Čtvrtek 17. dubna 2025, svátek má Rudolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

FEJETON: Americká vzpomínka

Vracela jsem se včera z centra města, jela jsem sluncem ozářenou ulicí Haight – a najednou mě zalil pocit ryzího štěstí: naléhavě jsem vnímala, jak se mi strašně líbí zdobné dřevěné domy v ulici Haight a po celém San Francisku, jak se mi strašně líbí Amerika, jak jsem šťastná, že jsem se sem mohla dostat, a jak malicherná je spousta věcí, kterými se člověk trápí. Mám na Americe ráda, že jsou na sebe milí lidé, kteří se neznají, a že každý ponechává druhému svobodu, aby si dělal věci po svém. Tak třeba v ulici Masonic několik domů pod tím, v němž bydlíme, jsou na schodech květiny zasazené ve velmi atypických "květináčích": někdo vzal několikery staré džínsy, nasypal do nich hlínu zhruba od pasu po kolena, a nahoru zasadil květiny. Krásné? Mně to nepřipadá krásné, ale svým způsobem přece – jako důkaz, že si každý krášlí své obydlí, jak chce, nikdo mu do toho nekecá, a kolemjdoucí to berou jako samozřejmost.

Ale nechtělo se mi a ani se mi nechce začít moralizovat, v čem a proč asi tomu tak není i u nás v Česku – radši jsem myslela na Pavla Tigrida, jak jsem si uložila: zítra, tedy v sobotu 31. srpna uplyne deset let od jeho smrti. Podle mého názoru byly největšími osobnostmi československého exilu druhé poloviny dvacátého století Pavel Tigrid a Anastáz Opasek. Lidé komunistického režimu je samozřejmě nenáviděli, ale ti, kdo je znali, je většinou bezvýhradně milovali a obdivovali. Oba byli vlídní, laskaví lidé se smyslem pro humor a nepřekonatelným osobním šarmem. Hlavně se nezalykali nenávistí, ač by k ní jistě našli důvody, kdyby je hledali. Jenže oni dokázali překročit osobní trpkost, utrpěné křivdy i přirozenou nechuť, kterou k tomu či onomu člověku nebo jevu cítíváme. Pokládali za důležitější to, co lidi spojuje, snažili se překonat to, co je rozděluje. Taková velkorysost je vzácná a mně včera v té vzpomínce jaksi splynula s americkou svobodou dělat si věci po svém, ale s ohledem na ostatní.

Je zvláštní, ale příznačné, že právě tihle dva, které československý komunistický režim pokládal za nenapravitelně zavilé (a nebezpečné) antikomunisty, dokázali odpustit svým někdejším nepřátelům. Tigrid a Opasek byli duší setkání, na něž do Frankenu jezdili českoslovenští exulanti s velice různými ideovými kořeny a velice různými osudy. Tigrid ve Svědectví otevřel od začátku prostor reformním komunistům. Proč to udělal? "Musíme, holka, pracovat s tím, co máme. A člověk se může změnit." Mnozí ho za to odsuzovali, ba nenáviděli, ale Svědectví bylo bez pochyb nejlepším československým exilovým časopisem, jaký jsme měli.

Má nejhezčí vzpomínka na Pavla Tigrida: šli jsme s Jirkou Gruntorádem z Malé Strany přes Karlův most a potkali jsme Pavla a Ivanku Tigridovy, kteří kráčeli s předsedou české vlády Petrem Pithartem ze Starého Města. Bylo to někdy na začátku roku 1990 a já jsem v tu chvíli pochopila, že prožívám zázrak a že se splnily všechny mé nejtajnější sny. Cítila jsem ke všem zúčastněným nesmírnou vděčnost a cítím ji dodnes.

LN, 30.8.2013

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

přečetl Panikář
17. 4. 2025

Německé „ministerstvo pravdy“ hlídá „svobodu názorů“

SÝR ZDARMA
17. 4. 2025

Následující text je souhrnem různých hypotéz z amerických zdrojů.

Ondřej Neff
17. 4. 2025

V tajné americké rezervaci žije dvojice vyhubených pravlků

Marian Kechlibar
17. 4. 2025

Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa.

Aston Ondřej Neff
15. 4. 2025

Spustím se ze špiček a došlápnu napevno.

Aston Ondřej Neff
14. 4. 2025

Ruský útok na Sumy překročil normu posledních tří let.

Aston Ondřej Neff
16. 4. 2025

Migrace patří k Babišovým předvolebním evergreenům.

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

Marian Kechlibar
15. 4. 2025

Britská vláda přebírá kontrolu nad velkou ocelárnou ve Scunthorpe.

berr Roman Berežanský
17. 4. 2025

V Rusku loni zatkli rekordní počet lidí za vlastizradu a pomluvu armády. Za mříže úřady poslaly...

jpl Jitka Venturová
17. 4. 2025

Začátkem dubna Senát schválil zákon, který zvyšuje poplatky České televizi a Českému rozhlasu a...

Roman Joch
17. 4. 2025

Harvardova univerzita vstoupila do války s prezidentem Donaldem Trumpem a ohání se svou...

hej Jan Hejl, dyn Josef Dyntr
17. 4. 2025

Ve věku 82 let po dlouhé nemoci zemřel bývalý politik, spisovatel a někdejší šéfredaktor Lidových...

Zdeněk Lukeš
17. 4. 2025

Velké náměstí. Tak se jmenuje hlavní náměstí v historickém centru Hradce Králové, kde vedle gotické...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz