19.4.2024 | Svátek má Rostislav


FEJETON: A přece se točí!

25.4.2018

Málem jsem zapomněl na událost, při které jsem konečně po sedmdesáti letech žití pochopil platnost tohoto výkřiku – když jsem se na Kypru nechal loni v létě uvrtat na noční směny v údajném hotelu s privatizovanými pokoji. Chodil jsem pozorovat východ slunce, které stoupalo suverénně přímo z moře.

A jednou jsem tedy obešel bazén, chytil jsem se kovového zábradlí a sledoval záři, která věštila začátek nového dne. Přede mnou nebylo nic, co by rušilo výhled, jen ta hladina skoro nekonečná.

A pak to začalo: objevil se první proužek svítící koule a já se na něj zaměřil. A když už byla skoro třetina venku, tak jsem pocítil, že jasně letím a vlastně vidím čím dál větší kus toho Slunce, které stojí na místě zatímco se řítím prostorem – svíral jsem pevně zábradlí a vychutnával si ten pocit: skutečně ta naše bláznivá koule se řítila šílenou rychlostí a do toho se ještě otáčela, takže jsem pochopil vžitý omyl – slunce nevychází, ani nezapadá. To jenom lidé chtějí tomu věřit, aby se nelekli toho fofru.

Pamatuju se, jak nám na průmce třídní učitel vysvětloval fikanost Američanů: vypouštěj totiž rakety z místa, které má největší obvodovou rychlost, a tím hodně ušetřej na palivu (o Bajkonuru jsme tenkrát nevěděli vůbec nic).

A s tímhle fenoménem souvisí i kohoutek v kuchyni, neb ze strojařského pohledu jde zcela jasně o ventil, což se našim ženám v domácnostech nedá vtlouct do hlavy. I na to nás upozornil, neb kohout se používá jen u rozvodu plynu a třetí možnost, šoupě, jsme vcelku nerozebírali…

Jooo, to byly časy, když nám vysvětlovali, že soudruh Lenin vystoupil na Rysy a navíc ještě vynalezl golf…

V Řecku si pojmenovali planety po svém – inu, demokracie -, takže se nedívají na Venuši, ale na Afroditu = ΑΦΡΟΔΊΤΗ,

Neptuna také nemilují, neb bližší je jim Poseidon = ΠΟΣΕΙΔΏΝΑΣ.

Že Slunce je Hélios, bych věděl, ale jelikož písmenko H neuznávají a naschvál ho čtou jako I, tak potom se jim tam objevuje Ílios = ΉΛΙΟΣ.

A chudák Země má nejkratší název: Gi = ΓΗ

Ještěže se nesnaží o nějaký kosmický výzkum, kdo ví, kam by letěli, kdyby se naplánovala cesta na Saturn = ΚΡΌΝΟΣ či Jupiter = ΔΊΑΣ a Mars = ΆΡΗΣ i Merkur je Hermes = ΕΡΜΉΣ. To by v tom byl zmatek!

A Pluto je v čudu!

Jedině v nové Jižní Africe by domorodci zvítězili se svým programem letu na Slunce – i když jim odborníci vysvětlili, že se tam letět nedá, neb je tam hrozné vedro, tak je umlčeli jednoduchou odpovědí: „Nejsme žádní blbci, poletíme přece v noci!“