25.4.2024 | Svátek má Marek


FEJETON: Asi poznáte ...

13.8.2008

... když vás někdo vytočí. Osobně to poznám bezpečně. Začnou se mi potit dlaně, rozbuší se mi srdce a před očima se mi dělají takové lehce elegantní mžitky. Pozná to i moje žena. Někdy mi říká, že dopadnu jako Michael Douglas ve filmu Volný pád. Ano, to je ten film, ve kterém hlavní hrdina začne střílet ze samopalu v restauraci s rychlým občerstvením, protože mu idiot za pultem odmítne v 11:31 prodat snídani s tím, že se podávají pouze do půl dvanácté. Což – jak každý uzná – byla celkem adekvátní reakce.

Každopádně to však dokazuje, že lidské emoce jsou nevypočitatelné a mohou být i nebezpečné. Psychologové učí své pacienty vztek kontrolovat (říká se tomu moderně „anger management“). Ale vznikají i technická zařízení, která tomu mají napomáhat. Příkladem budiž telefon FuChat, který umožňuje spojovat jak internetové, tak klasické hovory. Výrobce ho propaguje jako revoluční přístroj, který umí odhadnout „změnu nálady“ člověka, který ho používá. Usoudí tak na základě tónu hlasu a teploty.

Když je vše v pořádku, je na zadním panelu přístroje obyčejný smajlík. Usmívající ústa se v případě změny mohou narovnat do neutrálního výrazu, případně i otočit koutky směrem dolů. A když jde do tuhého, objeví se na panelu červený vykřičník a smajlík se změní v nebezpečného čertíka. Co to znamená? Majitel telefonu by měl zvážit, jestli v takovém stavu v hovoru pokračovat. Zvlášť když mluví se šéfem, zaměstnankyní finančního úřadu nebo tchýní. Ale není to zbytečné?

Je to podobné, jako když vás v letním parném počasí rozhlasoví moderátoři dokola upozorňují, že venku je horko. To snad všichni víme, ne? Obávám se, že by takové upozornění na „změnu nálady“ mohlo mít opačný účinek. Když mi někdo řekne, „Hele, teď se o tom nebudeme bavit, protože jseš vytočenej a není s tebou řeč,“ mám chuť mu zakroutit krkem a utrhnout hlavu a je celkem jedno, jestli to udělám předtím, nebo až potom, co ho klidně a bez emocí přesvědčím logickými argumenty.

Obávám se, že pokud bych si zmíněný telefon koupil, nepřežil by ani svůj první „čertovský“ smajlík. Co mi má nějaký telefon říkat, že jsem ohrožen „změnou nálady“? No chápete to? Taková drzost! Copak si nějakej pitomej plastovej krám myslí, že ...

Poznámka redakce: Pravidelný sloupek Miloše Čermáka publikujeme výjimečně nedokončený. Autor testuje na svém počítači speciální software, který v případě negativní změny nálady uživatele okamžitě zablokuje všechny kancelářské aplikace včetně textového editoru. Cílem je zajistit, aby žurnalisté psali pouze vyvážené a emotivně nezkreslené texty. Pokud budou testy úspěšné, budou tímto softwarem vybaveni všichni političtí zpravodajové a komentátoři, a to i v ostatních českých médiích. Děkujeme za pochopení.

Převzato z blogu Extra se svolením autora.