Dvořák 6.12.2019 0:01

R^ A deset palců navíc R^

Jenže říkejte to blbcům.

J. Nevrkla 5.12.2019 11:21

S Rusy jsme tu postavili dvě elektrárny a jsme jim kvůli tomu podvoleni? Vyhrožují něčím? Měla by rozhodovat cena a kvalita a v tom budou zřejmě lepší než ostatní, USA už je ani nestaví, nemohou se na rozdíl od Rusů pochlubit žádnou referencí.

Radar v Brdech byl zdůvodnovan obranou proti Íránu. To byl podvod.

R. Langer 5.12.2019 13:01

Hm, abyste se u toho Íránu ještě nedivil... ;-)

J. Nevrkla 5.12.2019 14:03

Prvně Írán, pak Rusko, možná zase Írán. Jen ať se to točí.

F. Navrátil 5.12.2019 10:30

U jaderné elektrárny je nejdůležitějším ukazatelem výkon, bezpečnost, cena. Láska a bratrství zde nehrají hlavní roli. Astonův názor mi dost připomíná postoj někdejších kádrováků: Soudruh sice řídící práci nezvládá, ale je ideově pevný, vyrovnal se s náboženskou otázkou a je zasloužilý člen strany.

I. Schlägel 5.12.2019 10:41

U strategických záležitostí, jako je energetická závislost, hraje hlavní roli to, kdo ovládá vypínač či kohoutek. O lásku a bratrství nejde, jde o vysoce praktické rozhodování. Čína nabízí vlídnou tvář v podobě výkonu, technologie i výhodné ceny v Africe a Jižní Americe. Dopady této "vlídné tváře" se již objevují. Vypadá to na těžký bolehlav. S Ruskem to nebude lepší.

F. Navrátil 5.12.2019 11:10

Energetická závislost je, když by Česká republika závisela na jednom dodavateli. Jadernou elektrárnu, ať ji dostaví kdokoliv, bude provozovat státní firma. Podstatně vyšší závislost bych viděl v "zelené" energii, která je bytostně závislá na větru a slunečním svitu a nejvýznamnější pohonnou jednotkou jsou dotace!

I. Schlägel 5.12.2019 11:48

Jaderná energetika se má stát hlavním zdrojem energie po odstoupení od uhlí. Politická reprezentace to vidí stejně a mezi jinými důvody uvádí i nespolehlivost zelené energie. Tak že přemýšlet strategicky o tom "kdo ovládá vypínač či kohoutek" je zcela na místě. Nemyslím si, že by z hlediska technologické vyspělosti na tom Rusové byli řádově lépe než Jihokorejci nebo Američané. Tak že ve prospěch Ruska z mého pohledu příliš argumentů neexistuje. Ani "státní firma" pro mne není bezpečnostní a ekonomickou zárukou. Nefunkčních "státních firem" jsou haldy, mnohé z nich na umělé výživě.

J. Jurax 5.12.2019 13:47

Ehm ... u Dukovan a Temelína se sovětskými, resp. ruskými reaktory VVER ovládá dnes kohoutek a vypínač kdo?

I. Schlägel 5.12.2019 14:14

My. Jaké máte záruky na "zítra"? Proč nenakupujeme kvalitní ruské stíhačky a vrtulníky za "dobrou cenu". Abychom nebyli závislí na ruských dodávkách náhradních dílů, jejich servisu, jejich upgrade atd. Jaké záruky měla Ukrajina na dodávky ropy v době, kdy byla za jednoho prezidenta Rusku přítelem a jaké je má záruky dnes? Rusko = nevyzpytatelnost.

J. Jurax 5.12.2019 17:32

Servis u nás běžících JE si zajišťujeme sami. Koneckonců technologii jsme si vyráběli taky sami včetně nádob reaktorů. A řídící systémy jsou západní provenience.

Srovnání se zbraněmi je zcestné.

Z. Lapil 5.12.2019 10:59

Vysvětlujte to zeleným a tisku.

S. Rádl 5.12.2019 10:27

Něco málo jsem o Vlasovcích věděl i před touto kauzou, ale nyní jsem se trochu dovzdělal. Většina Vlasovců před začleněním do wehrmachtu byla součástí SS, která byla v Norimberku prohlášena zločineckou organizací. Neblaze pak prosluli při potlačování Varšavského povstání, kdy oficiálně během jednoho dne povraždili 10000 civilistů. Tak nevím, zda si akcí v Praze 2-3 dny před koncem války zaslouží obdiv.

Z. Lapil 5.12.2019 10:58

Ono je to JEŠŤĚ složitější. Vlasovci neboli Ruská osvobozenecká armáda bylo primárně uskupení protibolševické. Připomínám: přinejmenším na Ukrajině byli Němci vítání jako osvoboditelé od komunismu, dokud se neukázalo, že TAKY není o co stát (Solženicyn - Soustroví Gulag).

Takže se v rámci boje proti Sovětskému svazu jaksi logicky přidali k Němcům a když se ukázalo, že Hitler nepozná, kdy prohrál, postavili se na podporu víceméně civilních povstalců.

Celé je to krásná ukázka toho, jak následování morálně obdivuhodných pohnutek z lidí dokáže udělat dvojnásobné zrádce a dovést je do pr.... Nevím, jak v Čechách, ale bylo mi líčeno, že nějací (1500 lidí?) byli v zajateckém táboře v Rakousku a po delších jednání je Sověti naložili a odvezli "neznámo kam".

Připadá mi, že tohle by zapomenuto být nemělo, ale nevím, co na tu desku napsat, aby to nebylo dlouhé k nepřečtení a zároveň to neminulo podstatu. Možná něco jako "Bojovali s nacisty proti komunistům a s komunisty proti nacistům. Děkujeme za pomoc při osvobození Prahy."

J. Kanioková 5.12.2019 11:29

R^R^R^

J. Jurax 5.12.2019 13:11

Ono část vlasovců byla dřív členy RONA, resp. SS-brigády Kaminsky. Ve Varšavě při potlačování povstání tihle prosluli takovými zvěrstvy na obyvatelstvu a rabováním, že to bylo moc i na Němce. Ti SS-brigadeführera Kaminského odsoudili a popravili za krádež majetku Říše, protože majetek získaný rabováním si Kaminsky a jeho lidé pokusili ponechat. A příslušníci brigády byli včleněni do Vlasovovy ROA.